ITO Ticaret logo
 • EURO5,45
  % -0,51
 • DOLAR4,67
  % -0,86
 • ALTIN191,08
  % 0,21

Öncelikli teknoloji projelerine destek

TÜBİTAK, 1511-Öncelikli Alanlar Ar-Ge Destek Programı kapsamında bilgi ve iletişim, enerji, gıda, havacılık-uzay, kimya, makine imalatı, metal-madencilik, otomotiv ve sağlık alanlarında açtığı 33 çağrı ile özel sektörün özgün Ar-Ge projelerine hibe desteği verecek.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 12 Temmuz 2017 Çarşamba
AA + -

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından 1511-Öncelikli Alanlar Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri Destekleme Programı dahilinde 33 çağrı programı açıldı. Bu çağrılara ön kayıtlar için 29 Temmuz’a kadar başvuru yapılabilecek. Söz konusu 33 çağrı programı dahilinde 122 milyon TL hibe desteği sağlanacak. Belirlenen alanlarda KOBİ’ler tarafından hazırlanan projeler yüzde 75 oranında desteklenecek.

ÖZEL SEKTÖRE HİBE

TÜBİTAK’ın 1511-Öncelikli Alanlar Ar-Ge Destek Programı kapsamında bilgi ve iletişim teknolojileri, enerji, gıda, havacılık-uzay, kimya, makine imalatı, metal-madencilik, otomotiv ve sağlık alanlarında açtığı 33 çağrı ile özel sektörün Ar-Ge ve özgün teknoloji projele-rine hibe desteği verecek.

Özgün teknolojilerin geliştirilmesi hedeflenen programda destek oranı büyük ölçekli kuruluşlar için yüzde 60, KOBİ’ler için yüzde 75 olacak. Kabul edilen bütçenin yüzde 10’u kadar tutar, genel gider ödemesi olarak destek kapsamına ilave edilecek.

Destek verilecek alanlar ekran teknolojilerinden güvenli imalat hatlarına, hibrit araç motorlarından ve biyomedikal ekipmanlara kadar uzanıyor. Her bir program bütçesi üst sınırı her bir alan için 2-7.5 milyon TL, proje süresi ise 24-36 ay arasında değişiyor.

HANGİ PROJELERE HİBE VERİLECEK?

 • Tüketici elektroniği ve savunma sanayi uygulamaları için OLED ekran teknolojisi geliştirilmesi projelerinde destek süresi 36 ay. Bu alanın destek üst sınırı 5 milyon TL.
 • Endüstriyel LED armatür, sürücü ve otomasyonun geliştirilmesi alanında ise 24 ay süreyle destek verilecek. Bu alanda destek bütçesi 2 milyon TL.
 • Sanayide enerji verimliliğine yönelik ORC teknolojilerin geliştirilmesi ve demonstrasyonu projelerinde de proje süresi 24 ay, proje destek üst sınırı ise 5 milyon TL.
 • Gıda güvenliği için yenilikçi teknolojilerle ilgili projeler 36 ay süresince 3 milyon TL’lik bütçeden desteklenecek.
 • Güneş hücreleri için üretim süreçlerinin geliştirilerek pilot üretim hattının kurulması projeleri 24 ay boyunca desteklenecek. Bu alanda destek bütçesi 5 milyon TL. 
 • Dikkat çeken proje alanlarından biri de kömür yakma sistemlerinin iyileştirilmesi ve demonstrasyonu. Bu alandaki projeler 24 ay boyunca 7 milyon TL’lik bütçe ile desteklenecek.

NEREYE BAŞVURULACAK?

Proje ve destekler için https://eteydeb.tubitak.gov.tr/teydebanasayfa.htm adresinden firma kullanıcı kaydı yapmak gerekiyor.

Çağrıda adı geçen bütün başlıklara ise şu adresten ulaşmak mümkün: https://www.tubitak.gov.tr/sites/default/files/292/1511-acikcagrilar-24052017.pdf