ITO Ticaret logo
  • EURO5,45
    % -0,51
  • DOLAR4,67
    % -0,86
  • ALTIN191,08
    % 0,21

Demokrasinin zaferi Hünkar Kasrı’nda

15 Temmuz hain darbe girişiminin her anına tanıklık eden Anadolu Ajansı fotomuhabirlerinin çektiği fotoğraflardan oluşan ‘Demokrasinin Zaferi 15 Temmuz 2016’ sergisi, Yeni Camii Hünkar Kasrı’nda ziyarete açıldı. Sergi, milletin tanklara, uçaklardan atılan bombalara ve kurşunlara göğsünü siper ettiği o gece, objektiflere yansıyan büyük kahramanlığı hatırlatıyor.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 14 Temmuz 2017 Cuma
AA + -

Fetullahçı Terör Örgütü’nün geçen yıl 15 Temmuz’da gerçekleştirdiği hain darbe girişiminin her anına tanıklık eden Anadolu Ajansı (AA) fotomuhabirlerinin eserlerinden oluşan ‘Demokrasinin Zaferi 15 Temmuz 2016’ adlı sergi, İstanbul Ticaret Odası işbirliğiyle Yeni Camii Hünkar Kasrı’nda kapılarını ziyaretçilere açtı.

MİLLETİN ŞAHESERİ

İstanbul Valisi Vasip Şahin, serginin açılışında yaptığı konuşmada, 15 Temmuz’un ciddi bir milat ve dönüm noktası olduğunu vurgulayarak, “Ülkemizin tarihi açısından belki yüzlerce, binlerce yıl konuşulacak, üzerinde incelemeler yapılacak bir gün. Şunu bir daha gördük ki, bu millet büyük ve köklü bir millet. Geleceğine, istikbaline, istiklaline herhangi bir tehdit ve tehlike emaresi gördüğü anda nasıl organize olunabileceğini gösteren bir millet” dedi.

Şahin, bu zaferin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın çağrıları, talimatları ve direktifleri doğrultusunda milletin kendi şaheseri olduğunu belirterek, “Biz her an 15 Temmuz zaferini ve ruhunu canlı tutmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

KALKIŞMAYA İLK TEPKİYİ İTO VERDİ

İTO Meclis Başkanı Şekib Avdagiç, hain darbe girişimine karşı Türk Milleti’nin çok önemli bir direniş sergilediğini belirtti. Avdagiç, geçen yıl 15 Temmuz’daki hain darbe girişiminin ardından Oda Meclisi’ni toplayarak kalkışmaya karşı tepki veren ilk kurumun İTO olduğuna da dikkat etti.

TARİHE NOT DÜŞÜYORUZ

İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, geçen yıl 15 Temmuz’da milletin hep birlikte bir demokrasi mücadelesi, bir anlamda bir Kurtuluş Savaşı verdiğini söyledi. Allah’ın izni, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önderliği, vatandaşların feragati ve güçlü duruşu, güvenlik güçlerinin mücadelesiyle FETÖ’nün hain darbe girişiminin çok kısa sürede bertaraf edildiğini anlatan Çağlar, “Tarihi bir mekanda bu sergiyi açıyoruz; çünkü o anları unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız. Bunun tarihe bir not olarak düşülmesi gerekiyor. Şehitlerimize ve gazilerimize minnet borçluyuz. Allah hepsinden razı olsun” dedi.

EŞİ GÖRÜLMEMİŞ BİR DİRENİŞ

Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Dr. Şaban Kızıldağ, 15 Temmuz’da verilen milli mücadelenin bir milletin istiklaline ve istikbaline sahip çıkmasının dünyada eşi benzeri görülmemiş örneği olduğunu vurgulayarak, “15 Temmuz gecesi Türkiye’de halka karşı darbe parantezini bir daha açılmamak üzere kapattık” dedi.

Kızıldağ, ‘Demokrasinin Zaferi 15 Temmuz 2016’ fotoğraf sergisinin, milletin tanklara, uçaklardan atılan bombalara, kurşunlara göğsünü siper ettiği 15 Temmuz gecesinde, AA fotomuhabirlerinin objektiflerine yansıyan büyük kahramanlığı hatırlattığını dile getirdi.

Kızıldağ, AA yönetimi ve habercileri olarak 15 Temmuz gecesinin ilk anlarından itibaren asıl işlerinin ve mücadelelerinin bu alçaklığın, bu zulmün, bu rezaletin kanlı görüntülerini ve acımasızlık boyutlarını dünya kamuoyuna aktarmak olduğunu bildirdi.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ