ITO Ticaret logo
 • EURO5,61
  % 0,17
 • DOLAR4,79
  % -0,29
 • ALTIN189,71
  % 0,69

KOBİ’lere küresel rekabet aşısı

KOSGEB’in işletmelere sunduğu KOBİ Gelişim Destek Programı (KOBİGEL), İstanbul Ticaret Odası’nda tanıtıldı.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 09 Ekim 2017 Pazartesi
AA + -

* KOBİ’lerin katma değeri yüksek ürüne yönelmeleri için imalat sanayine 1 milyon liraya kadar destek verilecek.

HABER: MÜGE BİBER

KOSGEB işletmelere verdiği desteğe bir yenisini daha ekledi. KOBİ Gelişim Destek Programı (KOBİGEL) ile küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki paylarının artırılması, rekabet güçlerinin ve sağladıkları katma değerin yükseltilmesi hedefleniyor. KOBİGEL, KOSGEB uzmanı tarafından tüm ayrıntılarıyla İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO) düzenlenen KOSGEB Bilgilendirme Semineri’nde anlatıldı.

HEDEF İMALAT SEKTÖRÜ

KOSGEB İstanbul Haliç Müdürlüğü KOBİ Uzmanı Kerim Bilir, projenin hedef kitlesinin imalat sanayi sektöründeki işletmeler olduğunu belirtti. Bilir, üretim ve ihracatta teknoloji seviyesi yüksek, katma değerli ürünlerin ve KOBİ’lerin payının artırılması amacıyla proje teklif çağrısı yapıldığını söyledi. Bilir, işletmelere verilecek desteğin üst limitlerinin 300 bin lira geri ödemesiz, 700 bin lira da geri ödemeli olacağını bildirdi. Ayrıca KOBİ’lere proje bütçesinin yüzde 30’una kadar erken ödeme yapılabileceğini vurgulayan Bilir, “Üst limitler aşılmamak kaydıyla uygun bulunan gider kalemleri ve tutarlarının KDV hariç kısmı üzerinden yüzde 60 oranında destek verilecek” dedi. 

EN AZ 3 ÇALIŞAN

Bilir, programa orta yüksek ve yüksek teknolojili sektörlerdeki tüm işletmelerin başvurabileceğini belirterek, ”İşletme eğer orta düşük ve düşük teknolojili sektörlerde ise 2016 yılı verilerine göre net satış hasılatı en az 300 bin TL, KOBİ Beyannamesi’ne göre çalışan sayısı en az 3 olmalı” diyerek, başvuru koşullarını dile getirdi. Bilir, programa başvuracakların, bilanço esasına göre defter tutması ve 2016 yılı Kurumlar ya da Gelir Vergisi Beyannamesi ibraz etmesinin zorunlu olduğunu dile getirdi.

FIRSATI DEĞERLENDİRİN

İTO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hasan Erkesim, üretimin ve ihracatın özellikle orta yüksek ve yüksek teknolojili sektörlerde artırılması gerektiğini söyledi. Erkesim, “KOBİGEL projesi, katma değerli ürün ihracatının ve bu ihracatta KOBİ’lerin payının artırılmasını hedefliyor. Bu fırsatın değerlendirilerek projeye maksimum düzeyde başvuru olacağına inancımız tamdır” dedi.

1 MİLYON 350 BİN KOBİ

KOSGEB İstanbul Marmara Müdürü Atacan Yücelen, Türkiye’de 3 milyon 600 bin KOBİ olduğunu, bunun 1 milyon 350 bininin KOSGEB veri tabanında yer aldığını belirtti. Yücelen, geçen yıl bu veri tabanındaki firmalardan 40 bininin destek aldığını söyledi. Ayrıca geçen yıl çıkan sıfır faizli işletme kredisi kapsamında 10 Şubat-11 Temmuz tarihleri arasında 274 bin mikro ölçekli işletmenin destek aldığını kaydeden Yücelen, bankaların piyasaya aktardığı tutarın ise 6.7 milyar civarında olduğunu dile getirdi. Yücelen, 500 milyon TL bütçeli KOBİGEL destek programının ana temasının katma değerli ürünlerin ve KOBİ’lerin payının artırılması olduğunu söyledi.

DESTEKLENECEK PROJELER

 • Üretimde nesnelerin interneti uygulamaları
 • Orta yüksek ve yüksek teknolojili sektörlerin üretim ve ihracattaki ağırlığının artırılması 
 • Katma değeri yüksek üretim yapısına geçiş 
 • İhracat kapasitesinin artırılması ve yeni pazarlara açılım
 • Mikro ölçekli işletmelerde tasarım, mühendislik imkan ve kabiliyetlerinin geliştirilmesi ile ölçek büyütme
 • Bilişim teknolojisi altyapısının güçlendirilmesi
 • Enerji verimliliğinin artırılması 
 • Yeşil üretime geçiş