ITO Ticaret logo
  • EURO5,45
    % -0,51
  • DOLAR4,67
    % -0,86
  • ALTIN191,08
    % 0,21

Etiyopya, Türk yatırımcı istiyor

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa; turizm, tarım, inşaat ve tekstil gibi sektörlerde yatırım yapacak Türk girişimcileri bekliyor.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 10 Temmuz 2017 Pazartesi
AA + -

HABER: MÜGE BİBER
 
Türk girişimcilere Etiyopya’daki yatırım fırsatlarını anlatmak amacıyla İstanbul’a gelen Addis Ababa Ticaret Odası’na mensup iş adamları, İstanbul Ticaret Odası’nı ziyaret etti. Addis Ababa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Elias Geneti başkanlığındaki heyeti, İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Murat Kalsın kabul etti. Toplantıda İTO Genel Sekreteri Ömer Bal, İTO Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Uluç Hacıhasanoğlu da yer aldı. Heyete, İTO ve İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin çalışmaları ile ilgili sunumlar yapıldı.

İŞ FIRSATLARI

Gökhan Murat Kalsın, küresel ekonomide, Afrika genelinde ve özellikle Etiyopya’da büyük bir büyüme potansiyeli olduğunu söyledi. Kalsın, “Ülkelerimiz arasında sağlam bir işbirliği yaparak, her iki tarafta da kârlı iş fırsatları oluşturabilecek ticareti ve yatırımları teşvik edebiliriz” dedi.

TİCARETİ ARTIRALIM

Kalsın, Türkiye’nin 2008 Ocak ayında Afrika Birliği tarafından Kıta Avrupası’nın stratejik ortağı olarak ilan edilmesinden bu yana Türkiye ve Afrika ilişkilerinin önemli bir ivme kazandığını ifade etti. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2016’da 440 milyon dolara yakın olduğunu belirten Kalsın, “Bunun 404 milyon doları Etiyopya’ya ihracat, 35 milyon doları da ithalat. İki ülke arasında yapılacak
işbirlikleri ile ticaret hacmini artırmak mümkün” dedi.

NÜFUSLA BİRLİKTE EKONOMİ DE BÜYÜYOR

Addis Ababa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Elias Geneti, Etiyopya’nın dış ticaretinde özellikle ithalatın hızla geliştiğini söyledi. Türkiye’den teknoloji ithalatı yaptıklarını dile getiren Geneti, Çin ve Hindistan ile de ticaretin hızla geliştiğini hatırlattı. Etiyopya’nın artan nüfusu ile birlikte ekonomisinin de büyüdüğünü söyleyen Geneti, Türk girişimcilerin başta tarım, tekstil, inşaat ve turizm sektörlerinde yatırım yapabileceklerini ifade etti. Geneti, ayrıca yatırım yapmak isteyen veya halihazırda iş yapanlara her türlü yardımı sağlayacaklarını da sözlerine ekledi.