ITO Ticaret logo
  • EURO5,56
    % -0,89
  • DOLAR4,74
    % -0,87
  • ALTIN187,00
    % -0,53

Türkiye’siz AB içe kapanır

Federal Almanya seçimlerinde Türkiye-AB ilişkilerinin popülist tartışma konusu yapılması sadece Türkiye’nin değil yabancı politikacıların da tepkisini çekti.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 13 Eylül 2017 Çarşamba
AA + -

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, twitterdaki hesabından, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) Lideri ve başbakan adayı Martin Schulz’un açıklamalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çelik, “Bazı Alman siyasetçiler Avrupa için gerici siyaseti savunurken Türkiye, ortak Avrupa siyasetine ve geleceğine damga vurmaya devam edecek” dedi. 

Türkiye ile Almanya arasında iyi ilişkiler olmasının herkesin yararına olacağını belirten Çelik, Türkiye ile müzakerelerin kesilmesinin Avrupa’yı içe kapatmaya karar vermek olduğuna işaret ederek, “Türkiye ile müzakereleri kesmekten bahsetmek AB’nin kurucu değerlerine saldırmaktır” dedi.

SİYASİ SORUMLULUĞU VAR

Dışişleri Bakanlığı da, Almanya ve Avusturya’da siyasilerin seçim kampanyalarında Türkiye’ye yönelik açıklamaları hakkında açıklama yaptı. Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Mülteci krizi sırasında AB’yi büyük bir kaostan kurtarmamız için peşimizde koşan siyasetçilere, Türkiye ile ilişkilerini popülizmin tekeline bırakmamalarının sadece ikili ilişkilerimizin geleceği açısından değil, aralarında Türk kökenliler de bulunan vatandaşlarına karşı siyasi sorumlulukları açısından da büyük önem taşıdığını hatırlatmak isteriz.”

ALMANYA KENDİ İLKELERİYLE ÇELİŞİYOR

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Almanya’da yaşanan seçim tartışmalarında Türkiye’nin bir propaganda aracı olarak kullanılmasını kınadı.

Zeytinoğlu, Başbakan Angela Merkel ile başbakan adayı Martin Schulz’un açıklamalarının son derece yanlış bulduğunu belirtti.

RAHATSIZLIK VERİCİ

Zeytinoğlu, “Federal Almanya’nın ulusal seçimlerinde Türkiye ile AB arasında yürütülen katılım müzakerelerinin kesileceği yönünde bir vaadin konu edilmesini son derece yadırgadım. Almanya’da siyasilerin yaklaşımı, sadece Türkiye için değil AB üyesi ülkeler için de rahatsızlık verici olmalı” dedi.

Zeytinoğlu, şunları söyledi: “Bu yaklaşım AB’nin eşitlik ve demokratik temsil ilkeleri ile çelişiyor. Ancak üye devletlerin nitelikli çoğunluk ile karar vermeleri halinde Türkiye ile müzakerelerin kesilmesine karar verilebilir. Burada Almanya tek karar alıcı değil.”

TÜRKİYE BÖLGEDE KİLİT OYUNCU

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Alman siyasilerin, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin sonlandırılmasına ilişkin açıklamaları hakkında, “Her şeyden önce diyalog devam ediyor. Türkiye şu an için aday bir ülke. AB ve Türkiye bunun değişip değişmeyeceğine ilişkin bir iç tartışma yapabilir. Ancak şu an için böyle bir durum yok” diye konuştu.

GELECEĞE BAKALIM

Mogherini, şunları söyledi: “Bazen Türkiye’nin bizim için stratejik olarak önemli olan bölgede, Ortadoğu’da ve Akdeniz’de kilit bir oyuncu olduğunu unutma eğilimindeyiz. AB ve Türkiye ortaktır. Birçok farklı dosyada birlikte çalışıyoruz. Gelecekte, Türkiye ve AB’deki seçim kampanyalarında söylenenlerin ötesine bakmamızı öneririm.”