ITO Ticaret logo
  • EURO5,45
    % -0,51
  • DOLAR4,67
    % -0,86
  • ALTIN191,08
    % 0,21

Alışverişte Design İSF farkı

İstanbul Shopping Fest (İSF), Kapalıçarşı ve 9 alışveriş merkezinde geleneksel ve modern alışveriş keyfi bir arada yaşattı. Özellikle zanaatkarlar ile genç sanatçıların buluşmaları büyük ilgiyle takip edildi. İSF, Tescilli Markalar Derneği işbirliğiyle tasarımcıları da ödüllendirdi.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 14 Temmuz 2017 Cuma
AA + -

HABER:İLKER BAŞÖZ

İstanbul’u alışveriş destinasyonu olarak cazibe merkezi haline getirmek amacıyla 7 yıldır düzenlenen İstanbul Shopping Fest, bu yıl farklı bir dünyanın kapılarını araladı. Kapalıçarşı’da gerçekleştirilen muhteşem bir açılış töreniyle başlayan İstanbul Shopping Fest (İSF), Kapalıçarşı ve 9 alışveriş merkezinde geleneksel ve modern alışveriş keyfi bir arada yaşattı.

İLGİYLE TAKİP EDİLDİ

“Sen Hiç Kapalıçarşı’yı Gördün mü” sloganıyla gerçekleştirilen etkinliklere İstanbullular ve turistler büyük ilgi gösterirken, keşif rotalarıyla tarihi çarşının çok bilinmeyen sokakları yeniden hatırlatıldı. Festival kapsamında özellikle zanaatkarlar ile genç sanatçıların buluşmaları büyük ilgiyle takip edildi.

TASARIM VE SANAT

Festival alışveriş merkezleri; Akasya, Capitol, Emaar Square Mall, Forum İstanbul, İstinyePark, Kanyon, Palladium, Venezia ve Zorlu Center’da kurulan ‘Design İSF’ alanları, ziyaretçileri alışveriş fırsatlarının yanı sıra tasarım ve sanat ile buluşturdu. Design İSF alanlarında katılımcılar moda dünyasının tanınmış tasarımcılarının yanı sıra mücevher, aksesuar, mobilya, seramik, grafik, kumaş, kitap, kırtasiye, cam, takı, aydınlatma, organik gıda gibi alanlara fark katan üreticilerin ürünlerine ulaşma imkanı buldu. Design İSF alanlarında sergilerden dans gösterilerine, müzik dinletilerinden atölye çalışmalarına kadar birbirinden renkli etkinliklerle ziyaretçilere farklı bir deneyimler yaşatıldı.

TEŞEKKÜR PLAKETİ

Şehirde festival coşkusunu yaşatan İstanbul Shopping Fest’in kapanış töreni; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İTO Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Soylu’nun katılımıyla Venezia AVM’de gerçekleştirildi. Akrobasi gösterileriyle başlayan tören, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Oda Orkestrası’nın konseriyle devam etti. Törende, festivale katkılarından dolayı katılımcı alışveriş merkezlerinin yöneticilerine ve sponsor firmalar THY, TAV Havalimanı İşletmeleri, Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, Karnaval Media Group’a teşekkür plaketi sunuldu.

BU YIL 7’NCİSİ YAPILDI

İstanbul Shopping Fest organizasyonu; Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Valiliği desteği, İBB ve İTO işbirliği ile bu yıl yedinci kez düzenlendi. Festival; İTO, KÜLTÜR A.Ş., TÜRSAB, Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) ortaklığında yürütülüyor. İSF Platform Başkanlığı’nı İBB Başkanı Dr. Kadir Topbaş, İcra Kurulu Başkanlığı’nı ise İTO Başkanı İbrahim Çağlar yapıyor.

Tasarımın yeniliklerle dolu dünyası

Alışveriş merkezlerinde kurulan Design İSF alanları büyük ilgi görürken, Tescilli Markalar Derneği işbirliğiyle tasarımcılar ödül aldı.

İSF kapsamında tasarımcıların daha geniş kitlelere ulaşmaları için AVM’lerde Design İSF alanları oluşturuldu. Ayrıca özgün üretimin desteklenmesi için Tescilli Markalar Derneği işbirliğiyle ‘Tasarım Ödülleri’ verildi. Ödül törenine İTO Başkanı İbrahi Çağlar ve İTO Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Soylu da katıldı.

DANS, MÜZİK, SÖYLEŞİ

Design İSF alanlarında katılımcılar moda dünyasının tanınmış tasarımcılarının yanı sıra takıdan seramiğe, camdan tekstile, dekoratif ürünlerden aksesuarlara kadar birçok farklı alanda üretim yapan tasarımcıların ürünlerine ulaşma şansı yakaladı. Festival süresince, Design İSF alanları dans gösterileri, müzik dinletileri, atölyeler, söyleşiler gibi zengin bir programla da renklendi.

TASARIM YARIŞMASI

Festival kapsamında bu yıl tasarımcıların desteklenmesi için İSF ve Tescilli Markalar Derneği işbirliğiyle düzenlenen tasarım yarışmasında Genç Marka, Özgün Logo ve Özgün Ürün kategorilerinde ödüller verildi.

Zorlu PSM’de düzenlenen ödül töreninde Genç Marka ödülüne Türk mitolojisinden öğeler kullanan takı tasarımcısı Lucky Culture, Özgün Logo ödülüne yaşam alanlarına modern dokunuşları seven Nordbagen, Özgün Ürün ödülüne de Türkiye’nin sayılı yerli güneş gözlüğü markalarından biri olan Elia Sunglasses layık görüldü.

AVM’LERDE TASARIM ALANLARI BİR İLK OLDU

İstanbul Ticaret Odası Başkanı ve İstanbul Shopping Fest Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, bu yıl alışveriş merkezlerinde tasarım alanları oluşturarak bir ilki gerçekleştirdiklerini belirterek, "Design İSF alanlarında ziyaretçiler ürünlerin üretimine şahitlik ederken, bizzat tasarımcısına ve üreticisine erişebilme imkanı buldu. Design İSF alanlarında, tasarımın yeniliklerle dolu dünyasını bizlere taşıyan değerli tasarımcılarımızı ödüllendirmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

KİMLER ÖDÜL ALDI?

Genç Marka Ödülü: Lucky Culture - Beste Cesur ve Yonca Akbayrak
Özgün Logo Ödülü: Nordbagen - Burak Çakmak ve Kübra Konca
Özgün Ürün Ödülü: Elia Sunglasses - İlayda Soylu ve Ayda Timer