ITO Ticaret logo
  • EURO5,45
    % -0,51
  • DOLAR4,67
    % -0,86
  • ALTIN191,08
    % 0,21

Fuarcılıkta İTO farkı girişimciye kazandırıyor

Türk firmaları 1960’tan beri uluslararası fuarlara götüren İstanbul Ticaret Odası, yıllar ilerledikçe farklı pazarlarda farklı sektörlere yönelerek girişimcilere yeni olanaklar kazandırıyor. Bu yılı 6 önemli fuar ile kapatmayı planlayan İTO, gelecek yıl da yeni fırsatlara imza atmaya hazırlanıyor.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 12 Eylül 2017 Salı
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN

Uluslararası platformda ürünlerini gerçek değeri ile tanıtmayı isteyen Türk firmaları, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ile katıldıkları fuarlar sayesinde dünyanın dört bir yanına ihracat yapabiliyor, yeni işbirlikleri oluşturuyor.

İTO, Türk firmalarını 1960’tan bu yana uluslararası fuar organizasyonları ile dünyaya taşımaya devam ediyor. Oda, çoğunluğu milli katılım olmak üzere her yıl yaklaşık 25 uluslararası ihtisas fuarına iştirak ediyor.

ONUR KONUĞU ÜLKE

Türk ve yabancı firmaların İstanbul Ticaret Odası çatısı altında katıldıkları fuarlarda yaptıkları yüz yüze görüşmelerin geri dönüşü iş ve ihracat bağlantısı oluyor. İTO’nun uluslararası çalışmaları ile gerçekleştirdiği ‘Onur Konuğu Ülke-Türkiye’ fuarları ile de iş dünyası sadece ürünlerini değil; kültürünü, sanatını, tarihini, mutfağını da tanıtma imkanı bularak çok daha büyük başarılara imza atıyor. Oda, iş dünyasından gelen taleplere göre düzenlediği fuarların sektörlerini ve ülkelerini çeşitlendirmeye, fuarlar takvimine yenilerini eklemeye devam ediyor.

6 ÖNEMLİ FUAR

2018’de kompozit, gıda, sanayi, çevre teknolojileri, gayrimenkul yatırımı, mobil teknoloji, aydınlatma dahil farklı sektörlerde 25 fuarı takvimine alan İstanbul Ticaret Odası, 2017 yılının 4 ayını ise çeşitli sektörlerdeki 6 fuar ile tamamlamaya hazırlanıyor.

13-15 EYLÜL-RUSYA

İstanbul Ticaret Odası, Rusya’nın en önemli gayrimenkul ve yatırım fuarlarından biri olan PROESTATE 2017 Fuarı’na etkin bir katılım gerçekleştirecek. İstanbul’un güzellikleri ve sunduğu yatırım imkanları geniş bir yelpazede Rus yatırım dünyasına tanıtılacak. Fuar, 13-15 Eylül tarihlerinde Rusya’da kapılarını ziyaretçilere açacak.

7-11 EKİM-ALMANYA

İTO, Almanya’nın Köln şehrinde iki yılda bir düzenlenen ANUGA Uluslararası Gıda Fuarı ile gıda ihracatına yeni rotalar kazandırıyor. 7-12 Ekim 2017 tarihlerinde düzenlenecek fuarda, 250 Türk firması yedi ayrı ihtisas salonunda 800’den fazla ürününü sergileyecek. ANUGA, İTO’nun geleneksel fuar çalışmaları arasında bulunuyor.

16-19 EKİM-FRANSA

İTO; dünya sıralamasında ikinci sırada yer alan Türk dizi, film, format, içerik, TV ve yapım sektörünün uluslararası ihtisas fuarlarına katılımı gerçekleştiriyor.
Bu fuarlardan biri de Fransa’nın Cannes kentinde düzenlenen MIPCOM. 2017’de 16-19 Ekim tarihlerinde düzenlenecek fuarda İTO sektörel ticaret heyeti ve Türkiye katılımı organizasyonu ile yer alacak.

15-19 EKİM-ÇİN

Dünya fuarları arasında köklü geçmişi ile dikkat çeken Canton Fuarı, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Guangzhou kentinde yılda dört defa gerçekleştiriliyor. Sadece uluslararası ziyaretçilere açık niteliği ile tüm dünya profesyonellerinin dikkatini çeken Canton fuarlarına milli katılım İTO tarafından gerçekleştiriliyor. Canton 1. Faz Fuarı 15-19 Ekim tarihleri arasında 3. Faz Fuarı 31 Ekim–4 Kasım tarihlerinde yapılacak.

28 KASIM-TV DİZİ FİLM

İTO Türk dizi, film, format, içerik, TV ve yapım sektörünün tüm kıtalardaki başarısına Güneydoğu Asya kapısını aralıyor. Güneydoğu Asya’da Türk TV dizilerinin satışlarının artış hızını yükselten İTO, sektöre yeni pazarlar kazandırmak amacıyla son iki yıldır ATF Fuarı’na sektörel ticaret heyeti ve Türkiye katılımı bazında iştirak ediyor.

12-14 ARALIK-ABU DHABİ

İTO Paris, Abu Dhabi, Toronto ve Şangay’da düzenlenen dünyanın en büyük uluslararası gıda ve gıda ekipmanları ihtisas fuarlarından biri olan SIAL’e Türkiye’nin milli katılım organizasyonlarını düzenliyor. 12-14 Aralık 2017 tarihlerinde Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dhabi Emirliği’nde düzenlenecek SIAL Fuarı’nın Türkiye milli katılımı, 2010 yılından beri İstanbul Ticaret Odası tarafından gerçekleştiriliyor.

HEDEF PAZARDA BÜYÜK TANITIM

İTO, organizasyonunu gerçekleştirdiği her fuar öncesi büyük bir tanıtım yapıyor. Tanıtım önce ulusal basın yayın organları ile tüm Türkiye’ye yapılıyor. Sanayi bölgelerinde, iş merkezlerinde, üniversitelerde, sektörel toplantılarda firmalara ilgili fuar hakkında bilgi veriliyor. Böylece firmalar; fuarın takvimi, sektörü, uluslararası iş dünyasındaki önemi hakkında bilgi sahibi oluyor.

DİPLOMATİK FAALİYET

Bir sonraki adımı fuarın yapılacağı ülkede, komşu coğrafyalarda ve fuara ilgi gösterebilecek ülkelerdeki faaliyetler oluşturuyor. Bu faaliyetlerin ilk adımında; Türkiye’nin fuar ülkesindeki büyükelçilikleri ve konsoloslukları ile kurulan işbirliği ağı devreye giriyor.

KÜRESEL DESTEK

Diplomatik temsilciliklerimizden alınan desteği, o ülkedeki meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları ile yapılan bağlantılar ve medyadaki reklam duyuruları izliyor. Hedef ülkelerde meslek odaları, sivil toplum kuruluşları İTO ile fuara katılacak Türk firmalarını tanıyor. Üyelerine duyuru yapıyor, onları Türk firmaları ile iş yapmaya davet ediyor.

HEDEF YABANCI FİRMALAR TEK TEK DAVET EDİLİYOR

İstanbul Ticaret Odası, diplomatik tanıtım faaliyetleri dışında, hedeflediği ülkenin profesyonel halkla ilişkiler ajansları ile işbirliği yapıyor. Ajanslar İstanbul Ticaret Odası ile fuara katılan firmalara, hedef yabancı alıcı firmalarca yapabilecekleri yüz yüze iş görüşmeleri programı hazırlıyor. Türk firmaların ürünlerinin potansiyel alıcıları tek tek aranıyor, fuara davet ediliyor ve firmaların fuarda İTO çatısı altında buluşmaları sağlanıyor.