ITO Ticaret logo
  • EURO6,49
    % 0,76
  • DOLAR5,64
    % 0,00
  • ALTIN222,53
    % 0,07

Atığı enerjiye çevirecek Türk tedarikçi arıyor

Eyüp Kemerburgaz Evsel Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi için Türkiye ile 15 Eylül’de anlaşma imzalayan Hitachi Zosen Inova AG, İTO TYSB üyeleriyle yüz yüze görüşmeler yaptı. Avrupa’nın en büyük atıktan enerji tesisine Türk tedarikçi arayan firma, dünyadaki tüm işleri için TYSB üyelerinden çok büyük miktarlarda alım yapmaya hazırlanıyor.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 28 Kasım 2017 Salı
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Türk Yan Sanayi Borsası (TYSB), yabancı ve yerli ana sanayicilerle Türk yan sanayicileri 27 yıldır bir araya getiriyor. Dünya devi yerli ve yabancı ana sanayiciler, TYSB üyesi firmalarla satın alma ve işbirliği masalarında buluşmaya devam ediyor. Tedarikçi Günleri adı altında her ana sanayiciye özel bir veya iki tam gün olmak üzere düzenlenen etkinliklerin geçen haftaki konuğu Hitachi Zosen Inova AG oldu.

TEKNOLOJİ DEVİ

Hitachi Zosen Inova AG, Avrupa’nın en büyük atıktan enerji tesisi için ihtiyaçlarını temin etmek üzere TYSB üyeleri ile görüştü. Eyüp Kemerburgaz Evsel Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi için Türkiye ile 15 Eylül’de anlaşma imzalayan Hitachi Zosen Inova AG, İTO TYSB üyeleriyle yüz yüze görüşmeler yaptı. Atıklardan enerji üreten Japon-İsviçre ortaklığındaki teknoloji devi, atık enerji santralleri ve ekipmanları üretiyor. Hitachi’in bu proje için Türkiye’deki konsorsiyum ortağı Makyol oldu.

JAPON CEO’DAN SEMİNER

İkili görüşmeler öncesi, firmalar için düzenlenen seminerde konuşan Hitachi Zosen Inova’nın CEO’su Katsuhisa Tsuji, firmasının tarihi ve çalışmaları ile ilgili bilgi aktardı. Tsuji, “Atıklardan enerji geri kazanımı için komple anahtar teslimi tesisler ve sistem çözümleri sunan mühendislik, tedarik ve inşaat yüklenicisi olan firmamız alanında bir dünya devi. 250’si Batı Avrupa’da olmak üzere 500’den fazla anahtar teslim çöpten enerji üretme tesisi ile lider konumundayız. İstanbul projemiz için Türk tedarikçilerle çalışmaktan memnuniyet duyacağız” diye konuştu.

NE KADAR ETİKSİNİZ?

Hitachi Zosen Inova’nın Satın Alma Başkanı Douglas Else-Jack, seminerde TYSB üyelerinden öncelikle https//sumo.hz-inova.com adresinden kayıt yapmalarını istedi. Douglas Else-Jack, şunları söyledi: “Tedarikçilerimizde aradığımız birçok kriter var. Finansal durumunuz, referanslarınız, ISO standartlarınız, iş prensiplerimizi kabul edip etmediğiniz gibi kriterler bizim için çok önemli. Şirketinizin üretim kadar etik değerler konusunda da tercih edilebilir olup olmadığına dikkat ediyoruz.”

ÇOK YÜKSEK MİKTARDA ALIM YAPACAĞIZ

Hitachi Zosen Inova’nın Satın Alma Başkanı Douglas Else-Jack, “Çok yüksek miktarlarda alımlar yapacağız. Yalnızca İstanbul projesinde değil, dünyadaki tüm işlerimizde sizinle çalışacağız. Çalışmaya başladığımız an, uzun süreli beraberliğimiz devam edecek” dedi.

2018’DE YÜZLERCE ÜRÜN GRUBUNDA SATIN ALMA YAPACAK

Dünya devi yerli-yabancı ana sanayiciler, İTO Türk Yan Sanayi Borsası (TYSB) üyesi firmalarla satın alma ve işbirliği masalarında buluşmaya devam ediyor. Tedarikçi Günleri adı altında her ana sanayiciye özel düzenlenen etkinliklerin en yakın tarihli iki konuğundan biri Kingfisher oldu. Geçen hafta düzenlenen Kingfisher Tedarikçi Günleri etkinliğinde 115 yüz yüze görüşme gerçekleştirildi. Görüşmelerden önce yerli firmalar için düzenlenen firma tanıtım semine-rinde konuşan Kingfisher Genel Müdürü Serhat Kökenek, “Aktif olarak Türkiye’den tedarik yapıyoruz. Avrupa’nın 10 ülkesinde bin 236 mağazada yaklaşık 6 milyon müşteriye hizmet veriyoruz” dedi.

İHTİYACA ÖZEL ÜRETİM

Kökenek, Kingfisher’in aynı ürünleri basitleştirilmiş bir modelle Avrupa’daki tüm müşterilerine aynı şekilde sunmayı hedeflediği bilgisini verdi. Kökenek, “Amacımız, müşterinin ihtiyaçlarına ve taleplerine dayanarak ürünü tasarlamak ve müşteriye ulaşana kadar değer zincirini takip etmek” diye konuştu.

TEDARİKÇİDEN NE İSTİYOR?

Kingfisher firması, tedarikçilerinde global ölçekte davranabilme kabiliyeti arıyor. İkinci sırada tüm ülkelere yeterli üretim kapasitesi ve bunu yönetecek bir organizasyon yapısı var. Firmanın etkin olduğu tüm pazarlara uygun standartta üretim yapan tedarikçiler tercih nedeni. Kingfisher, tedarikçilerine tasarımdan üretime, maliyet iyileştirmeye kadar destek oluyor.

ORTADOĞU VE KUZEY AFRİKA OFİSİ İSTANBUL’DA

Kingfisher’in Ortadoğu ve Kuzey Afrika ofisi İstanbul’da. 2013’te açılan ofis, sorumlu olduğu 19 ülkeden, çok sayıda üretici ile çalışıyor. Daha kısa teslim süresi, daha düşük navlun bedeli, yüksek kalite üretim ve sürdürülebilirlik, minimum sipariş adedinde esneklik gibi olumlu etkenleri dikkate alarak, bölge ofisi için İstanbul’u seçen Kingfisher, 2018’de bin 200’den fazla mağazası için yüzlerce ürün grubunda satın alma yapacak.