ITO Ticaret logo
  • EURO6,49
    % 0,76
  • DOLAR5,64
    % 0,00
  • ALTIN222,53
    % 0,07

Prototip 2019’da satış 4 yıl sonra

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli otomobili üretecek beş şirketi açıkladı: Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding. Erdoğan, “Ortak girişim grubumuzdan beklentimiz, en geç 2019’da otomobilimizin prototipini tamamlaması, 2021’de de ticari satışına başlamasıdır. En küçük bir gecikme istemiyoruz” dedi.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 07 Kasım 2017 Salı
AA + -

* “İlk otomobilin bedelini ödemek şartıyla taliplisi de benim” diyen Erdoğan, “Doğrudan hibrit ve elektrikli otomobile yönelmek isterlerse daha da memnun oluruz” mesajıyla yatırımcılara hedef gösterdi. Tecrübelerini birleştirecek beş firma, Türkiye’nin otomobilini üretecek şirketi kuracak.

Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu Tanıtım Toplantısı’na Erdoğan’ın yanı sıra Başbakan Binali Yıldırım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile projenin imzacıları Kıraça Holding Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak ve çok sayıda davetli katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu Tanıtım Toplantısı’na katıldı. Erdoğan, “Ülke ve millet olarak, işte burada iddiamızı ortaya koyuyor ve diyoruz ki, Türkiye’nin otomobilini yapacağız. Hiç şüpheniz olmasın” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu Tanıtım Toplantısı’na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına, Hakkari ve Tunceli’de teröristlerle çıkan çatışmalar neticesinde verdiğimiz 8 şehide Allah’tan rahmet dileyerek başladı. Teröristlerden 17’sinin Hakkari’de, 5’inin ise Tunceli’de olmak üzere 22’sinin etkisiz hale getirildiğini bildiren Erdoğan, “Hep söylediğimiz gibi biz, şehidimizin kanını yerde bırakmayacağız. Bunlarla da sonuna kadar, bu teröristleri tüketinceye, bitirinceye kadar mücadelemizi devam ettireceğiz.
Zira bu ülkede terörün egemen olmadığını, bu zihniyetlere göstereceğiz. Onun için de ben şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize şifalar diliyorum” diye konuştu.

Girişim grubunun oluşturulması safhasına gelene kadar projede emeği geçen herkese teşekkür eden Erdoğan, “Merhum Muhammed Ali, ‘hayal gücü olmayan insanın kanatları yoktur’ diyor. Bizim de bugün ortak girişim grubunun tanıtımı için bir araya geldiğimiz markası Türk, tasarımı Türk, mühendisliği Türk, teknolojisi Türk, üretimi Türk, pazarlaması Türk bir otomobile sahip olma hayalimiz vardı. Aslında bu bizimle birlikte milletimizin de hayalidir” dedi.

EN KÜÇÜK GECİKME İSTEMİYORUZ

Erdoğan, “Ortak girişim grubumuzdan beklentimiz, hazırlık sürecini hızla tamamlayarak, en geç 2019’da otomobilimizin prototipini tamamlaması, 2021’de de ticari satışına başlaması. Türkiye’nin 2023 hedefleri arasında özel bir yere sahip olduğuna inandığım bu projede en küçük bir gecikme istemiyoruz” dedi. Erdoğan, TÜBİTAK bünyesinde üzerinde çalışan platformun girişim grubunun emrine amade olduğunun altını çizdi.

ORTAK GİRİŞİM GRUBU

Anadolu Grubu
BMC
Kıraça Holding
Turkcell
Zorlu Holding

KENDİ AKIL TERİMİZ BİR OTOMOBİL OLACAK

Başbakan Binali Yıldırım, “Yerli otomobil projesinin resmen başlangıcını yapmış oluyoruz. Böylece yurtiçinde ve dünya pazarında tercih edilebilen kendi ürünümüz, kendi akıl terimiz, alın terimiz bir otomobili üretmeyi inşallah kısa sürede başarmış olacağız. Bu doğrultuda otomotivde güncel teknolojiyi yakalamak için her adımı atacağız, atmaya kararlıyız” dedi. Yıldırım, “Türkiye’de esasen yerli, milli otomotiv yapacak mühendis de teknisyen de işçi de babayiğitler de var. Arkasında kapı gibi devlet var, hükümet var” diye konuştu.

ÇITAMIZ YÜKSEK

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, şunları söyledi: “Yerli marka otomobilimiz; otomotiv sanayindeki bütün yeniliklere, dijitalleşmeye, dönüşüme, yazılımlara, taleplere ve trendlere cevap verecek, Türkiye’nin otomobilinin fazlası olacak, eksiği olmayacak. Çıtamız yüksek, hedefimiz büyük. Sadece iç pazarda değil, dış pazarlarda da göz dolduran, farkındalık oluşturan bir marka ve küresel bir başarı hedefliyoruz.”

2018’İN İLK AYLARINDA ŞİRKETİMİZİ KURACAĞIZ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “100 yıllık otomotiv devleri yeni nesil otomobil teknolojilerini yakalayabilmek için birbirleriyle yarışıyor. Projeye ilişkin devlet desteklerimizi Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda hükümetimizle, bakanlığımızla tasarlayacağız ve 2018’in ilk aylarında inşallah şirketimizi de kuracağız” diye konuştu.