ITO Ticaret logo
  • EURO5,45
    % -0,51
  • DOLAR4,67
    % -0,86
  • ALTIN191,08
    % 0,21

Global şirketler yeni mezun peşinde

Global şirketler, rekabette öne geçmek, teknolojide fark oluşturmak ve hizmet ağını genişletmek için yeni mezunların peşinde.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 10 Temmuz 2017 Pazartesi
AA + -

HABER: CANAN BİLGİN

Global şirketler, rekabette öne geçmek, teknolojide fark oluşturmak ve hizmet ağını genişletmek için yeni mezunların peşinde. Bilişimden otomotive, bankacılıktan danışmanlığa kadar uluslararası alanda faaliyet gösteren şirketlerin hedefinde, yeni teknolojilere hakim, iletişim yetenekleri güçlü, kariyer hedefleyen ve en önemlisi de öğrenmeye meraklı gençler var. CNN International, yeni mezunlara ücretten eğitime, seyahatten esnek çalışmaya kadar cazip fırsatlar sunan dünyanın en iyi işverenlerini yayınladı. İşte yüksek maaş, hızlı kariyer ve dünyayı gezmek isteyenlerle çalışmayı planlayan global işverenler…

4 binden fazla kursu var

Dünyanın önde gelen katılım bankalarından Goldman Sachs, sürekli eğitimleri, yüksek maaşları ve uzun süreli istihdam olanaklarıyla yeni mezunların çalışmak istediği kurumlardan. Bankanın 4 binden fazla kursla eğitim programı yeni çalışanların kariyerleri için yol haritaları oluşturmasına yardımcı oluyor. Banka, çalışanlarının yüzde 98’inin her yıl bir veya daha uzun süreli eğitim programına katıldığını belirtiyor. Yöneticiler, yeni mezunlarla işe başlamadan önce iletişim kurmaya teşvik ediliyor ve üst düzey personelle görüşmelerde danışmanlık devam ediyor.

Bankanın ‘İlk 100 Gün’ programıyla yeni çalışanlara, her hafta mevcut teknik kaynaklar, sağlık programları ve finans kurallarını nasıl yönetecekleri konusunda bilgilendirici bir mail gönderiliyor.

İnovatif proje isteyenler için…

İnovatif projelerde yer almak isteyen yeni mezunlar için bir başka cazip adres de Apple. Apple’ın CEO’su Tim Cook, 2017 MIT mezuniyet töreninde mezunlara, “İnsanlık üzerindeki etkinizi ‘beğeniler’ değil, dokunduğunuz yaşamlarda ölçün” mesajı verdi. Cook’a göre, teknoloji harika şeyler yapabilir ama arkasında gerçekten önemli olan insanlar var. Ve şirketinin işe alacağı insanlar mükemmeliyetçi, idealist ve büyük düşünürlerdir. Şirket, “Apple’a katılın ve dünyayı bulduğumuzdan daha iyi bırakmaya yardım edin” diyor. Çalışanlar, şirketin Kaliforniya Cupertino’daki yeni ‘uzay gemisi’ olarak adlandırılan kampüsüne geçmeye başladı. Yaratıcılık ve işbirliği merkezi olarak planlanan tesis, yaklaşık 9 bin 300 metrekarelik bir alana kuruldu.

Esnek çalışma fırsatı

PricewaterhouseCoopers, global alanda etki uyandıracak işler için yeni mezunları tercih ediyor ve onlardan yeni şeyler öğrenmek istiyor. Yaratıcılık ve fayda sağlayacak projelerde gençlerle çalışmaya önem veren şirket, sosyal medyanın daha verimli kullanılması için gençleri bir araya getirerek, diğer personelinin de bu mecralardan faydalanmasını sağladı. Şirket, iş günlerinde evden çalışma ve işten erken ayrılma gibi çalışanların şartları ve ihtiyaçlarına göre esnek çalışma planlarına da imkan tanıyor.

Muhasebe firmasına sporcu bile alıyorlar

Dünyanın en büyük dört muhasebe firmasından biri olan Ernst&Young, akademik rekorları olan mezunlar aramıyor. Uluslararası alanda çalışma isteği ve yetenek daha önemli bir unsur. Bilgeliğini, tecrübesini ve en önemlisi kariyeri boyunca bağlantılarını nerede olursa olsun paylaşacak 200 bin mezun ağı ile gurur duyan şirket, sadece finans kökenli adayları istihdam etmiyor. İstatistikten mühendisliğe farklı alanlarda mezunlarla çalışmaya başlayan şirket, atletleri de hedefine yerleştirdi ve 2016 Rio Olimpiyatları’nda yarışan 9 kadın atleti işe bile aldı.

Hızlı kariyer yapmak istiyorsanız…

Kariyer gelişiminin oldukça hızlı başladığı ve sürdüğü bir diğer adres de Deloitte. Yeni çalışanlar Texas’ta liderlik eğitim merkezi olan Deloitte Üniversitesi’nde öğrenimlerine katkı sağlayarak kariyerlerinde ilerleyebiliyor. Şirkette üç-dört yılın ardından yüksek performans gösterenler, Harvard, Booth ve Kellogg’un da aralarında bulunduğu dünyanın önde gelen işletme okullarında eğitim görebilir, MBA kazanabilir ve üst düzey danışman olarak geri dönebilirler. Çalışanlarına oldukça cömert davranan şirket, spor ve evcil hayvanların bakım masrafları gibi ikramiyeler sunuyor.

Öğrenmeye hevesli olanları işe alıyor

Microsoft, herşeyi bilen değil, nasıl öğrenileceğini bilen çalışanları tercih ediyor. Şirketin küresel yetenek edinme sorumlusu Chuck Edward, “Çok özel yetenekler arıyoruz. Ancak gerçek şu ki, biz onları öğrenmeyi istedikleri için alıyoruz. İster üniversite mezunu, ister endüstride bir yönetici olsun, hepimiz sürekli öğrenmeye ihtiyaç duyuyoruz. Üniversite mezunları bu konuda harika; çünkü son birkaç yıldır yaptıkları bu” diyor.

Global iş hareketliliği

Kariyer basamaklarını hızlı tırmanmak ve ödüller almak ister misiniz? Denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sunan KPMG, farklı bir yerde çalışmak isteyenler için kalıcı fırsatlar ve sürekli değişime ayak uydurabilecekler için global bir iş hareketliliği imkanı tanıyor. KPMG’ye katılmadan önce ya da istihdamınızın ilk yılında serbest muhasebe mali müşavirlik sınavında başarılı olduğunuz takdirde şirket size 5 bin dolar ödüyor. Şirketin denetim, vergi veya danışma birimlerine geçtiğinizde de becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak kurs fırsatları sunuyor.

Dünyayı gezmeyi hedefliyorsanız…

Global yönetim danışmanlığı firması McKinsey’e katılanlar dünyayı görme fırsatı elde ediyor. Çalışanların zamanının ortalama yüzde 40’ını yolda geçirdiği belirtiliyor. Fakat bu, saatlerce çalışmak anlamına gelmiyor. İşe alınanlar hafta sonlarında nadiren çalışıyor ve ekstra 5 ila 10 hafta izin yapıyor. İlk yıl, problem çözme, müşteri iletişim ve analizleri de dahil olmak üzere temel becerileri edinmek için şirket merkezinde geçiriliyor.

İşletme derecesine ihtiyacınız yok

Morgan Stanley’de yatırım bankacısı olmak için işletme derecesine ihtiyacınız yok. Yeni istihdam edilenlerin önemli bir kısmı, dil, tarih ve müzik gibi farklı bölümlerden gelen mezunlardan oluşuyor. Bankaya göre, sadece finans derecesine sahip çalışanlarınız varsa tek bir çeşit bakış açınız olur. Morgan Stanley, geniş bir dünya görüşüne sahip ‘meraklı’ gençler arıyor.

‘Otomotivde tarih yazalım’ daveti

Yaklaşık 140 ülkede faaliyet gösteren lüks otomobil üreticisi BMW, ‘otomotivde tarih yazmak’ için yeni mezunları işe davet ediyor. Bu çağrıyla yeni mezunlar, yazılım geliştirmeden finansal hizmetlere kadar geniş bir yelpazede fırsatlar kazanabilir. BMW’nin kariyer sitesine göre, iş memnuniyeti öncelik taşıyor. Yeni işe alınanlar, esnek çalışma seçenekleri, sağlıklı yaşam merkezleri ve fitness programları gibi avantajların keyfini çıkarıyor. Çalışanlara ayrıca BMW’ler ve MINI’ler için özel fiyat uygulanıyor.

Mezuniyetten önce işe hazırlıyor

Finans alanında 7/24 yoğun bir temposu olan J.P. Morgan, işe alım çalışmalarına öğrenciler mezun olmadan önce başlıyor. Banka, iki günlük bir programla üniversite öğrencilerine finansal hizmetler sektörünü tanıtıyor. İkinci sınıf öğrencileri sanal derslerle Chicago ve New York’taki canlı oturumlara katılabiliyor. Başka bir program da, kız öğrencileri bankadaki kadın liderlerle bir araya getiriyor. İşe alındıktan sonra yatırım bankacılığının kendileri için uygun olmadığına karar veren yeni çalışanlar, ana şirket J.P. Morgan Chase’de de kariyer imkanı bulabiliyor.

İşgücünün yüzde 40’ı gençlerden oluşuyor

IBM’de çalışmak, neredeyse tekrar kampüste olmak gibi. Mühendislikten tasarıma ve dijital pazarlamaya kadar farklı alanlarda yeni mezunlar istihdam ediliyor. Şirketin işgücünün yüzde 40’tan fazlasının gençlerden oluştuğu belirtiliyor. Sadece geçen yıl 20 bin çalışanın pozisyonu değişti. Şirket, iş dünyasında ve endüstrideki gelişmeleri merak eden ve öğrenme arzusu içinde olan gençlerin peşinde.

Öğrenmeye teşvik ediyor

Google, eğitim ve kariyer fırsatları ile yeni mezunların en önemli tercihleri arasında. Adayları ilk etapta zorlasa da onlara yeteneklerini geliştirmesi için rekabet şansı veriyor. Şirketin ‘kariyer’ sayfası, yüksek performanslı ekibe katılmak için her adımda yeni mezunları yönlendiriyor. Mükemmel bir özgeçmiş hazırlama ipuçlarından, başarılı bir röportaja uzanan videolara kadar Google çalışanı olmak için gereken her şey öğrenilebiliyor. Daha da önemlisi Google, çalışanların öğrenmeye devam etmesini istiyor ve “Siz sevdiğiniz şeyleri yaparken biz sizi destekleyeceğiz” diyor.