Yükseliş dalgasında büyüme tahminini aşarız

Oda’nın ağustos ayı Meclis toplantısında konuşan İTO Başkanı İbrahim Çağlar, dünya ekonomisinin fark edilir bir yükseliş dalgası yaşadığını söyledi. Çağlar, bunun Türkiye ekonomisine de yansıyacağını belirterek, “İkinci çeyrekte büyümede beklentileri aşacağımıza eminim” dedi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 15 Ağustos 2017 Salı
AA + -

İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, dünya ekonomisinde küresel toparlanma dönemine girildiğini söyledi. Oda’nın ağustos ayı Meclis toplantısında konuşan Çağlar, bu küresel ortamda Türkiye’de de ekonomik verilerin olumlu olduğuna dikkat çekti. Çağlar, “Yurt içi verilere bakıldığında bir boğa piyasasına girildiği anlaşılıyor. Bu da ekonomi için fark edilir bir yükseliş dalgası anlamına geliyor” dedi.

Dünya deniz ticaretinin seyrine, emtia fiyatlarına ve gelişmekte olan ülkelerdeki yükselen büyümeye dikkat çeken İbrahim Çağlar, “Biliyorsunuz aynı ivme Türkiye için de geçerli. 2017’ye yüzde 5 büyüme ile başladık. Bu rakam genel beklentilerin üzerindeydi. İkinci çeyrekte de beklentileri aşacağımızdan eminim” yorumunu yaptı.

TÜRKİYE DİNAMİZMİ

Türkiye’deki yüksek büyümenin dünya ekonomisi için de önemli bir dayanak olduğunu belirten Çağlar, “Keza IMF geçen ay güncellediği Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda ‘Avrupa, Türkiye’nin dinamizmiyle 2017’de daha güçlü büyüyecek’ denildi. Biz her zaman olduğu gibi doğru bildiğimiz yolda devam ediyoruz. Onlarsa politik gündemlerine göre söylemlerini sürekli değiştiriyorlar” dedi.

ANİ YÜKSELİŞ DÖNEMİ

Geçtiğimiz ay kabinede yaşanan bayrak değişiminin hayırlı olmasını dileyen Çağlar, yurt içi verilere bakıldığında bir boğa piyasasına girildiğinin anlaşıldığını söyledi. Bunun fark edilir bir yükseliş dalgası anlamına geldiğini vurgulayan Çağlar, şöyle devam etti:

“Otomotiv ihracatında geçen yıla göre yüzde 41’lik bir artış var. Keza denizcilik sektöründe gemi ve yat ihracatında geçen yıla göre artış yüzde 86. Denizcilik sektöründen bahsetmişken Meclis Üyemiz Ali Sinan Safi nezdinde Safi Holding’i de tebrik ediyorum. Katar’la doğrudan deniz ticaretini başlatacak bir anlaşma imzaladılar. İhracat rakamlarımıza bakmaya devam ettiğimizde, kimya sektöründe de bir ivmelenme görüyoruz. Temmuz ayındaki artış geçen yıla göre yüzde 24 seviyesinde.”

ALMAN İŞ DÜNYASI

Türkiye’nin temmuzda en çok ihracat yaptığı ülkenin Almanya olduğunu söyleyen İbrahim Çağlar, iki ülke arasındaki ilişkileri şöyle değerlendirdi: “Birkaç gün önce de dev bir rüzgar enerjisi tesisi ihalesini Almanya’dan bilinen bir firma aldı. Yani ticari ilişkiler son derece rayında ilerliyor. Alman siyasiler bir korku iklimi yaymaya çalışıyorlar ama anlaşılan o ki, Alman iş dünyası buna itibar etmiyor. Hatta bir yandan Türkiye’yi karalayıp, bir yandan da Bodrum’a tatile gelen bakanları bile var. Biz hep ne diyorduk? Ticaretin dili barış dilidir. Siz istediğiniz kadar kriz çıkarmaya çalışın, ekonomi doğal bir akıştır. Akar ve yolunu bulur.”

TÜRKİYE YILI

Bu olumlu gelişmelerin yanı sıra turizmde de stratejik bir gelişme yaşandığına işaret eden Çağlar, 2018 yılının Çin’de ‘Türkiye Turizm Yılı’ ilan edildiğini hatırlattı. Bu kapsamda 30 milyon Çinli turistten en az 1 milyonunun Türkiye’yi tercih etmesinin planlandığını vurgulayan Çağlar, şu çağrıyı yaptı: “Çinli turistler geçen yıl dünyada 261 milyar dolarlık harcama yaparak, dünya turistleri arasında harcama lideri oldular. Bu rakamın 100’de 1’i bile 3 milyar dolara yakın bir tutara tekabül ediyor. İşi turizm olan tüm üyelerimizden Çinli turisti çekecek özel projeler bekliyoruz. Biz yönetim olarak her türlü desteği vermeye hazırız.”

FUTURİSTANBUL 11 EKİM’DE

Dünyaca ünlü fütüristleri 11 Ekim’de Futurİstanbul’da ağırlayacaklarını açıklayan Başkan İbrahim Çağlar, bu etkinliği her yıl düzenlemeyi planladıklarını söyledi. Çağlar, “Futurİstanbul, dünyanın ve Türkiye’nin geleceğinin ülkemize yakışan bir özgüvenle İstanbul’da konuşulacağı bir platform olacak.
Web adresini ziyaret edebilir, değerli katkılarınızla projeyi zenginleştirebilirsiniz. Eğer biz bu adımları atmazsak, vizyonumuzu ortaya koymazsak, geleceğe kafa yormazsak, hedeflediğimiz öncü ekonomiler arasına giremeyiz” diye konuştu.

MAKAM MERTLİKLE GELMELİ

İbrahim Çağlar, ekim ve kasım aylarında tüm Oda ve borsalarda seçimlerin gerçekleştirileceğini ifade ederek, İTO’daki seçim sürecini değerlendirdi. İTO’da yönetim kurulu başkanı olarak görev yaptığı dönemde onuruyla çalıştığını dile getiren Çağlar, “Bir seçimi onurunuzla kazanabilirsiniz, onurunuzla kaybedebilirsiniz de. İkisi arasında yüksek değerlilik açısından bana göre hiçbir fark yoktur. Bir seçimi arkadan dolanarak, türlü kurnazlıklarla da kazanabilirsiniz. Kirli oyunlarla girdiğiniz seçimi kaybedebilirsiniz de. Bu ikisi arasında da bana göre değersizlik açısından hiçbir fark yoktur” diye konuştu.

MECLİS İRADESİ

Kendisinin 2013’te de aday olmadığını, bu makama kendisini Meclis üyelerinin aday gösterdiğini hatırlatan Çağlar, şunları kaydetti:

“Bu mevkilere sadece ve sadece bir şekilde aday olunur. O da tâbi olduğumuz iradenin, yani sizlerin oluşturduğu bu Meclis’in iradesiyle gerçekleşir. Makamlara aday belirlerken kapalı kapılar arkasında iş çevirmek yoktur. Dava arkadaşlarınızın arkasından dolanmak yoktur. Bu, benim çok hassas olduğum bir konudur. Dolayısıyla sizlerle İTO Meclis üyeleriyle istişare etmeden adaylığım konusunda bir ifade ağzımdan çıkmamıştır. Çünkü benim sizler adına ne yapacağıma karar verecek olan yine sizlersiniz, yine bu Meclis’tir.”

Koltuk derdine düşüp kendisi hakkında yalan haber yayanların hesabını bu dünyada da öbür dünyada da vereceğini ifade eden Çağlar, “MÜSİAD’ın temiz, ilkeli, dürüst üyelerinin çirkin bir oyuna çekilmelerine benim gönlüm asla razı olmaz, olamaz. Bu değerli Meclis önünde ifade ediyorum ki, mertlikle gelmeyen hiçbir makam varsın gelmesin” dedi.

BANKALARA ÇAĞRI

Hem konut hem de ticari kredi maliyetlerindeki iyileşmenin ardından son dönemde faizlerde yeniden bir artış dalgası oluştuğunu gördüklerini belirten Çağlar, Cumhur-başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bu sorunu gündeme getirdiğini hatırlattı. Çağlar, “Bu kürsüden bankalarımızın yönetimlerine bir kez daha seslenmek istiyorum. Bu gemiyi birlikte yürüteceksek, sizden daha fazla destek bekliyoruz” dedi.

EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİMİZ ÜRETİM

İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkanı Şekib Avdagiç, bir ülkenin en büyük zenginliğinin üretmek ve iş kapısı açmak için çalışanlar olduğunu söyledi. Bu açıdan iş dünyasının önündeki engellerin kaldırılmasının önemli olduğunu vurgulayan Avdagiç, ”Bu aynı zamanda Türkiye’nin aydınlık yarınlarının da teminatıdır” dedi.

30 Ağustos Zaferi’nin her fırsatta Türkleri bu topraklardan çıkarmaya çalışanlara karşı bir tokat olduğunu belirten Avdagiç, şöyle konuştu: “Ne mutlu ki, aynı azim ve kararlılık bugün de devam ediyor. Dün olduğu gibi bugün de millet haine ‘dur’ diyor. Düşmana geçit vermiyor.”

MECLİSTE ONUR BELGESİ VE PLAKET HEYECANI

İTO, Oda’ya kayıtlı 30 ila 60 yıllık firmaları bulunan Meclis Üyelerine onur belgesi ve plaket takdim etti. Meclis Başkanı Şekib Avdagiç ve Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar’ın elinden plaket ve belgelerini alan üyeler şöyle:

30. yıl
Abdulmuti Baran
Hüseyin Akarçeşme
31. yıl
Mustafa Yıldırım
32. yıl
Yahya Uğur
İsak Koç
Kazım Eryaşar
Musa Kanitoğlu
Celal Yıldırım   
33. yıl
Mustafa Paça
Osman Akyüz
Mehmet Sonuvar
Kamil Fazıl Dede      
34. yıl
Ramiz Orhan Ermeç
35. yıl
Berke İçten
İbrahim Çetinkaya
Tahsin Öztiryaki
Adil Nalbant     
36. yıl
Dursun Topçu
Aziz Kahya       
37. yıl
İbrahim Dumankaya
Mustafa Büyükdede
Mücahit Yıldız  
38. yıl
Ali Keleş
Ahmet Sabri Altunel
39. yıl
Rahmi Korkmaz
Murat Kasap
Saliha Ebru Şapoğlu
İsmail Öncel
40. yıl
Ali Alkan
Talip Murat Kolbaşı
Cemal Parlak
Ali Uluoğlu
İbrahim Çağlar
41. yıl
Hava Demir      
42. yıl
Cihan Kilerci    
43. yıl
Nuh Naci Kuşçulu   
45. yıl
Yılmaz Cömert
Mehmet Sarıdoğan   
48. yıl
Mustafa Balkuv
Hilmi Orbay      
56. yıl
Fikret Coşar      
62. yıl
Cemal Can Dinçer

ŞAMPİYON KARATECİLER MECLİS’E KONUK OLDU

Kata’da Avrupa şampiyonu olan İstanbul Ticaret Üniversitesi Karate Takımı’nı ağırladı. Başkan İbrahim Çağlar, Portekiz’de düzenlenen Üniversitelerarası Avrupa Karate Şampiyonası’ndan üç altın ve 8 bronz madalya ile dönen takımı başarılarından dolayı kutladı.

MECLİS ÜYELERİ KÜRSÜDE

DİNLENME EVİNİ İYİ TANITMALIYIZ

Emrullah Tellioğlu / Konut İnşaatı: İstanbul Huzur Hastanesi ve Dinlenme Evleri Vakfı’nın Beykoz Cumhuriyet köyde bir dinlenme evi var. Yatak kapasitesi 108 olmasına rağmen dinlenme evimizin mevcudu 43 kişi. Sizlerin desteği ile daha çok tanınmak istiyoruz. Oraya gönderdiğiniz kişilerden teşekkür ve dua alacaksınız.

MAKİNEMİZİ ÜRETEMİYORSAK SAVUNMADA BAŞARILI OLAMAYIZ

Adil Nalbant / Makina ve Ekipmanları: SAHA İstanbul-Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği’nin üyeleri Edirne’den Sakarya’ya uzanan bir alanda üretim yapıyor. ’En hızlı büyüyen kümelenme’ dalında; 2016 yılsonunda 220 üye firmaya ulaşan SAHA İstanbul Kümelenmesi olarak ödül aldık. İTO Başkanı İbrahim Çağlar’a ve Yönetim Kurulu’na verdiği büyük destekler için teşekkür ediyoruz.

Birlik ve beraberlik içinde olmalıyız. ‘Ülkemiz için ne yapabiliriz’ diye biraz daha fazla düşünmeliyiz. Makine üretemiyorsak tekstilde, savunmada başarılı olamayız. Kendi silahımızı üretemiyorsak ülkemize, sınırlarımıza sahip olamayız. 1950 yılında Türkiye’de dört uçak fabrikası vardı ve hepsi kapandı. Bugün hâlâ bize dikte ettirilmeye çalışılan Sevr Anlaşması’nın 97’nci yıl dönümü. Başarısızlıklarımızı ve yenilgilerimizi de masamızın önüne koymamız lazım.
Hâlâ bir savaş içindeyiz.

TÜRKİYE EKONOMİSİNE KİLİT DESTEK

Yahya Uğur / Tekstil Yan Sanayi Ürünleri: İTO’nun içinde oldukları iştiraklerin ne kadar başarılı olduklarını bir kez daha gördük. Bu Meclis son dönemlerde çok önemli çalışmalara imza attı.
15 Temmuz’da ilk ve en erken toplanan kurum olduk.
15 Temmuz’un İstanbul’daki davalarına taraf olmak için müracaat ettik. Cumhurbaşkanlığı sistemine, Türkiye’ye yararlı olacağı için destek verdik. Sektörlerle, ekonomi ile ilgili alınması gereken tüm kararlar alındı ve kamuoyu oluşturulmaya başlandı. Türkiye ekonomisine bu kadar kilit noktada destek veren bir yönetime sahip olmaktan mutluluk duyuyorum. Başkanımız İbrahim Çağlar’ın şeffaflığına, hakkaniyete ve adalete düşkünlüğüne şahitlik edecek biriyim.

İTO tarihinde ilk defa tüm STK’lar ve tüm Meclis üyelerinin desteği ile tek adamla seçime girdik ve İbrahim Çağlar’ı seçtik. Farklı çalışmalar içine girmek bu Meclis’e ve üyelerine karşı yapılmış haksızlık. Kulislerde dolaşan dedikodular birçok Meclis üyesi gibi beni de üzüyor. Tek aday seçildi, 248 kişi sizi oraya oturttu. Devamınızla ilgili olumlu veya olumsuz kararı verecek olan yine bu Meclis’tir. Kararı 248 kişi ile oturup vermelisiniz. Bu Meclis arkanızda ve yanınızdadır.

DAHA ÇOK KENETLENMELİ, DAHA ÇOK ÇALIŞMALIYIZ

Nedim Yusuf Baş / Mermercilik ve Madencilik: Uzun zamandır ülkemizin üzerinde oynanan oyunların kimler tarafından ve niçin yapıldığını hepimiz biliyoruz. Bunları hiçbir zaman unutmamamız gerekiyor.
15 yıldır ülkemizde siyaset ve ekonomi alanında yapılan icraatlar önemli. ‘Batı dünyası ne der, ABD ne der’ diye düşünmeden ülkemiz çıkarları için bağımsız politikalar izledik. NATO’nun sultasından çıktık. Yeterli düzeye ulaşmasa da kendi sanayi ürünlerimizi üretmeye başladık. Birleşmiş Milletler’de ‘dünya 5’ten büyüktür’ dedik. Batının terör örgütleri ile üzerimize gelmesini, dış güçlerin kaosa sürükleme hedeflerini Cumhurbaşkanımızın dik duruşu ile bertaraf ettik. Emperyalist güçler büyümemizi ve güçlenmemizi engellemek için elinden geleni ardına koymayacaktır.
O ülkelerin çabalarını boşa çıkarmak için daha çok kenetlenerek, daha çok çalışmalıyız.

MISIR’LA TİCARETİMİZİ ARTIRACAĞIZ

Numan Hocaoğlu / Gözlükçülük ve Saatçilik: Mayıs ayındaki Meclis’te sektörel sorunlarımıza temas etmiştim. Genel Sekreterimiz hemen konu ile ilgili gereken yerleri aradı, randevu aldı. İki ay içinde Ankara’ya gittik, sorunumuz çözüldü. Tüm yönetime ve Genel Sekreterime çok teşekkür ediyorum. İTO’nun da desteği ile 12-14 Kasım’da Mısır ile ticaretimizi artırmaya gideceğiz. 15 imalatçı ve ithalatçı firma Mısırlı alıcılarla buluşacağız. Türk Kızılayı Kadıköy Şubesi Başkanı olarak insanlığa faydalı olmaya çalışıyorum. Kurban Bayramı’nda kurban bağışlarınızı bekliyoruz.

BİRLİK İÇİNDEYKEN HEP KAZANDIK

Ender Yazıcıoğlu / Ayakkabı ve Ayakkabı Yan Sanayi: Ne zaman birlik içinde olduysak hep kazandık, birlik içinde olmadığımız zaman hep parçalandık. Kurumlar Vergisi’nde ilk 10 sırayı gördünüz; 8’i banka, 4’ü de kamu bankası. Herkes parasını kazanacak tabii ama ‘bu nasıl ticaret, üretim ve sanayi’ sorusunu sormamız lazım.

Türk insanı olarak her şeyi yapabiliriz, yetenekliyiz ama içimizden hainler çıkarmışlar, hep bizi kandırmışlar. Şimdi de Endüstri 4.0 doğru anlatılmıyor bize. Bunu anlatanlar Almanya’da başka, Türkiye’de başka konuşuyor. Başkanım sizden rica ediyorum; Endüstri 4.0’ın bize doğru bir şekilde anlatılmasını sağlayın. Almanya işçilik gücü olmadığı için bu teknolojiye geçmek zorunda. Bizim insan kaynağımız olduğu sürece zaten Endüstri 4.0’ı yapıyoruz. Kurumlarımızı korumamız lazım.

YEMEK ÇEKİNDE İSKONTO KALKTI

Ali Tatlıdil / Restoran ve Yiyecek İçecek Hizmetleri: Meclisimizden, sektörümüzün kanayan yarası yemek çekleri ile ilgili bir karar geçti. Yemek çeki üreten firmalar ile yemek çekini kullandıran firmaların karşılıklı iskonto talep etmemesi yönünde uyulması zorunlu bu mesleki kararı diğer illerdeki ticaret odaları da bekliyordu. Bu kararı onlarla paylaşacağız. Ayrıca geçen ay kira stopajı uygulamasının yürümediğini gündeme taşımıştık. Oranın yüzde 10’dan da aşağı çekilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Böylece kira geliri ödeyen sayısında ciddi bir artış sağlanacaktır. Gıda etiket düzenlemesindeki sınırlamaları destekliyor, uygulanmasını bekliyoruz. Londra’ya yaptığımız inceleme gezisinde markalarımızın yaptığı yatırımları, yıllar öncesinde oraya yerleşen vatandaşlarımızın başarılı işlerini gördük. Turquality kapsamının biraz esnetilmesi ile İngiltere’nin tamamında Türk mutfağını temsil eden sayısız işletme açabiliriz.

HAKSIZLIK ETMEDEN YARIŞALIM

Mustafa Albayrak / Elektrik Ekipmanları: Her zaman İTO seçimleri heyecanlı ve sıkıntılı oluyor. Yarış içinde olmak normal. Bazen ipin ucu kaçıyor. İnşallah ortak akıl galip gelir ve sıkıntılı bir süreç olmaz, hayırla hallolur. Seçimle geliyoruz, atanmıyoruz. Kasım ayından sonra burada olacağımızın garantisi yok. Aday adayları, birbirlerine haksız ithamlar yapmadan yarışmalı.
İTO Başkanı İbrahim Çağlar her zaman diyaloğa açık oldu. Başkana eleştiri yaptığım ve cevap alamadığım zamanlar da oldu. Sektörel sorunlarla ilgili yazılarıma anında cevap verdi. Yaptığını ve engeller nedeni ile yapamadıklarını iletti.
Çağlar’ın birçok eksiği olabilir ama 15 Temmuz sonrası elinden geleni yapmış, milletin iradesine katkısı olan tüm konularda çalışmış ve Sayın Cumhurbaşkanımızın görüşlerine destek vermiştir.
Bu konuda kendisine haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Çağlar, FETÖ ile azami derecede mücadele etmiştir.
Milletin iradesine saygılıdır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne evet desteği vermiştir.

YILDA 10 BİN PATENT TÜRKİYE İÇİN ÇOK AZ

Kemal Yamankaradeniz / İşletme Destek Hizmetleri: Türk Patent ve Marka Kurumu’na disiplin kurulu üyesi olarak atandım. İTO’ya ve Başkanımıza destekleri için teşekkür ediyorum. Marka sayısında artışımız var ama teknolojik yenilikleri içeren patent sayısında dünya ülkelerinin çok gerisindeyiz. Türkiye gelişmişliği ile örtüşen bir patent sayısına sahip değil. Yılda 10 bin patent sayısı çok az. Türkiye, 2023 hedefi 2 trilyon dolarlık bir ekonomi olacaksa bu patent sayısını 5’e katlamak zorunda. Dayanışma ve danışma içinde bunu yapabiliriz. Türkiye’de danışmanlık sektörü çok önemli ama bu sektörden iş dünyası yeterince istifade edemiyor. Ekonomi Bakanlığı sitesinde danışmanlık sektörü ile ilgili olumsuz bir bildiri yapılmış ve ben Başkanımdan bu bildirinin kaldırılmasını rica ediyorum.

HİJYEN EĞİTİMİNE ODAMIZ EL ATTI

Ahmet Zeki Sarıhan / Ekmek, Un ve Unlu Mamuller: Unlu mamuller üreten ve satan işyerleri ile ilgili hijyen eğitimi mevzuatı çıktı. Bundan 10 gün önce bu konu ile ilgili kişi başına 100 TL verilmesi karşılığında bu eğitimi vereceklerini söyleyenler oldu. Başkanım İbrahim Çağlar’a teşekkür ediyorum. Bu konuya el attı ve biz bu eğitimi yapacağız dedi. İşte benim başkanım böyle olmalı. Zincir marketlerde sıkıntı çekiyoruz.

3. HAVALİMANI İÇİN OTELLER YAPILMALI

Nuri Özelmacıklı / Emlak Müşavirleri: Üçüncü havalimanı ile Yeşilköy havalimanı arası 54 kilometre. Şu anda Basın Ekspres aksı üzerinde 120’ye yakın dört ve beş yıldızlı otel var. Turizm sektöründeki sıkıntılardan dolayı istihdam kaybı yaşayan bu oteller atıl hale gelmemeli, buna bir çözüm bulmalıyız. Üçüncü havalimanının yolcuları için bu bölgeye mutlaka oteller yapılmalı. İstanbul’un da Avrupa’nın birçok şehrinde olduğu gibi 20 bin-40 bin kişilik kongre merkezlerine ihtiyacı var. Eskiden bankalardan kredi desteği alamazdık.
Şimdi de inşaat ve emlak firmalarının hiçbiri KOSGEB desteklerinden yararlanamıyor.

ÜYESİ OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM

Fuat Kulaçoğlu / Altyapı İnşaatı: Kurulduğunda Erzurum, İstanbul’a geldiğimde de İstanbul üyesi olduğum MÜSİAD’ın bir neferi olmaktan gurur duyuyorum. Başkan İbrahim Çağlar 248 Meclis üyesinin seçimi ile geldi. Başkan Çağlar’ın, İTO’da inşaat ihtisas komisyonu, plan bütçe komisyonu görevlerim sırasında yapmış olduklarının bundan sonra yapacaklarının da garantisi olduğuna inanıyorum.

GÜMRÜKLERDE İŞ YÜKÜ ARTACAK

Serdar Keskin / Gümrük Müşavirliği: İhracatta 1 Temmuz’da e-faturaya geçildi ama odalar sistemi göremiyor.
İTO da dahil ATR tanziminde ve tasdiğinde e-fatura mantığına ters olduğu halde ıslak imza ve kaşe isteniyor. Haklı olarak faturada menşe görülmeyince ATR’ye ne yazacak.
15 Ağustos’tan itibaren gümrüklerde şöyle bir sıkıntı olacak: 1.100 adet mavi hat firması sarı veya kırmızı hatta geçecek ve iş potansiyeli çok artacak. Gümrükler ülkenin güvenliğidir. Ülkemizin coğrafi konumu meydanda. Belçika’dan üç tır yüklenir, içine silah konulur ve ticareti kolaylaştıralım derken hiçbir yere uğramadan geçerse adrese teslim olur. Ticareti, ülkemizin menfaatini kollayarak kolaylaştıralım. Başkana, Yönetim Kuruluna ve Genel Sekretere gümrük camiasına gösterdikleri yakınlıktan dolayı çok çok teşekkür ederim.