ITO Ticaret logo
  • EURO6,49
    % 0,76
  • DOLAR5,64
    % 0,00
  • ALTIN222,53
    % 0,07

Milyarder mucit Türkiye’de

Milyarder mucit Elon Musk, Türksat 5A-5B uydularının uzaya fırlatılması çalışması için Türkiye’ye geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Musk’ın görüşmesinde, Tesla ve SpaceX firmalarıyla Türkiye’deki firmaların yapabileceği ortak çalışmalar üzerinde de görüş alışverişinde bulunuldu.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 14 Kasım 2017 Salı
AA + -

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, SpaceX şirketinin kurucusu Elon Musk’ı kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde basına kapalı gerçekleşen kabulde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da hazır bulundu. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, toplantıda, Türksat 5A ve 5B uydularının uzaya fırlatılması-nın yanı sıra elektrikli otomobil, sürdürülebilir enerji, Tesla ve SpaceX firmalarıyla Türkiye’deki firmaların yapabileceği çalışmalar hakkında görüş alışverişi yapıldığını söyledi.

TESLA VE SPACEX

Türksat 5A-5B uydularının Türkiye’nin kendi ulusal uydu üretim sürecine geçişte önemli bir merhaleyi temsil etiğini kaydeden Kalın, “Türksat 6 uydusu da kendi teknolojimizle Türkiye’de üretilecek” dedi. Kalın, bunların yanında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın otomobil ve Tesla’yı da konuştuğunu ifade ederek, şöyle devam etti: “Türkiye’deki teknolojik yatırımları, son dönemde atılan adımları da konuştuk. Musk’ın şirketi, büyük bir sürdürülebilir enerji şirketi aslında. Dolayısıyla yeni nesil piller, güneş enerjisi, rüzgar enerjisini de konuştuk. Şehirlerdeki trafik sorunları nasıl aşılabilir, tünel kazma, yer altından trafiğin verilmesi gibi konuları da ele aldık. Özellikle Tesla ve SpaceX firmalarıyla Türkiye’deki firmaların yapabileceği ortak çalışmalar neler olabilir, bunlar üzerinde de görüş alışverişinde bulunuldu.”

ANITKABİR PAYLAŞIMINA 300 BİN BEĞENİ

SpaceX şirketinin kurucusu Elon Musk, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilmesinin ardından Anıtkabir’i ziyaret etti. Musk, Anıtkabir’deki ziyareti sırasında çektirdiği fotoğrafı Instagram hesabından paylaştı. Fotoğrafın altına “Atatürk Anıtkabir” yazan Musk’ın paylaşımı iki saat içinde 300 binin üzerinde beğeni aldı. Musk’ın kısa bir süre sonra paylaştığı ikinci fotoğrafta ise Atatürk Mozalesi yer aldı. Musk, fotoğrafın altına İngilizce yazdığı paylaşımda, “Çiçekler koydum. Üç kırık kaburga, delik bir akciğer ve yine de savaştı” ifadesini kullandı.

5 YIL SONRA MARS’I BU MEKİKLE KOLONİZE EDECEK

2020 ve 2021’de uzaya fırlatılacak Türksat 5A-5B uyduları için Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen girişimci Elon Musk için 21. yüzyılın Thomas Edison’u deniliyor. Musk’ın şirketi SpaceX’in geliştirdiği Mars roketi dünyada kullanıldığında, saatte yaklaşık 30 bin kilometre hızla New York-Şangay seyahati 39 dakikaya inecek. Elon Musk, 2022’de Mars’a en az iki uzay mekiği indirmeyi planlıyor. Yolculuk 6 ile 9 ay sürecek. İnsanlı mekik için ise hedef 2024. İlk mekiğin üretiminin gelecek yılın ortalarında tamamlanması hedefleniyor. BFR adlı rokette 40 kabin bulunacak ve yaklaşık 100 kişiyi taşıyabilecek.