ITO Ticaret logo
  • EURO5,31
    % 0,25
  • DOLAR4,52
    % 0,52
  • ALTIN187,20
    % -0,34

63 yeni HES projesi girişimci bekliyor

Kırgızistan, hidroelektrik santrallerine (HES) yatırım yapacak Türkiye’deki şirketleri ülkesine davet ediyor. Yatırım planlayan şirketler, düşük vergi uygulamasından ve uzun vadeli kredi desteğinden faydalanabiliyor. Kırgızistan’da 13 küçük HES faaliyet gösteriyor ve bu alanda 63 yeni proje daha bulunuyor.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 19 Haziran 2017 Pazartesi
AA + -

Kırgızistan’daki hidroelektrik santralleri (HES) alanında çalışan firma temsilcileri, ülkenin altyapı projelerine yatırım yapan şirketlere ihtiyacı olduğunu söylüyor. Firma temsilcileri, Türk şirketlerini ülkenin enerji sektörüne yatırıma davet ediyor.

SU ZENGİNİ

Kırgızistan’da hükümet, büyük enerji projelerinin yerine daha küçük hidroelektrik santralleri yapmayı tercih ediyor. Kırgızistan’da 13 küçük HES faaliyet gösteriyor ve hükümetin bu alanda 63 projesi daha bulunuyor.

Doğal su kaynakları açısından zengin olan Kırgızistan, bu alandaki enerji potansiyelinin yüzde 10’unu kullanabiliyor. Bağımsız Devletler Topluluğu
(BDT) ülkeleri arasında Rusya ve komşu Tacikistan’dan sonra hidroelektrik enerji potansiyeli alanında üçüncü ülke Kırgızistan. Ancak iç tüketimi karşılamak için elektrik ithalatına başladı.

YASAL KOLAYLIK

Ülkede hidroelektriğin yanı sıra güneş ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına da yatırım yapılabileceğinin altı çizilirken, Kırgızistan hükümetinin bu alanlara yatırım yapacak yerli ve yabancı yatırımcıya yasal bir takım kolaylıklar sunacağı dile getiriliyor.

ENERJİ PİYASASI CANLANIR

Kırgızistan’da ekonominin bütün alanlarında Türk iş adamlarının faaliyette bulunduğunu kaydeden Kırgızistan Küçük Hidroelektrik Santralleri Derneği Başkanı Elvira Borombayeva, ülkenin altyapı projelerine yatırım yapan şirketlere ihtiyacı olduğunu kaydetti. Borombayeva, “Türk şirketleri, ticaretimizi ve sanayimizi geliştirdi. Şimdi enerji sektörümüze girerse, enerji piyasamız da canlanabilir. Türk şirketleri bu sektöre el atarsa büyük bir ivme başlar. İki ülke arasında 500 milyon dolarlık ticaret hacmini böylece artırabiliriz” dedi.

UZUN VADELİ KREDİ DESTEĞİ

Kırgızistan’a yatırım yapacak şirketler, düşük vergi uygulamasından ve üretim sektörüne yönelik Rus-Kırgız Fonu’nun sağladığı uzun vadeli kredi desteğinden faydalanabilecek.