ITO Ticaret logo
  • EURO5,61
    % 0,17
  • DOLAR4,79
    % -0,29
  • ALTIN189,71
    % 0,69

Japonya’ya da kanatlı et ihraç edilebilecek

Kanatlı et üretiminde önde gelen ülkelerden olan Türkiye’den Japonya’ya kanatlı et ihracatı yapılabilmesiyle ilgili tüm engeller kaldırıldı.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 11 Ekim 2017 Çarşamba
AA + -

Dünyanın önde gelen piliç eti üreticilerinden Türkiye’nin, ihracatını sürekli artırması, yeni kümes yatırımlarına olan ihtiyacı da gündeme getiriyor. 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye’den Japonya’ya kanatlı eti ihracatının önündeki tüm engellerin kaldırıldığını bildirdi. Fakıbaba, 2013’te başlatılan ve Ekonomi Bakanlığı ile işbirliği içinde yürütülen Japonya’ya kanatlı eti ihracatına dönük çalışmalar kapsamında Türkiye’de yetiştirilen hayvanların sağlığıyla ilgili detaylı bilgilendirmelerin yapıldığını ifade etti.

MÜZAKERE EDİLDİ

Fakıbaba; Japonya Tarım, Orman ve Balıkçılık Bakanlığı yetkililerinden oluşan bir heyetin Türkiye’yi ziyaret ettiğini ve talep edilen tüm bilgi ve belgelerin ilgili ülke resmi makamlarına iletildiğini belirtti. Fakıbaba, “Bakanlıklar tarafından yürütülen ortak çalışmalar neticesinde, ülkemizin hayvan sağlığı statüsü ve veteriner sağlık sertifikası karşılıklı müzakere edildi. Bu süreçte ülkemizden Japonya’ya kanatlı eti ihracatına başlanabilmesiyle ilgili tüm engeller kaldırıldı. Japon Sağlık, Çalışma ve Refah Bakanlığı tarafından kanatlı eti ithalatında kullanılacak sağlık sertifikası kabul edilerek, ihracat başvurusu yapan firmalara ihracat izni verildi” dedi.

TOPLAM 57 ÜLKE

Fakıbaba, kanatlı eti üretiminde hayvan sağlığı ve gıda güvenilirliği açısından Türkiye’nin dünyada ileri seviyede yer aldığına dikkat çekerek, şunları kaydetti: “Bu güvenilirliği sağladığımız için söz konusu ürünlerimizi Irak, Gürcistan, Rusya Federasyonu ve Gümrük Birliği ülkelerinin de dahil olduğu toplam 57 ülkeye ihraç ediyoruz. Bu ülkeler grubuna, gıda güvenilirliği konusunda çok hassas olduğu bilinen Japonya’yı da dahil etmiş olmamız, sektörümüz açısından sevindirici bir gelişme. Japonya’nın ülkemizden kanatlı eti ithalatını başlatmış olması, aynı zamanda kanatlı eti üretiminde sağlamış olduğumuz sağlık şartlarının ne kadar üst seviyede olduğunun da göstergesi.
Kanatlı eti ihracatını artırmak amacıyla Ekonomi Bakanlığı ile işbirliği içinde birçok ülkeyle görüşmelerimiz devam ediyor.”