ITO Ticaret logo
 • EURO5,50
  % -0,45
 • DOLAR4,70
  % -0,01
 • ALTIN197,15
  % -0,16

Kimlik göstermeyene posta yok

Posta gönderilerinde kimlik göstermek artık zorunlu hale geldi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun yeni düzenlemesiyle haberleşme dışındaki diğer gönderiler ve kargo paketleri de kontrol edilerek alınacak.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 13 Eylül 2017 Çarşamba
AA + -

Posta gönderilerinin kabulü ve teslimi sırasında uyulacak kurallar Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından belirlendi. BTK’nın 30 Aralık 2016 tarihinde yayımlanan ‘Posta Gönderilerine İlişkin Güvenlik Tedbirlerine Yönelik Usul ve Esaslar’a ilişkin kararı, 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren uygulanmaya başladı.

İKİ TARAFTAN DA İSTENİYOR

Yeni düzenleme ile hizmet sağlayıcılar tarafından, haberleşme gönderileri hariç, posta gönderilerinin kabulü aşamasında asgari olarak yapılacaklar belirlendi. Buna göre, artık posta gönderilerinin kabulü ve teslimi esnasında gönderici ve alıcıdan kimlik ibrazı zorunlu hale getirildi. Kimlik ibraz edilmemesi halinde ise gönderiler, hizmet sağlayan şirketler tarafından kabul edilmeyecek.

ÖNCE KONTROL

BTK kararında, hizmet sağlayan şirketlere mektup gibi haberleşme gönderileri hariç diğer bireysel gönderilerin gönderici huzurunda kontrol edilerek kabul edilmesi şartı da getirildi. Kargo içeriği ise kargoyu gönderenin huzurunda yetkililer tarafından açılarak kontrol edilecek.

BTK kararında ayrıca şu hususlar da yer alıyor:

 • Kullanıcıların hizmet sağlayıcıları hakkında bilgi sahibi olması
 • Posta gönderilerinin görüntüleme cihazları ile kontrolü 
 • Hizmet sağlayıcılar tarafından kuruma bilgi gönderilmesi ile ilgili hükümler
 • Cezai hükümler

Söz konusu BTK kararına şu linkten ulaşılabilir:

https://www.btk.gov.tr/File/?path=ROOT%2f1%2fDocuments%2fKurul+Karar%C4%B1%2fPosta+Gu%CC%88venlik+Tedbirleri+Usul++Esas.pdf