ITO Ticaret logo
 • EURO6,49
  % 0,76
 • DOLAR5,64
  % 0,00
 • ALTIN222,53
  % 0,07

İşte İstanbul’un yeni kültür merkezi

Yeni Atatürk Kültür Merkezi (AKM), 2019’un ilk çeyreğinde hizmete girecek. Eser tamamlandığında İstanbul, 2 bin 500 kişinin içeride program izleyebileceği modern bir salona kavuşacak.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 14 Kasım 2017 Salı
AA + -

Hizmete girdiğinde İstanbul için sembol bir mekan haline gelmesi hedeflenen ve 2019’un ilk çeyreğinde tamamlanması planlanan Yeni Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Projesi’nin tanıtımı, Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı. Yeni AKM Projesi’nin tanıtımında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bugün tanıtımı yapılan projeyle Atatürk Kültür Merkezi’nin yıkılarak yeniden inşa süreci başlıyor. Yeni AKM, daha büyük, daha işlevsel ve daha modern şekilde inşa edilecek” dedi.

ARAÇ TRAFİĞİNE SON

Erdoğan, şunları kaydetti: “Proje tamamlandığında Taksim Meydanı’nda araç da görmeyeceğiz. Gümüşsuyu’ndan gelen araçlar yerin altından Mete Caddesi’nden Taşkışla’ya doğru devam edecek. Dolayısıyla Atatürk Kültür Merkezi’nin önünde bir araç trafiği olmayacak. Marmara Oteli’nin önünde de trafik yaşanmayacak. Araç trafiğini yerin altına almak suretiyle tamamen yayalaştırılmış bir Taksim Meydanı olacak. Yayalaştırma süreci, yeni peyzaj düzenlemeleriyle birlikte Taksim Meydanı’na farklılık kazandıracak.”

2 BİN 500 KİŞİLİK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet’in kuruluş yıllarında ortaya konan ‘muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma’ hedefini isabetli bulduklarını ve ona sahip çıktıklarını belirterek, “Atatürk Kültür Merkezi’nin yerine inşa edeceğimiz yeni eser, bu anlayışın bir yansıması olacak” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, proje tamamlandığında 2 bin 500 kişinin içeride izlediği programları, meydanda kurulacak dev ekrandan halkın da takip etme imkanı bulacağını söyledi.

DÜNYAYA HİZMET EDECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKM’nin sadece içeride yapılan toplantılarla anılmayacağına dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Gerek tiyatro noktasında, gerek diğer kitap teşhir alanlarıyla farklı bir zenginliğe sahip olacak. Sadece belli günlerde ve saatlerde değil, her an hareket halinde olan bir mekan olarak dünyaya hizmet verecek.” 

KÜLTÜRÜMÜZ ZENGİN

Türk milletinin kültür-sanat kaynaklarının başka hiçbir millete nasip olmayacak şekilde zengin olduğunu anlatan Erdoğan, “Doğuya doğru gidin. Kafkasya kültürü, Orta Asya kültürü... Bunlar bizim kültürümüz. Batıya doğru gidin. Balkan kültürü, Doğu Avrupa kültürü bizim kültürümüz. Kuzeye gidin, Kırım kültürü, Hazar kültürü bizim kültürümüz. Güneye doğru gidin. Mezopotamya kültürü, hatta Güney Asya’ya kadar ulaşan geniş bir coğrafyada ecdadımızın ayak izlerini sürebileceğiniz kültürlerin hepsi de aslında bizim kültürümüz. Anadolu zaten başlı başına bir kültür vahası, bir kültür membası. Sorun, bizim sahip olduğumuz bu kıymetli hazinenin yeteri kadar farkında olmayışımız” diye konuştu.

TÜRKİYE İÇİN ÖVÜNÇ PROJESİ

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, binaların da insanlar gibi ömürlerinin olduğunu belirtti. Kurtulmuş, şunları söyledi: “AKM yoruldu, yaşlandı ve günün icaplarını yerine getiremez hale geldi. Onun için yeni bir binaya ihtiyaç var. AKM’nin yenilenmesine ihtiyaç var. Bundan dolayı uzun bir hazırlık döneminden böylesine güzel bir projeyle Türkiye kamuoyunun karşısına çıkıyoruz ve AKM’yi yeniliyoruz. 2019’da da bitirerek içindeki ilk töreni, ilk toplantıyı, konseri yapacağız. Yeni AKM’nin modern ve kendine özgü birtakım çizgiler taşıması kaçınılmaz. Onun için AKM’nin yeni binasının Türkiye için bir övünç projesi olacağını biliyoruz.
Günün şartlarına uygun şekilde Atatürk Kültür Merkezi bir kültür ve sanat merkezi haline gelecek.”

365 GÜN İÇİNDE GEZİP KİTAP OKUNABİLECEK

Yeni Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Projesi’nin mimarı Murat Tabanlıoğlu, “Bu kültür sokağımız, 365 gün insanların içinde gezebileceği, kitap okuyabileceği, kahve içebileceği, aynı zamanda tiyatrolara gidebileceği bir bölge. Burası cıvıl cıvıl, İstanbul’un yeni bir merkezi olacak” dedi. 

MEYDAN YAYALAŞACAK

 • İstanbul’un 365 gün kullanılan yeni kültür mekanı olacak.
 • Doğal bir akustiğe sahip 2 bin 500 kişilik büyük opera salonu olacak. 
 • Konser, sinemalar, tiyatro salonları, kütüphaneler, tasarım dükkanları, kafeler ve restoranlar, daha etkin hizmet verecek. 
 • 800 kişilik tiyatro, bin kişilik konferans ve 285 kişilik sinema salonu, 250 kişilik oda tiyatrosu, sergi salonu, kütüphane ve 885 araçlık otopark bulunacak. 
 • İçinden geçilen kültür merkezi sokağı boyunca, tüm fonksiyonlara ait mekanlar sokağın etrafında konumlanacak. 
 • Atatürk Kitaplığı ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin yer aldığı kongre vadisi yönünde ikinci meydan oluşacak. 
 • Boğaz panoramasına açık en üst noktasında restoran yer alacak.
 • İnşaatta yerli malzeme kullanılacak.
 • Zeminlerde, doğal malzeme kullanılacak.

AKM’NİN TARİHÇESİ

 • Mimar August Perret tarafından 1946 yılında Taksim Meydanı’nda tiyatro binası olarak projelendirilip inşaatına başlandı.
 • 1969’da İstanbul Kültür Sarayı adıyla hizmete açıldı. 
 • 1970’te bir oyun sırasında çıkan yangın sonucu kullanılamaz hale geldi. 
 • 1977’de yeniden sanatseverlerle buluştu. 
 • Binanın bulunduğu alan 1993’te ‘kentsel sit alanı’, bina da 1999’da ‘korunması gerekli kültür varlığı’ olarak tescil edildi. 
 • 2007’de binanın betonarme taşıyıcı sisteminin takviye edilmesi gerektiği belirtildi. 
 • İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından imzalanan protokol çerçevesinde 2009’da tamirat ve tadilat işi ihalesi yapıldı. 
 • İstanbul 9. İdare Mahkemesi, aynı yıl içinde, dava konusu Koruma Kurulu Kararı’nın ve eki avan projenin iptaline karar verdi. 
 • Ardından AKM’nin mevcut hali ile korunması, sadece güçlendirme, tamirat ve tadilat yapılmasına ilişkin projeler hazırlandı.
 • 2012’de, ‘İstanbul Atatürk Kültür Merkezi Güçlendirme, Tadilat ve Tamirat İşleri’ işinin ihalesi gerçekleştirildi. 
 • 23 Mayıs 2013 tarih ve 101321 sayılı Bakanlık Makamı oluru ile binanın tadilat işleminin durdurulmasına karar verildi.