ITO Ticaret logo
 • EURO5,56
  % -0,89
 • DOLAR4,74
  % -0,87
 • ALTIN187,00
  % -0,53

İstanbul Düşünce Akademisi (İDA) iddialı projelerle start aldı

‘Bilgi güçtür’ diyerek yola çıkan Türkiye’nin yeni ‘think tank’i İstanbul Düşünce Akademisi’nde (İDA), iki yılda 20’den fazla sektörün incelenmesi hedefleniyor. İDA, sektörlere gelecek vizyonu çizerken, Suriyeli göçmenlerin fikir ve projelerini de melek yatırımcılara ulaştıracak.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 08 Ağustos 2017 Salı
AA + -

HABER: MÜGE BİBER

Türkiye’nin yeni think-tank’i, yani düşünce kuruluşu İstanbul Düşünce Akademisi (İDA), İstanbul Ticaret Odası’nın kurduğu Bilgiyi Ticarileştirme ve Araştırma Vakfı bünyesinde çalışmalarına hız verdi. Akademi, iş dünyasının ihtiyaçları doğrultusunda gündeme getirilen sektörel araştırmalar yapıyor. İDA’nın gündemindeki projeler içinde dikkat çeken bir proje de Suriyeli göçmenlerle ilgili. Bu projede, Suriyeli göçmenlerin ekonomik entegrasyonuna yardımcı olacak çalışmalar geliştirilmesi hedefleniyor.

GÖÇMENLER İÇİN YARIŞMA

Bu çerçevede Suriyeli göçmenlerin dahil edileceği bir fikir ve proje yarışması organize edilecek. Kazananlar İDA’nın kardeş kuruluşu olan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’ndeki (BTM) melek yatırımcılarla bir araya getirilecek. Yarışma sonucunda kazanan fikirler ekonomiye kazandırılacak.

İstanbul Düşünce Akademisi Direktörü ve İstanbul Ticaret Odası Müşaviri Tezer Palacıoğlu, hem yurtiçi hem de küresel trendleri yakından takip ettiklerini belirtti. Palacıoğlu, hedeflerinin düşünce ve proje üretirken, en çok ihtiyaç duyulan sektör araştırmalarını ortaya koymak olduğunu kaydetti.

İstanbul Düşünce Akademisi’nin projeleri, akademisyenlerin katıldığı çalıştayda anlatıldı. 

20 SEKTÖR MERCEK ALTINDA

İDA, sektörlerin nabzını tutmak için harekete geçti. Henüz üç ay önce faaliyete başlayan kuruluş, Kızılay’ın bir iştirakinin şirket stratejik yapılanma çalışmasını tamamladı. İDA bir diğer sektör çalışmasını da gelecek ay tamamlamayı planlıyor. Sırada ise altı sektörel çalışma var. Düşünce kuruluşu, bugünden, gelecek iki yılın planlamasını yapıyor.
İki yılda en az 20’den fazla sektörün incelenmesi hedefleniyor.

İDA, İstanbul Kalkınma Ajansı ile de birlikte çalışıyor. Bunun için bir protokol de imzalandı. Birçok projenin iki kurumun işbirliği ile yapılması hedefleniyor.

BİLGİ GÜÇTÜR

İstanbul Düşünce Akademisi, ‘bilgi güçtür’ sloganını da benimsedi. Kuruluş, sadece iş dünyasına değil ekonominin tüm aktörlerine yol gösterecek çalışmalar gerçekleştirme iddiasında. Bu hedefe yönelik girişimcilerin ve sektör temsilcilerinin taleplerini bekliyor.

İŞTE ARAŞTIRMA KONULARI

 • Kızılay stratejik karar analizi
 • Türk film endüstrisi
 • Ekmekçilik sektörü
 • Emlak vergisi değerlendirilmesinde yeni yöntem arayışı
 • Gözlük sektörü
 • Tekstil yan sanayi sektörü
 • Yatırım ortamının iyileştirilmesi
 • Kırtasiye sektörü