ITO Ticaret logo
 • EURO5,45
  % -0,51
 • DOLAR4,67
  % -0,86
 • ALTIN191,08
  % 0,21

İTO MİLLETLE TEK VÜCUT

15 Temmuz direnişinin sembol kurumlarından biri de İstanbul Ticaret Odası’ydı. 400 bin İstanbullu tüccarın temsilcisi İTO Meclis Üyeleri, vatan için sokağa inen milletle tek vücut oldu.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 10 Temmuz 2017 Pazartesi
AA + -

O GECE…

 • 15 Temmuz gecesi İTO Meclis ve Meslek Komitesi üyeleriyle telefon zinciri kuruldu ve tüm üyelere çağrı yapıldı: “Milletin iradesine, demokrasiye karşı yapılan bu kalkışmaya karşı birlik olmaya ve hepinizi tüm üyelerimizle birlikte demokrasimize sahip çıkmak adına meydanlara çıkmaya davet ediyoruz.”
 • twitter ve itohaber.com’dan “Hiç kimsenin gücü seçilmiş bu hükümeti görevden almaya yetmeyecektir. Ülkeye, vatana sahip çıkma vaktidir” mesajıyla o gece ve olaylar esnasında daha geniş kitlelere ulaşıldı.

İTO MECLİSİ DEKLARASYONU

 • 16 Temmuz 2016 sabahı, saat 10.11’de basın mensuplarına İTO Olağanüstü Meclis toplantısı için davet iletildi.
 • Saat 16.00’da Eminönü Merkez Bina’da Türk bayraklarıyla toplanıldı. İTO Meclis Başkanı Şekib Avdagiç ve Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, Yeni Camii önünde darbe girişimine karşı İTO Meclisi Deklarasyonu’nu okudu. Halkın yoğun katılım gösterdiği kalabalık bir grupla Sultanahmet Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirildi.

OHAL

 • “Olağanüstü Dönemler, Olağanüstü Yönetimi gerektirir” başlıklı 20 Temmuz tarihli basın açıklamasıyla iş dünyasının kararlılığı ifade edildi. Ertesi gün ise “Olağanüstü Günlerde Olağanüstü Çalışacağız” başlıklı mektup, İTO üyelerine ulaştırıldı. Seferberlik çağrısı yapıldı.

KONSOLOSLARLA BULUŞMA

 • Bir diğer önemli buluşma ise 49 ülkenin başkonsolosu ile gerçekleştirildi. Konsoloslar 3 Ağustos’ta İTO’da bir araya getirildi ve FETÖ’nün küresel düzeni tehdit ettiği birebir görüşme ile vurgulandı. Ayrıca Demokrasi Platformu ve TOBB ile birlikte Washington ve Brüksel’de lobi çalışmaları gerçekleştirildi.
 • İTO Başkanı İbrahim Çağlar, Ağustos ayı Oda Meclisi’nde net bir çizgi çekti: “17 Aralık’tan sonra; bunlara gönül vermeye devam edenler, bir sonraki eğitim yılı başladığında bunların okuluna çocuklarını gönderenler, bunların kurslarına, evlatlarını gönderenler, bunların finans kuruluşlarına destekte bulunanlar ve hâlâ bu hain FETÖ’yle birlikte olanlar bu yüce Meclis’in koltuklarını kirletmeye devam etmesinler. Kendiliğinden çekip gitsinler. Türkiye Cumhuriyeti’nin bekasına, milletin iradesine, devletin varlığına darbe vurmak isteyenlerin İstanbul Ticaret Odası çatısı altında yeri yoktur.”

KARARLI DURUŞ

 • Terör eylemlerine karşı kararlı duruş sürdürüldü. Hain eylemlerin ardından Türkiye Demokrasi Platformu ile birlikte yürüyüşler gerçekleştirildi.

BANKALAR ZİRVESİ

 • İTO Yönetim Kurulu ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile 26 Ekim 2016’da yapılan toplantıda piyasadaki durağanlığı aşmak için bankalarla iş alemi bir araya geldi. Son yılların en kapsamlı görüşmesinde faiz konusunda bir uzlaşı zemini oluşturuldu.

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ

 • Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için Anayasa değişikliğine iş dünyasından ilk ‘evet’i İTO söyledi. 26 Kasım’da sistem değişikliği TBMM’den henüz geçmeden yapılan açıklamayla destek belirtildi.
 • 13 Ocak 2017’de STK’larla ortak bir bildirge hazırlandı. Üyelere ve gençlere bu sistemi anlatmak için seminerler düzenlendi. TV ve gazetelerde halka ve iş dünyasına yeni sistem anlatıldı. Meclis toplantılarında, İstanbul Ticaret Gazetemizde ve sosyal medyada Anayasa değişikliğinin hayatiyeti vurgulandı.

PİYASALARA MORAL VE GÜÇ

 • Piyasadaki sıkışıklığı gidermek için Aralık 2016’da KOBİ’lere Nefes Kredisi ile 170 milyonluk kredi sağlandı.

EKONOMİDE SEFERBERLİK VE TEDARİKÇİ HAFTALARI

 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Milli Seferberlik” çağrısından hareketle İstanbul Ticaret Odası olarak ilk defa “Ekonomide Seferberlik” hareketi başlatıldı. Bu kapsamda yurtdışında oldukça kapsamlı bir ticaret ve lobi atağı sürdürüldü.
 • Şubat 2017’de İTO Türkiye Tedarikçi Günleri Haftası ile savunma, havacılık, perakende, kozmetik ve ulaştırma sektörlerinde yerlileştirme seferberliği başlatıldı.

TL KAMPANYASI

 • İTO üyeleri nezdinde “Türkiye’de TL Geçer” kampanyası duyuruldu.

HİÇ AKLIMIZDAN ÇIKARMAYACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “15 Temmuz’un unutulmasına, unutturulmasına, bu ihanetin üzerinin örtülmesine, bu hainlerin yaptıkları alçaklığın hesabının sorulmasının önüne geçilmesine izin vermeyeceğiz” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünün yaklaştığına işaret ederek, ihanetin hesabının sorulacağını söyledi.

Türkiye’nin son birkaç yıldır çok büyük hadiseleri arka arkaya yaşadığına dikkat çeken Erdoğan, şunları kaydetti: “Artık böylesine tarihi olayların bile sıradanlaşması ve kanıksanması gibi bir tehlikeyle karşı karşıyayız. O gece canları pahasına sokakları, meydanları doldurarak ülkelerine sahip çıkan milyonların, şehitlerimizin ve gazilerimizin üzerimizdeki vebalini hiç aklımızdan çıkarmayacağız. Birileri hava meydanından kaçar gider ama birileri de orada şehadete yürür. İşte fark bu.”

HERKES SAHİP ÇIKACAK

“Bundan sonra 15 Temmuz’u milletimizin istiklalinin ve istikbalinin, bayrağımızın, ezanlarımızın, demokrasimizin kurtuluş tarihi, şehitlerimizi ve gazilerimizi anma vesilesi bir milli gün olarak kutlayacağız” diyen Erdoğan, “Teşkilatlarımızdan, anma etkinliklerine sahip çıkmalarını, yoğun ve samimi bir katılım göstermelerini özellikle bekliyorum. Biz de darbe girişimi gecesi bombalanan Meclis’te, tankların ölüm saçtığı eski Boğaziçi, şimdiki 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde yapılan programlara ve çeşitli toplantılara katılarak vazifemizi ifa edeceğiz” şeklinde konuştu.

FELAKET TELLALLIĞI YAPANLARIN SOLUĞU KESİLDİ

Başbakan Binali Yıldırım, Kuzey Marmara Otoyolu Paşaköy-TEM Kurtköy bağlantı yolunun açılış töreninde yaptığı konuşmada, 15 yılda yapılamaz denilen ne varsa hepsini gerçekleştirdiklerini, yatırımlarla, ekonomiyle, ihracatla, tarımla, demokrasiyle “bir Türkiye’yi, 3 Türkiye” yaptıklarını söyledi. Bugünlerde FETÖ’cülerin davalarının görüldüğünü hatırlatan Yıldırım, şunları dile getirdi: “Gazilerimizden, şehit yakınlarımızdan ve milletimizden şunu istiyorum. Türkiye, bir hukuk devleti. O teröristlerin yargılamaları yapılacak. Yarın bunlar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne giderken, ‘Bize savunma hakkı verilmedi’ diyemeyecekler. Onun için söyleyecekleri, söylemeyecekleri ne varsa, sabredeceğiz ve ondan sonra hukuk içerisinde, adalet içerisinde hak ettikleri cezayı en ağır şekilde alacaklar. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.”

YARINIMIZ DAHA İYİ OLACAK

Türkiye için 2017’de felaket tellallığı yapanların, büyüme, ihracat, enflasyon, işsizlik verilerini görünce ‘seslerinin, soluklarının kesildiğini’ vurgulayan Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu: “Ne dedik? Yarınımız bugünden daha iyi olacak. İnşallah gelecek daha güzel olacak. Hep beraber daha güzel açılışlarda, daha güzel hizmetlerde beraber olacağız. Bundan hiç kimsenin endişesi olmasın.”

BU MİLLETİN MODERN ZAMAN DESTANI

* Milli iradenin yükselişine tanık olduğumuz 15 Temmuz’un birinci yıl dönümünde aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnetle anıyoruz.

* İTO Başkanı Çağlar, “Yeni ve güçlü bir sistemi huzurla, uzlaşıyla tesis edebilen, ilk çeyrekte yüzde 5 büyüyen Türkiye, hain FETÖ’ye ve onlarla birlikte olanlara en güzel cevaptır” dedi.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, “Demokrasiye sahip çıkmak için canından feragat eden 249 şehi-dimize ve 2 bin 193 gazimize minnet borçluyuz. O gece vatan için sokağa inen millet tek vücut oldu. Bu duruşun ne ideolojisi ne cinsiyeti ne partisi ne de sosyal sınıfı vardı” dedi.

HAİNLERE EN GÜZEL CEVAP

Başkan Çağlar, şöyle konuştu: “Dış dünyanın bu olanlara karşı takındıkları duyarsızlığa ve yalan yanlış enformasyona rağmen artık herkes biliyor ki; Türkiye’de dengeleri değiştirmeye çalışmak eskisi kadar kolay değildir. Yeni ve güçlü bir sistemi huzurla tesis edebilen, 2016’yı yüzde 2.9 büyüme ile tamamlayan Türkiye, hainlere verdiğimiz en güzel cevaptır.”

DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ

İTO’nun AA işbirliği ile düzenlediği Demokrasinin Zaferi fotoğraf sergisi, darbe girişiminin birinci yıl dönümü etkinlikleri kapsamında 13 Temmuz’da ziyarete açılacak.