ITO Ticaret logo
  • EURO6,67
    % -0,52
  • DOLAR5,75
    % -0,56
  • ALTIN227,63
    % 0,24

Akdeniz odalarında İTO’ya yeni görev

Küresel gelişmeler karşısında bölgedeki şirketlerin hazırlıklı olması için çalışan Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği’nde (ASCAME) bayrak değişimi yaşandı. Birliğin Yönetim Kurulu’nda yer alan İTO, ayrıca Konvansiyonel Enerji ve Toplantılar Endüstrisi Komisyon Başkanlıklarını üstlendi.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 04 Aralık 2017 Pazartesi
AA + -

Akdeniz ülkelerinde ticari ilişkilerin ve özel sektörün rekabet gücünün artırılması için çalışan kuruluşlardan biri olan Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (ASCAME), önceki hafta seçimli genel kurulunu yaptı. AB ve uluslararası kuruluşların akredite ortağı olan Birlik, ekonomik tecrübeleri paylaşmaya yönelik stratejik adımlar kapsamında bir dizi etkinlik düzenledi.

İspanya’nın Barselona şehrinde 22 Kasım’da gerçekleştirilen ASCAME Genel Kurulu’nda yapılan seçimin ardından bayrak devri yaşandı. Birliğin 2012-2017 yılları arasında başkanlığını yürüten Mohammed Choucair (Lübnan) yerine Ahmet M. El Wakil (Mısır) Başkan seçildi.

Başkan değişikliği ile birlikte ASCAME’nin yeni yönetim kurulu da belirlenmiş oldu. Mısır, Lübnan, Cezayir ve Fas ile birlikte İspanya, İtalya, Fransa ve Türkiye de Birliğin yönetim kurulunda yer alıyor.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), ASCAME Yönetim Kurulu ve ASCAME İcra Kurulu’na da oybirliğiyle seçildi. İTO Başkan Yardımcısı Dursun Topçu, ASCAME Yönetim Kurulu’ndaki görevine önceki dönemde olduğu gibi devam edecek.

KOMİSYON BAŞKANLIĞI

Öte yandan İTO, ASCAME’nin temelini oluşturan çalışma komisyonlarında da Konvansiyonel Enerji ve Toplantılar Endüstrisi Komisyon Başkanlıklarını üstlendi. İTO böylece, önümüzdeki dönemde Birliğe önemli derecede katkı sağlayacağı mesajını verdi.

EKONOMİ İÇİN ÖZEL HAFTA

Barselona’da, 22-24 Kasım’da 11. Akdeniz Ekonomi Liderleri Haftası (Medaweek 2017) da gerçekleştirildi. Medaweek’e İTO Başkan Yardımcısı Dursun Topçu da katıldı. Etkinlikte Kuzey Afrika İş Geliştirme Forumu, Akdeniz Tekstil Forumu, Akdeniz İslami Finans Forumu, Akdeniz Kadın Girişimciler Forumu gibi pek çok forum gerçekleştirildi. Etkinliklere birçok ülkeden bin 500’ün üzerinde katılımcı iştirak etti.