ITO Ticaret logo
  • EURO5,45
    % -0,51
  • DOLAR4,67
    % -0,86
  • ALTIN191,08
    % 0,21

Çağlar: Bu davaya milletimiz müdahildir

FETÖ darbe girişimiyle ilgili İstanbul’daki ana davayı izleyen İTO Başkanı İbrahim Çağlar, “Bu davaya milletimizin tamamı müdahildir. 400 bin üyemizle devletimizin emrinde ve arkasındayız” dedi.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 07 Eylül 2017 Perşembe
AA + -

HABER: ADEM ORHUN

15 Temmuz FETÖ darbe girişimiyle ilgili İstanbul’daki ana davanın görülmesine İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısında yapılan binada gerçekleştirilen duruşmayı, İstanbul Ticaret Odası (İTO) heyeti de izledi. Heyette İTO Meclis Başkanı Şekib Avdagiç, Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, Başkan Yardımcısı Dursun Topçu, Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Soylu ve İTO Genel Sekreteri Ömer Bal yer aldı.

İTO Meclis Başkanı Şekib Avdagiç, FETÖ/PDY darbe girişiminin, ülkemizin ekonomik istikrarını hedef aldığını söyledi. Darbe girişiminin sebep olduğu ekonomik zararın yasal süreç boyunca takipçisi olacaklarını belirten Avdagiç, yaşananların ekonomi üzerindeki olumsuz boyutunu ortaya çıkaracak her katkının çok önemli olduğunu vurguladı.

YILLARIMIZI VERDİĞİMİZ EMEK HEDEF ALINDI

İTO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar da şunları söyledi: “Bizler, İstanbul Ticaret Odası’nın 400 bin üyesini temsilen bugün buradayız. Bu davaya milletimizin tamamı müdahildir. Çünkü bu dava, milletimizin ve devletimizin düşmanlarına karşı mücadelenin en önemli safhasıdır. İstanbul Ticaret Odası olarak bu süreçte üzerimize düşeni yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. FETÖ/PDY darbe girişiminde İstanbul Ticaret Odası’na üye firmaların, girişimcilerin, çalışanların yıllarını verdiği emek hedef alındı. Devletimizin aldığı tedbirler, doğru hamleler ve özel sektörümüzün topyekün gayreti ile ekonomiye verilmek istenen zararı en aza indirmeyi başardık. Üyelerimizin alın terine el koymaya kalkan hainlerin cezasız kalmayacağına inancımız tam.

400 bin üyemizle devletimizin emrinde ve arkasındayız. Mahkeme önüne çıkarılan ya da karanlık köşelere saklanan FETÖ/PDY üyelerinin adaletin keskin tokadını yemeleri için üzerimize düşeni sonuna kadar yapacağız.”

‘DAVALARI TAKİP EDECEĞİZ’

İTO’nun davaya müdahillik olarak katılma talebi, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ‘doğrudan zarar görmeme’ gerekçesiyle reddedildi.

İTO müdahillik talebini, 19 Temmuz’da Mahkeme Başkanlığı’na sunmuştu. İTO Başkanı Çağlar, yaptığı açıklamada, İTO üyesi 400 bin şirketin zarara uğratıldığı gerekçesiyle yaptıkları müdahillik taleplerinin mahkeme tarafından reddedildiğini belirterek, şunları kaydetti: “İTO olarak 400 bin üyemiz adına FETÖ/PDY darbe girişimi davasına müdahil olmak için bugün buraya geldik. Müdahillik talebimizi geçtiğimiz 15 gün içinde yapmıştık. Ama bugün mahkeme tarafından müdahillik talebimiz reddedildi. Doğrudan ilişkisi olmadığı söylendi. Aslında doğrudan ya da dolaylı olarak bakmıyoruz biz bu işe. Çünkü doğrudan ya da dolaylıyı ayırt etmek için, işin çok daha basit bir olay olması gerektiği kanaatindeyiz. Bu kadar ciddi bir davanın doğrudan ya da dolaylı olarak birbirinden ayrışmasını çok doğru bulmadık açıkçası. Fakat çalışmalarımız devam edecek. Çünkü 400 bin üyemizin mağduriyeti söz konusu. Bundan sonraki süreçte de davaları takip edeceğiz.”