ITO Ticaret logo
  • EURO5,61
    % 0,17
  • DOLAR4,79
    % -0,29
  • ALTIN189,71
    % 0,69

90 günde 5 milyar Euro

Dünya futbol tarihi, bu sezon transfer rekoruna şahit odu. 5 milyar Euro’luk imzanın atıldığı Avrupa futbolunda 90 günde tarih yazıldı. Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya transferlerde öne çıkarken, Türk kulüpleri bu pazarda 100 milyon Euro’luk anlaşma imzaladı.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 25 Eylül 2017 Pazartesi
AA + -

HABER: CEYHUN KUBURLU

Dünyadaki futbol kulüpleri, 2017 yaz döneminde transfere 5 milyar Euro harcadı. 1 Haziran-1 Eylül tarihlerinde küresel ölçekte gerçekleşen 74 bin transfere, 5 milyar Euro harcama yapıldı.
Bu rakam, geçen yılın tamamında transfere harcanan 4.7 milyar Euro’yu da geçmiş oldu. Avrupa’nın beş büyük futbol ülkesinde (Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya, İtalya), bu transferlerin yüzde 35’ine imza atılarak, 5 milyar Euro’luk harcamanın yüzde 77.9’u gerçekleştirildi.

Türk takımları bu sezon transfere toplamda 103 milyon Euro’luk harcama yaptı. Dünyada transfere en çok para harcayan takım ise Manchester City oldu. İngiliz takımı bu sezon tam 244 milyon Euro’luk harcamaya imza attı. İkinci sırada Fransız PSG takımı yer aldı.
Neymar transferi ile öne çıkan takım toplamda 238 milyon Euro harcadı.

MAKAS AÇILIYOR

Son yıllarda Avrupa’da hızla artan yayın gelirleri, kulüplerin de transfer politikasını değiştirdi. Avrupa’nın beş büyük ligi ile diğer ligler arasındaki makas açıldı. Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya her yıl transfere milyonlarca Euro harcarken, Rusya, Portekiz, Türkiye, Belçika ve Hollandalı takımlar ise UEFA’nın da ‘mali kriter’ kıskacıyla harcamaları askıya aldı. Bu ülkelerin kulüpleri, beş büyük lige göre çok daha az harcama yaparken, birçok kulüp de transfer yasağı ile karşı karşıya kaldı.

YAYINDAN KAZANIYOR

Son yıllarda özellikle İngiltere ve Almanya, transfere yaptığı harcamalar ile dikkat çekiyor.
Bu yıl sadece İngiltere’de 1 milyar Euro’ya yakın harcama gerçekleşti. Bunun en önemli nedeni ise yayın gelirleriydi. Kulüpler geçtiğimiz sezondan beri yayın gelirleriyle kasalarını doldurmayı başardı. Aynı durum Almanya için de geçerli. Ancak bu durum Fransa ve İtalya’da çok farklı.
Bu ülkelerde kulüpler Çinli ve Ortadoğulu sahipleri sayesinde transferde kesenin ağzını sonuna kadar açtı. İspanyollar ise dünyada izlenmenin faydalarıyla gelirlerini artırarak transferde rahat harcama yapabiliyor.

BEŞ KULÜP ÖNE ÇIKTI

Bu yaz transfere damga vuran beş takım vardı. İngiltere’den Manchester City ve Chelsea, Fransa’dan PSG, İtalya’dan Milan ve İspanya’dan Barcelona, transfer sezonuna adeta damga vurdu. Manchester City 244 milyon Euro, PSG 238 milyon Euro, Chelsea 199 milyon Euro, Milan 194 milyon Euro ve Barcelona 192 milyon Euro’luk harcama yaptı.
Yani bu sezon dünyada yapılan toplam harcamanın 5’te 1’ini bu kulüpler gerçekleştirmiş oldu. Kulüplerin yaptığı harcama tutarı 1 milyar Euro’yu geçti.

ÜÇ AYDA 100 MİLYON EURO

Bu sezon Türkiye’de transfer piyasasına en çok harcama yapan kulüp ise Galatasaray oldu. 18 takım yaklaşık üç ay içerisinde 100 milyon Euro’luk transfer harcamasına imza atarken, kasalarına 78 milyon Euro girdi. Transfere en çok harcayan takım 39.5 milyon Euro ile Galatasaray, en çok kazanan takım da 11 milyon Euro ile Başakşehir oldu. Dört kulüp ise hiç transfer harcaması yapmadı. Kulüplerin UEFA kıskacında olduğuna dikkat çeken uzmanlar, “Gelecek sezondan itibaren yayın gelirleri, kulüpleri bir nebze olsun rahatlatacak. Bu sezon küme düşen takım bile 50-60 milyon liralık gelire sahip olacak. Ayrıca sponsorluk gelirlerinde de bu sezon artış gözlemleniyor. Kulüplerin önümüzdeki sezondan itibaren UEFA kıskacından kurtulması bekleniyor” diyor.