ITO Ticaret logo
  • EURO5,61
    % 0,17
  • DOLAR4,79
    % -0,29
  • ALTIN189,71
    % 0,69

Teminat mektubu yerine ‘kefalet sigortası’

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, şirketlerin bir kamu ihalesine teminat verirken banka teminat mektubu yerine ‘kefalet sigortası’ da yaptırabileceğini söyledi.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 20 Eylül 2017 Çarşamba
AA + -

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, kefalet sigortasının, borçlunun alacaklıya karşı yükümlülüğünü yerine getirememesi riskine karşı teminat sağladığını hatırlatarak, kefalet sigortalarının dünyanın birçok ülkesinde banka teminat mektubu gibi kullanıldığını söyledi.

AVRUPA’DA YÜZDE 25

Şimşek, ABD’de teminat ihtiyacının tamamının, Avrupa’da ise yüzde 25’inin sigorta şirketlerince karşılandığına, bu oranın Asya Pasifik’te yüzde 50, Güney Amerika’da yüzde 95 olduğuna işaret etti. Şimşek, Türkiye’de de kefalet sigortası genel şartlarında geçen yıl yapılan değişiklikle bu sigortanın banka teminat mektubunun işleyişine benzer bir yapıya kavuştuğunu ifade etti.

MEVZUAT YENİLENDİ

Şimşek, özel sigorta şirketlerince sunulan söz konusu sigortanın, diğer gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi reel sektörün teminat ihtiyacının karşılanmasında daha etkin kullanılabilmesi amacıyla mevzuat düzenlemesi yaptıklarını belirtti.

ALTERNATİF OLACAK

Değişiklikle özel sektörün teminat ihtiyacının karşılanmasında ilave kapasite oluşturulduğunu vurgulayan Şimşek, bankalarca hali hazırda teminat ihtiyacı için kullandırılan kredi limitlerinin başka alanlarda kullanım imkanının sağlandığını ve teminat ihtiyacının karşılanmasında ürün çeşitliliğinin artırıldığını bildirdi.

FİRMALARA BÜYÜK KOLAYLIK SAĞLAYACAK

Mehmet Şimşek, haziran itibarıyla bankalar tarafından sağlanan gayri nakdi kredilerin 595 milyar liraya ulaştığına dikkati çekerek, bu tutarın yaklaşık 446 milyar lirasını teminat mektuplarının oluşturduğunu belirtti.

Teminat mektuplarının en çok imalat, inşaat, enerji ve hizmet sektörlerindeki firmalar tarafından kullanıldığına işaret eden Şimşek, “Artık reel sektör bir kamu ihalesine teminat verirken opsiyonları sadece banka teminat mektubu ile sınırlı olmayacak. Banka teminat mektubu yerine dilerlerse kefalet sigortası da yaptırabilecek. Bu, özellikle bankadaki kredi limitini başka alanlara kullanmak isteyen firmalara büyük kolaylık sağlayacak önemli bir düzenleme” diye konuştu.

GEÇEN YILKİ DEĞİŞİKLİK

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 2016 öncesinde kefalet sigortasında avans ödeme, imalat, bakım, onarım, emniyeti suistimal, gümrük ve mahkeme, ihaleye katılım (geçici teminat), performans gibi teminatlar sunulduğunu hatırlattı. Şimşek, “Geçen yılki değişiklikle Kamu İhale Kanunu ve Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Kanunlar’da, bu teminatlara kefalet sigortası kapsamında düzenlenen kefalet senetleri de ilave edildi” dedi. Şimşek, şunları söyledi: “Böylece, kefalet senetlerinin ilk talepte ödemeli olarak da düzenlenebilmesinin önü açıldı. Artık kefalet senetlerinin de banka teminat mektupları gibi kayıtsız, şartsız, kesin, asli, sigortalının yükümlülüğünden bağımsız, süresiz, ilk talepte ödeme kaydını içerecek şekilde düzenlenmesi mümkün hale geldi.”