ITO Ticaret logo
  • EURO6,49
    % 0,76
  • DOLAR5,64
    % 0,00
  • ALTIN222,53
    % 0,07

Hünkar Kasrı’nda beş kadın hattat

İslam medeniyetinin güzelliklerini harf şekillerinde buluşturan hat sanatının 25 eseri Yeni Camii Hünkar Kasrı’nda sergilendi. Beş kadın hattat, icazetnamelerini bu sergide aldı.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 07 Kasım 2017 Salı
AA + -

HABER: MÜGE BİBER

Yeni Camii Hünkar Kasrı, sabrın, emeğin, özverinin ve tevekkülün ışığında hayat bulan hat sanatının 25 seçkin eserine ev sahipliği yaptı. Beş kadın hattatın yoğun çalışmalarıyla hazırlanan ‘Hattın Mücevherleri’ sergisi, 27 Ekim tarihinde sanatseverler ile buluştu. İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Soylu tarafından gerçekleştirilen serginin açılışında, İTO Meclis Üyelerinin yanı sıra çok sayıda sanatsever yer aldı.

25 ESER BEŞ RENK

Sergi; Nazif Efendi, Bakkal Arif, Neyzen Emin, Sami Efendi, Mustafa Halim Özyazıcı ve Hamit Aytaç gibi merhum altı hattatın eserlerinin beş kadın hattat tarafından tekrar yazılmasıyla ortaya çıktı. Sülüs ve Celi Sülüs ile yazılan 25 eser, sarı, mavi, kırmızı, yeşil ve mor renkleriyle oldukça ilgi çekti.

YEDİ YILLIK EMEK

Köklü bir kültürün ve inancın meyvesi olan hat sanatında ustalaşmak oldukça zor ve meşakkatli bir iş. Bu sanata gönül veren beş kadın hattat, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir sanat merkezinde yedi yıllık bir emeğin ardından bu sergiyi ortaya çıkardı. Kadın hattatlara, hocaları tarafından icazetnameleri takdim edildi.

NEDEN HÜNKAR KASRI

Gülay Güngör, Aysel Karakaş, Cemile Fıçıcı, Özlem Savaşkan ve Suzan Suluoğlu’nun merhum üstatlara ithafen hazırladıkları bu sergi için Hünkar Kasrı’nı seçmelerinin özel bir nedeni var: Yeni Camii banileri olan Safiye Sultan ve Turhan Hatice Sultan’ı hayır dualarıyla anmak.