ITO Ticaret logo

İTO’da bayrak Öztürk Oran’da

Kalp krizi sonucu 11 Aralık 2017’de vefat eden İbrahim Çağlar’dan boşalan İTO Başkanlığı’na Öztürk Oran seçildi. İTO Yönetim Kurulu’nun 20 Aralık’ta yaptığı seçim sonucunda Oran, İTO’nun 23. Başkanı oldu.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 20 Aralık 2017 Çarşamba
AA + -

* Aynı zamanda Vakıf Katılım Yönetim Kurulu Başkanı olan Öztürk Oran, Oda ve borsa seçimlerinin gerçekleştirileceği 2018 yılı nisan ayına kadar İstanbul Ticaret Odası Başkanı olarak görev yapacak. 

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu’nun 20 Aralık 2017 tarihinde yaptığı seçimde, İTO Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Öztürk Oran seçildi.

23. BAŞKANI SEÇİLDİ

Geçirdiği kalp krizi sonucu 11 Aralık’ta yaşamını yitiren İbrahim Çağlar’dan boşalan İTO Başkanlığı için İTO Yönetim Kurulu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Organ Seçimleri Hakkında Yönetmeliği uyarınca, yaşı en büyük Başkan Yardımcısı Dursun Topçu’nun başkanlığında toplandı.

Çağlar’ın vefatının ardından gerçekleştirilen ilk yönetim kurulu toplantısında, İTO Yönetim Kurulu Üyesi Öztürk Oran, İTO’nun 23. Başkanı seçildi.

Aynı zamanda Vakıf Katılım Yönetim Kurulu Başkanı da olan Oran, Oda ve borsa seçimlerinin gerçekleştirileceği 2018 yılı nisan ayına kadar İTO Başkanı olarak görev yapacak. 

Dursun Topçu ve Gökhan Murat Kalsın’ın Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığı İTO Yönetim Kurulu’nda, Öztürk Oran’ın yanı sıra Hasan Erkesim, Ebubekir Sıddık Koyuncu, Fahrettin Basiloğlu, Hakan Orduhan, İlhan Soylu, Adil Coşkun ve Servet Samsama yer alıyor.

GİZLİ OY, AÇIK TASNİF

TOBB yönetmeliğine göre, Oda ve borsalarda yönetim kurulu başkanlığı ile birlik başkanlığı görevinin herhangi bir nedenle sona ermesi durumunda Oda, borsa veya birlik yönetim kurulu tarafından bir ay içinde, yönetim kurulu üyeleri arasından biri, gizli oy ve açık tasnif usulü ile kalan süreyi tamamlamak üzere yönetim kurulu başkanı veya birlik başkanı olarak seçiliyor.

ÖZTÜRK ORAN KİMDİR?

1956 yılında Kars’ta doğmuştur. Erzurum Kazım Karabekir Eğitim Enstitüsü Türkçe (Türk Dili ve Edebiyatı) bölümünden mezun oldu. Ayrıca Banka ve Ticaret Hukuku Araştırma Enstitüsü ile İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Muhasebe Enstitüsü Bütçeleme ve Standart Maliyetler uzmanlık programını bitirmiştir.

1974 yılında T. Vakıflar Bankası T.A.O.’nda memur olarak çalışma hayatına başlamıştır. Bu arada 3 yıl süre ile Türkiye Bankalar Birliği Eğitim Merkezi’nde Dış Ticaret, İngilizce, Muhasebe ve Banka Yöneticiliği eğitimini tamamlayıp pekiyi dereceyle diploma almıştır. 12 yıl T. Vakıflar Bankası T.A.O.’nda, 16 yıl da Faisal Finans Katılım Bankası’nda olmak üzere toplam 28 yıllık Bankacılık mesleği süresince memurluktan Yönetim Kurulu Üyeliğine kadar hemen hemen her kademede çalışmıştır.

2003 yılından bu yana ortağı olduğu ilaç fabrikalarında Yönetim Kurulu Başkanı olarak iş hayatına devam etmiştir. İstanbul Ticaret Odası Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeliği ile Dünya Ticaret Merkezi Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürmektedir. Bunlarla beraber Yetimler Derneği ve Yetimler Vakfı gibi birçok STK ve vakıfların da yönetiminde bulunmuştur.

1989-1990 yılları arası İngiltere/Cambridge’de dil eğitimini almış orta düzeyde İngilizce bilmekte 2 kız çocuğu babasıdır. 30.04.2014 tarihinde T. Vakıflar Bankası T.A.O. Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiş ve 3 yıl bu görevde bulunmuş 2017 yılında kendi isteğiyle ayrılmıştır.

İdealinde olan Kamuya Katılım Bankası fikrine 1996 yılında başlayıp 2016 yılında bu projeyi gerçekleştirerek Vakıf Katılım Bankası A.Ş’nin kuruluşunu yapmıştır.

2015 yılı Haziran ayı itibariyle de Vakıf Katılım Bankası A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.