Gelecek İstanbul’da şekillenecek

Dünyanın önemli fütüristleri, trendleri iş fırsatlarına çevirme yollarını, nasıl bir geleceğe hazırlanılması gerektiğini, İstanbul Ticaret Odası’nın düzenleyeceği ‘Futuristanbul’ zirvesinde anlatacak. Thomas Frey, Hamish McRae ve Ben Hammersley sıra dışı başlıklarda gelecek perspektifleriyle İstanbul’da konuşacak.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 09 Ekim 2017 Pazartesi
AA + -

İstanbul Ticaret Odası (İTO), dünyanın ve ülkemizin geleceğini İstanbul’da masaya yatırıyor. Geleceğe dair toplumsal, politik, ticari ve teknolojik bir öngörüye ihtiyacımız olduğu mottosu ile yola çıkan İTO, bu soruların cevaplarını bulmak için dünyanın önemli fütüristlerini İstanbul’a davet etti.

GOOGLE’IN FAVORİSİ İSTANBUL’DA

‘Futuristanbul’ ismiyle geleceğin konuşulduğu bir platform olarak elenekselleşmesi amaçlanan ve katılımın sınırlı olacağı organizasyonun ilk konuşmacısı, Google’ın en beğenilen fütürist konuşmacısı Thomas Frey olacak. Geleceğe dair çığır açan fikirler ortaya atan Frey, düşünce kuruluşu Da Vinci Enstitüsü ve Google’ın en çok dikkate alınan gelecek bilimcisi.

EĞİTİMCİLERİN GELECEK BİLİMCİSİ

“Geleceğin eğitimi merak güdümlü olacak ve öğrenme aşırı bireyselleşecek. Eğitim şu anki kadar öğretmen ve okullara bağlı olmayacak. Kişisel kontrol ön plana çıkacak ve isteyen istediği yerde, istediği şeyi öğrenebilecek” diyen Frey, ‘eğitimcilerin gelecek bilimcisi’ olarak da anılıyor.

Avrupa’nın önde gelen fütüristlerinden biri olan ve ‘2020 Dünya: Güç, Kültür ve Refah’ kitabının yazarı Hamish McRae, konferansın ikinci konuşmacısı olacak. Şu an, iktidarların Asya ekonomilerine geçişi ve yeni teknolojilerin dünya ekonomisine etkilerini araştıran McRae, ‘küresel en iyi uygulama’ hakkında yeni bir kitap üzerinde de çalışıyor.

BAŞBAKANLARIN DANIŞTIĞI İSİM

Üçüncü konuşmacı, internetin ve her yerde hızla çoğalan dijital ağların dünyadaki siyasal, kültürel ve sosyal yapılarda oluşturduğu etkiler üzerinde uzmanlaşmış bir gazeteci ve fütürist olduğu kadar bir teknoloji bilgesi de olan Ben Hammersley olacak. Hükümetlere ve şirketlere danışmanlık yapan, tam bir trend ve dijital alem uzmanı olarak uluslararası kariyerinin hakkını veren Hammersley’in eşsiz başarılarından biri de sözlüklere kazandırdığı ‘Podcast’ kelimesi.

Hammersley’in 2012 yılında yayınlanan ‘Sonrası İçin Şimdiden Bilmeniz Gereken 64 Şey’ isimli kitabı, modern dünyanın yeni kavramlarına ışık tutar nitelikte. 2013’te yayınlanan son kitabı ‘Sonrayı Anlamak için Şimdi: Dijital Geleceğimizi Korkusuzca Karşılayabilmek’ ise teknoloji, kültür, iş dünyası ve siyasetteki en yeni fikirlere yönelik bir rehber niteliğinde.

CEVAPSIZ SORU KALMAYACAK

İTO’nun özellikle belirlediği bu üç ünlü fütürist, geleceğe dair öngörülerini içeren birer sunum yapacak ve soruları yanıtlayacak. Dünyanın bu önemli gelecek bilimcilerinin bir araya gelmeleriyle “Nasıl bir dünyada nasıl bir Türkiye”, “Gelecekte iş dünyasını bekleyen ekonomik, siyasal ve toplumsal sorunlar neler”, “Hayal gücünün sınırları zorlamakla aşınır mı” ve akıllara takılan daha birçok soruya cevap aranacak.

ÇAĞLAR: ‘ÜLKEMİZE VE İŞ DÜNYAMIZA UFUK AÇACAĞIZ’

Napolyon’un, “Dünya tek bir ülke olsaydı başkenti İstanbul olurdu” sözlerine atıfta bulunan İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, Futuristanbul ile ilgili şu bilgiyi verdi: “Dünyanın geleceğini tartışmak için İstanbul’dan daha isabetli bir şehir olamazdı. Biz de bu yıl ilkini düzenlediğimiz Futuristanbul ile ülkemize ve iş dünyamıza gelecekte dünyanın nasıl olacağına dair bir ufuk açmak istedik ve dünyanın önemli fütüristlerini İstanbul’a davet ettik. İnanıyorum ki, iş dünyamız bu toplantılardan önemli kazanımlarla ayrılacak, buradan elde ettikleri öngörülerle gerek kendi şirketleri gerekse ülkemiz için rehber olma misyonlarını sürdürecektir.”

11 EKİM’DE PSM’DE

İstanbul Ticaret Odası tarafından oluşturulan, dünyanın ve ülkemizin geleceğine yön veren bir platform olan Futuristanbul, 11 Ekim tarihinde Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde düzenlenecek. Panel konuşmacıları, kendi deneyimlerini ve gelecek için öngörülerini dinleyiciler ile paylaşacak ve merak edilen soruları yanıtlayacak.

Ayrıntılı bilgi futuristanbul.com.tr’de