ITO Ticaret logo
  • EURO6,49
    % 0,76
  • DOLAR5,64
    % 0,00
  • ALTIN222,53
    % 0,07

Kira bedelini devlet ödeyecek

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmada, lisanslı depoculuk alanında birçok destek yer alıyor. Lisanslı depoculukta yapılacak yeni düzenlemelerle birlikte çiftçilerden alınan kira bedeli ile laboratuvarlardaki sınıflandırma ücretini artık devlet ödeyecek.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 07 Aralık 2017 Perşembe
AA + -

Lisanslı depoculuğa ilişkin yeni düzenlemeler geliyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmada, lisanslı depoculuk alanında birçok destek yer alıyor. Edirne’deki programı kapsamında Edirne Ticaret Borsası tesislerini ziyaret eden Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bu çalışmalar çerçevesinde çiftçilere birliklerin getirmiş olduğu kira parasını devletin ödeyeceğinden bahsetti.

FAİZSİZ KREDİ

Bakan Tüfenkci, “Çiftçiden hiçbir şey çıkmayacak. Laboratuvarlarda sınıflandırırken bir ücret alınıyor. Onu da hükümet olarak biz ödeyeceğiz. Birlikler yine bu depolardan gelip ürün aldıklarında veya ürünlerini bu depolarda sakladıklarında da bunlara yüzde 100 faizsiz kredi kullandıracağız. Müstahsilden hiç para almayacağız” diye konuştu.

LİSANSLI ÜZÜM

Lisanslı depoculuk çalışmalarının sadece hububatı kapsamayacağını söyleyen Bakan Tüfenkci, diğer emtialarla ilgili çalışmaların da olduğu müjdesini verdi. Bakan Tüfenkci, “Ürün çeşitlendirmesine de gideceğiz. Üzüm ve çeltik başladı, lisans aldı. Ayçiçeği de lisanslı depoculuğa çevrilebilir. Bursa’da zeytin, Malatya’da kayısıyla ilgili bunu yapacağız” dedi.

ÇOK İHTİYAÇ VAR

Bakan Bülent Tüfenkci, şunları söyledi: “Üretimin olduğu ilk zamanlar fiyatların düşük olması doğal. Bunu önlemek için talep 12 aya yayılıyor. Bu talebi idare etmek için böyle depolara çok ihtiyaç var. Biz de hükümet olarak destek veriyoruz.
Neticede Türkiye’nin neresinde yapıyorsanız yapın, 5. Bölge teşviklerinde de yararlanıyorsunuz. Örneğin Edirne 2. Bölge ama lisanslı yapı yaptığında 5. Bölge’nin teşviklerinden yararlanacak.”

Bakan Tüfenkci, daha sonra canlı hayvan satış ve hububat borsa seanslarına ve sanal işlemlerde alım işlemine katıldı.

2023 HEDEFİNE UYGUN SINIR KAPISI

Yılda yaklaşık 1 milyon yolcu ve 500 bin aracın giriş-çıkış yaptığı Bulgaristan’a açılan Hamzabeyli Gümrük Tesisleri’nin temel atma törenine katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 2023 hedeflerine uygun olarak tüm sınır kapılarının büyütülüp yenilendiğini, teknik donanım bakımından güçlendirildiğini belirtti. Avrupa ile olan ticaret açısından kilit rol oynayan Hamzabeyli Gümrük Kapısı’nda yapılacak yeniden inşa çalışmaları ile ‘Tek Durak’ sisteminin hayata geçirileceğini söyleyen Tüfenkci, “Bu sistem ile iş akış süreçlerinin uzun ve fazla olmasından kaynaklanan beklemelerin önüne geçilecek. Gümrük işlem süreçlerinin sadeleşmesi ile zaman ve maliyetten tasarruf sağlanacak. Kapımızın ‘Tek Durak’ sistemine uygun olarak yeniden yapılandırılması ile tır, tanker ve küçük araç geçişleri birbirinden ayrılacak. Böylece gümrük işlemleri hızlandığı gibi kaçakçılıkla daha etkin mücadele edilmesi mümkün olacak” diye konuştu.

CANLI MEZAT SİSTEMİ BİR İLK

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin Edirne programında yer alan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yönetimi, yönetim kurulu toplantısını, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirdi. İstanbul Ticaret Odası Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı İbrahim Çağlar, Edirne’deki temaslar hakkında görüşlerini twitter hesabında (@ibrahimcaglar1), “Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfenkci ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte Edirne Ticaret Borsası’nın üyelerine sunduğu hizmetleri yerinde incelemek için bir aradayız. Özellikle canlı mezat sistemi, bu alanda ilk olması ile dikkat çekiyor” şeklinde dile getirdi.