ITO Ticaret logo
  • EURO5,45
    % -0,51
  • DOLAR4,67
    % -0,86
  • ALTIN191,08
    % 0,21

Hintliler, Türk dizilerini sevdi

Güney Amerika ve Ortadoğu ülkelerinden sonra 2015’te Hindistan kanallarında gösterilmeye başlanan Türk dizileri, Hintliler’den büyük ilgi gördü. İki yıl geçmeden 12 Türk dizisi ithal eden Hint kanalları, senaryo ve sinema filmi satın almak için de Türk şirketleriyle anlaşıyor.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 14 Temmuz 2017 Cuma
AA + -

Yurtdışında büyük beğeni toplayan Türk dizileri, Ortadoğu ve Güney Amerika ülkelerinin yanı sıra Hindistan’da izleyici karşısına çıkmaya başladı.

Türk dizilerini Pakistan televizyonlarında gören Hintli yayıncılar, ilk kez Ekim 2015’te ‘Adını Feriha Koydum’ dizisini Hindistan’a getirdi. Türkiye’nin Mumbai Başkonsolosu Erdal Sabri Ergen, bu dizinin çok beğenilmesi üzerine Hindistan’a Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın önderliğinde birçok Türk film ve dizi şirketini getirdiklerini söyledi.

Avustralya, Pakistan ve Güney Kore’den dizi ithal eden Hindistan’a 2015’teki ilk dizinin ardından 12 Türk dizisi satıldı.

MUMBAİ FİLM FESTİVALİ

Geçen ekimde gerçekleştirilen Mumbai Film Festivali’nde de Türkiye onur konuğu oldu. Festivalde yapımcılar kadar birçok Türk oyuncu da büyük ilgi gördü. Hindistan’da oyuncu kültü olduğunu vurgulayan Başkonsolos Ergen, Hintlilerin, ülkeye gelen Türk oyunculardan çok etkilendiğini söyledi.

AİLE SENARYOLARI

Hindistan’da sağlam senaryolu aile dizilerine çok rağbet oluyor. Başkonsolos Ergen, “Türk dizilerinin senaryoları çok sağlam. Türk dizilerini Zindagi kanalı satın alıyor. Diğer kanalların da dizilerimizi alacağını umuyorum” dedi.

SENARYO DA ALIYORLAR

Türkiye’den Hindistan’a sadece hazır dizi değil içerik satışı da oluyor. Yani bazı dizilerin sadece senaryoları satılıyor. Senaryoyu Hindistan’a adapte etmek için bile Türkiye’den uzmanlar ve senaristler gidiyor. Çok önemli ve zaman alan bir iş olan senaryo konusunda da Türkiye çok iyi iş çıkarıyor. Duyguların verilmesindeki başarı, Hint kanallarını da cezbediyor.

SİNEMA FİLMİ DE SATIYORUZ

Calinos Entertainment Yurtdışı Satış Direktörü Aslı Serim Guliyev, Hindistan’da gösterime giren ‘Adını Feriha Koydum’un ardından bu ülkeye ‘İlişki Durumu Karışık’, ‘Bir Aşk Hikayesi’ ve ‘Acil Aşk Aranıyor’ adlı dizileri, ‘Mucize’, ‘Uzun Hikaye’, ‘Gecenin Kanatları’ adlı sinema filmlerini de sattıklarını söyledi.

UYARLAMADA POTANSİYEL BÜYÜK

 Global Agency Asya Bölgesi Satış Direktörü Işıl Türkşen, şunları söyledi: “Önümüzdeki dönemde özellikle senaryo ve adaptasyon haklarının satışında büyük artış bekliyoruz. Hintli oyuncuların şöhreti ve halk tarafından çok sevilmeleri sebebiyle Hintli yapımcılar kendi versiyonlarını çekmeyi istiyor.”

YERLİ YAPIMLAR YAYILMA ARACI

Sinema yazarı Kürşat Saygılı, “Dizi sektöründe uluslararası bir pazarın olması, Türkiye’deki sinema sektörünü de besleyecek ve büyütecek” dedi. Meseleye sadece ticari olarak bakmamak gerektiğini vurgulayan Saygılı, “Dizilerimiz kültürel anlamda bir uydu” dedi.

KURTLAR VADİSİ’NİN ŞİRKETİNDEN İKİ FİLM

Kurtlar Vadisi dizisinin yapımcı şirketi Pana Film, Bollywood’un yapım firmalarından Eros International ile ortak yapım iki sinema filmi çekmek için anlaştı. İki şirket, filmler için senaryo çalışmalarına başladı. Hindistan ve Türkiye’nin en önemli yıldızlarının yer alacağı sinema filmi projeleri iki ülkede ve iki dilde çekilecek.

KÜLTÜREL ÖZELLİKLER BENZİYOR

Türk dizilerinin Hindistan halkı tarafından beğenilme sebeplerini açıklayan Başkonsolos Erdal Sabri Ergen, Türkler ile Hintlilerin aile hayatının birbirine benzediğine dikkat çekti. Ergen, şöyle konuştu: “Diğer bazı ülkelerden ithal edilen dizilerde Hindistan toplumuna uymayan aşırılıklar var. Gündelik yaşamda karşımıza çıkan zorluklar, aile, arkadaşlıklar, aşk gibi normal yaşamın içindeki konular var. Türk dizilerinde normal hayatta ne yaşanıyorsa o anlatılıyor. Hintliler dizilerde kendisini görüyor bir anlamda. Türkiye, Hintlilerin gözlerinde hem Avrupalı hem Asyalı. Dizilerde Türkiye’deki mekanlar da ilgi çekiyor.”

‘CEP’TEN İZLE

Hintliler işe giderken istediği dizinin bölümlerini telefon uygulamasında seyrediyor. Özellikle Mumbai halkı dijital platforma para akıtıyor. Türk dizilerinin yayınlandığı Zindagi kanalı internet yayınına geçmeye hazırlanıyor. Ülkede bu dizileri akıllı telefonlarından izlemek için satın alabilecek 300 milyonluk bir orta kesim bulunuyor.