ITO Ticaret logo
  • EURO5,61
    % 0,17
  • DOLAR4,79
    % -0,29
  • ALTIN189,71
    % 0,69

Taraftar akını

Geçtiğimiz yıl ortalama 8 bin olan Süper Lig’deki seyirci sayısı bu yıl daha 7’nci haftada 16 bini geçti. En çok taraftar çeken takım Galatasaray oldu. Sarı-kırmızılı takımın maçlarını ortalama 39 bin kişi izlerken, ikinci sırada 28 bin 830 taraftara oynayan Trabzonspor var.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 10 Ekim 2017 Salı
AA + -

HABER: CEYHUN KUBURLU

Süper Lig’de geçtiğimiz yıl seyirci ortalaması 8 bindi. Bu rakam birçok Avrupa ülkesinin altında kalmıştı. Ancak bu sezon Göztepe, Konyaspor ve Beşiktaş’ın bazı maçlarının seyircisiz oynanmasına rağmen seyirci ortalaması geçtiğimiz sezonu ikiye katladı. Bunda Galatasaray’ın başarılı performansı da etkili oldu. Süper Lig’de seyirci ortalaması ilk 7 haftalık dönemde 16 bini geçerken, derbi maçlarının henüz tamamlanmamış olması da seyirci ortalamasının yükseleceği anlamına geliyor.

20 BİNİ BULABİLİR

Geçtiğimiz sezon Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor’un başarısız performansıyla seyirci ortalaması Süper Lig’de 8 bine kadar düştü. Ancak bu yıl Galatasaray ve Trabzonspor’un da etkisiyle Süper Lig’deki seyirci ortalaması yükseldi. Ayrıca Konyaspor’un ilk 5 haftayı seyircisiz oynadığını düşünürsek, Süper Lig’de ortalama seyirci rakamları ilk yarı sonuna kadar 20 bini bulacak gibi görünüyor.

TRANSFERLERİN ETKİSİ

Süper Lig’deki seyirci artışını değerlendiren uzmanlar, şunları söyledi: “Süper Lig takımları artık daha lüks statlarda maç yapıyor. Buraya giden taraftar profili de değişmeye başladı. Ayrıca statların kapasiteleri de yükseldi. Sivasspor, Trabzonspor, Konyaspor, Kayserispor gibi takımlar daha çok taraftar çekiyor. Yeni transferlerin de taraftar sayılarında etkisi fazla. Kulüpler birçok ünlü yıldızı transfer etti. Bunun örneğini de Antalyaspor’da yaşıyoruz. Takımdaki yıldız isimlerden sonra maçlar adeta kapalı gişe oynanıyor. Bu da seyirci sayılarına olumlu yansıyor. Süper Lig’de Akhisar ve Kasımpaşa’nın seyirci sayısı artmıyor.”

Gelecek sezondan itibaren daha fazla seyircinin maçlara gideceğini tahmin ettiklerini anlatan uzmanlar, “Burada yapılan çalışmalar çok önemli. Sadece kulübün başarısı da çoğu zaman yetersiz kalıyor. Geçtiğimiz sezon ortalama seyirci sayısı 8 bin iken bu yıl 16 bini bulması büyük mucize. Önümüzdeki yıldan itibaren daha fazla seyircinin maçlara gideceğini tahmin ediyoruz” dedi.

BAHARDA ARTIYOR, KIŞIN DÜŞÜYOR

Maçlara giden taraftarların dönemsel olarak da davranış farklılıkları gösterdiğine dikkat çeken uzmanlar, “Özellikle sezon başı ve sezon sonuna doğru seyirci sayıları artıyor. Yani yaz ve bahar dönemleri daha çok seyirci statlara gidiyor. Havanın soğuk olması, yoğun maç trafiği, okulların açılması, maçların saatleri gibi etkenler taraftarı etkiliyor. Bu durum Avrupa’da da yaşanabiliyor. Türkiye’de taraftar sayısı daha düşük kalsa da artış önemli. Maç bilet fiyatlarının büyük kulüplerin dışında Anadolu takımları için de ulaşılabilir rakamlar olduğu gözleniyor” dedi.