ITO Ticaret logo
  • EURO6,64
    % -0,92
  • DOLAR5,72
    % -0,99
  • ALTIN226,43
    % 0,17

Bitcoin’i durdurabilen var mı?

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin, popüler alternatif yatırım araçlarından biri haline geldi. Yatırım kuruluşları, hizmet ve ürün sağlayıcılar Bitcoin’i ödeme aracı olarak kabul ederken, startup şirketleri de hisse senedi yerine artık dijital para birimleri ile işlem yapmayı tercih ediyor.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 30 Kasım 2017 Perşembe
AA + -

HABER: CANAN BİLGİN

Sanal para birimi Bitcoin, 8 bin doların üzerinde rekor bir seviyede işlem görüyor. Talep devam ederse Bitcoin’in fiyatının, yıl sonundan önce 10 bin dolara çıkabileceği belirtiliyor. Dünyanın en büyük kripto para birimi olarak nitelendirilen Bitcoin’in fiyatı bu yıl yüzde 735’den fazla arttı. Son beş yılda ise yaklaşık yüzde 40 bin oranında yükseldi.

Ne hisse senetleri ne borsa, yatırımcıların odağında artık Bitcoin var. Son birkaç aydır fiyatları hızla yükselen Bitcoin, tamamen bir balon olduğu ve bir gün söneceği iddialarına rağmen yatırım kuruluşları, hizmet ve ürün sağlayıcılar, hatta startup şirketleri tarafından ödeme aracı olarak kabul ediliyor.

GELECEĞİN PARASI

Bitcoin’in ani yükselişi illegal işlemlere yönelik bazı şüphelere yol açsa da bunu fırsat olarak değerlendirenler de var. CNN’de yayınlanan habere göre, J.P. Morgan Chase CEO’su Jamie Dimon, Bitcoin’deki ani yükselişi illegal işlemlere dayandırdı.

J.P. Morgan’ın rakibi Goldman Sachs’ın (GS) CEO’su Lloyd Blankfein ise aksine Bitcoin’deki yükselişi yatırımcıların artan taleplerine bağladı ve eleştirileri, “Kağıt para altının yerine geçtiğinde de insanlar kuşkuluydu” tweetiyle paylaştı. Goldman Sachs teknik analistleri de bu ayın başında Bitcoin fiyatlarının yakında 8 bin doların üzerinde olacağını öngörmüştü.

CNN’in haberinde, “Eleştiriler devam etse de Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve diğer kripto para birimlerinin geleceğin parası olduğuna ve daha fazla insanın bu para birimlerini kullanarak güncel işlemlerini yapacağına dair meşru bir durum da var” denildi.

AKTÖRLERİ ARTIYOR

Kripto para birimleri piyasasına katılan şirket sayısı da her geçen gün artıyor. Mobil ödeme şirketi Square’in CEO’su Jack Dorsey, kullanıcılarının Cash uygulamasıyla Bitcoin satın almalarına izin verecek bir deneme yapacaklarını söyledi. Şirket, “Biz her zaman müşterilerimizi dinliyoruz ve Bitcoin satın almak için Cash app’i kullanmak istediklerini farkettik. Kripto para biriminin bireylerin küresel finansal sisteme katılma kabiliyetini büyük oranda etkileyebileceğine inanıyoruz” açıklamasını yaptı.

Chicago Ticaret Borsası’nın sahibi CME Group da Bitcoin’i meşru bir finansal varlık olarak değerlendiriyor.
Bitcoin vadeli iş sözleşmeleri planladıklarını belirten CME CEO’su Terry Duffy, gelişmekte olan kripto para birimleri pazarına ‘müşterilerin ilgisinin arttığını’ söyledi.

ABD Global Investors CEO’su Frank Holmes da, giderek daha fazla insanın kullanmasıyla Bitcoin fiyatlarının artmasının muhtemel olduğunu söyledi ve “Bitcoin’in benimsenmesi, daha fazla insanın servetlerinin ne kadarının hükümet ve büyük bankalar tarafından kontrol edildiğinin farkında olmasıyla artabilir” dedi.

STARTUP’LARIN DA TERCİHİ

Holmes, startup şirketlerinin de hisse senedi yerine dijital para toplamayı istediğine dikkat çekerek, “Pek çok startup artık kur farklarında listelenmiş kuralları ve maliyetleri atlamak için blokchain (büyük bir veritabanı sistemi) teknolojisine dayalı kendi dijital para birimleri türünden para toplamayı tercih ediyor. Bu, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin daha da yükselmesine öncülük etmeli” diye konuştu.

Peki dijital paranın geleceği ne? Şu anda hiç kimse Bitcoin’in ne olacağını ve neye dönüşeceğini bilmiyor. Çoğunlukla düzensiz, kontrolsüz olduğu, ancak değişebileceği belirtiliyor. Hükümetler ise vergilendirme ve para birimi üzerindeki kontrol eksikliklerinden endişe duyuyor.

ŞİFREYİ ÇÖZENE 25 BITCOIN

Bitcoin 21 milyon adet ile sınırlı olarak oluşturulmuş. Yaklaşık 16.5 milyon adet Bitcoin’in dolaşımda olduğu belirtiliyor. Yeni Bitcoin’lerin piyasaya girebilmesi için ‘Bitcoin madenciliği yaparak’ 16 haneli şifreyi çözmek gerekiyor. Sanal para meraklıları, karmaşık matematik bulmacalarını çözüp Bitcoin çıkarmak için rekabet ediyor. Şu anda yaklaşık her 10 dakikada bir şifreyi çözen kişi 25 Bitcoin ile ödüllendiriliyor.

NEDEN TERCİH EDİLİYOR?

Bitcoin, emtia satın almak için kullanılabilir. Dijital para ile gıdadan kozmetiğe veya web hizmetlerine kadar her türlü ürünü satın alabilirsiniz. Uluslararası ödemeler kolay ve ucuz; çünkü Bitcoin herhangi bir ülkeye veya düzenlemeye tabi değil. Bitcoin’i artık daha fazla tüccar kabul etmeye başlıyor. Küçük işletmeler de, kredi kartı ücreti olmadığı için tercih ediyor. Bitcoin ayrıca yatırım olarak da satın alınıyor.

DİJİTAL CÜZDAN

Bitcoinler bulutta veya kullanıcının bilgisayarındaki ‘dijital cüzdan’da saklanıyor. Cüzdan, kullanıcıların Bitcoin alıp satmasını, mal karşılığında ödeme yapmasını veya para biriktirmesini sağlayan bir tür sanal banka hesabı. Ancak cüzdanlar, Federal Deposit Insurance Corporation tarafından sigortalı değil.

İŞLEM ÜCRETİ YOK!

Bitcoin, 2009 yılında, Satoshi Nakamoto takma adını kullanan bir kişi tarafından üretilen yeni para birimi. Bitcoin’le işlem yapmak için ortada hiçbir banka yok! İşlem ücreti alınmıyor ve gerçek kimliğinizi kullanmanıza gerek yok.

BORSASI DA VAR

Takas yoluyla da Bitcoin satın alınabilir. Bitcoin borsası olarak adlandırılan bazı piyasalar, yatırımcıların farklı para birimlerini kullanarak Bitcoin alıp satmasına imkan sağlıyor. Mt. Gox en büyük Bitcoin borsası olarak biliniyor.