ITO Ticaret logo

İstihdamda 2. seferberlik dönemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl öncülük ettiği İstihdam Seferberliği’nin ikinci fazı bu yıl yeni desteklerle başladı. 2018’de sağlanacak istihdam artırıcı teşviklerde öncelik, imalat ve bilişim sektörlerinde. Bu alanlarda çalışmaya başlayanların 4 bin 740 lira maaşa kadar tüm sigorta primlerini devlet karşılayacak.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 04 Ocak 2018 Perşembe
AA + -

HABER: ADEM ORHUN

Geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı ‘İstihdam Seferberliği’ ile 2017 içinde 1.5 milyon ilave istihdam sağlandı. Genel refah ve üretimin yanı sıra ihracatı da destekleyen istihdamda sürekliliği sağlamak için yeni adımlar atıldı. Nitekim, aralık ayında gerçekleştirilen İstihdam Şurası’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, istihdam seferberliğinin ikinci fazının başlatıldığını ifade etti.
Bu kapsamda bu yıl iş dünyası, yeni çalışanlar ve meslek edinmek isteyenler için sağlanacak yeni teşvikler açıklandı.

İşte yeni istihdam teşvikleri:

İMALAT VE BİLİŞİM

 • İmalat ve bilişim sektöründe mevcut istihdama eklenecek her bir çalışanın tüm sigorta primleri ve vergileri karşılanacak.
 • İmalat ve bilişim sektöründe asgari ücret üzerinden sağlanan sigorta prim desteği ilk kez prime esas kazanç üzerinden verilecek. 4 bin 740 lira maaşa kadar ek istihdam sağlanan çalışanların tüm sigorta primleri karşılanacak. 
 • 2017 yılında, çalışan başına 773 TL’den bin 884 TL’ye kadar olan prim desteği bu yıl da sürdürülecek. Yeni tutarlar asgari ücrete göre güncellenecek.
 • İmalat ve bilişim dışındaki sektörlerde ise ilave istihdam edilecek her bir çalışanın sigorta primleri ve vergisi bu yıl da asgari ücret üzerinden ödenmeye devam edilecek. 
 • Teşvikten yararlanma süresi her bir sigortalı için en fazla 12 ay olarak belirlendi. 
 • Özel politika gerektiren grupların işgücüne katılımlarını artırmak adına bu gruplar özel olarak desteklenmeye devam edilecek. Bu kapsamda 18-25 yaş arası gençler, kadınlar ve engelliler söz konusu teşvikten 18 ay yararlanabilecek. 
 • İstihdam teşviki 31 Aralık 2020 tarihine kadar uygulanacak.

BİR SENDEN BİR BENDEN

 • Üç ve daha az çalışanla imalat sektöründe faaliyet gösteren ve ustalık belgesi olan işyerlerinin bu yıl mevcut çalışan sayısına ek olarak ilave istihdam ettikleri 18-25 yaş grubundaki gençlerin maaş, sosyal güvenlik primleri ve vergileri bir ay işveren, bir ay devlet tarafından ödenecek.
 • Söz konusu destek asgari ücret üzerinden olacak ve 2018 yılının başından itibaren istihdama katılan bir çalışanın 6 aylık ücreti devlet tarafından ödenmiş olacak.

İŞBAŞI EĞİTİMİ

 • İŞKUR tarafından uygulanan ‘İşbaşı Eğitim Programları’nın süresi 2018 yılında, bilişim ve imalat sektörlerindeki mesleklerde 3 aydan 6 aya çıkarıldı. Diğer sektörlerde de 3 ay olarak uygulanacak.
 • İşbaşı eğitim programlarına katılan vatandaşlara günlük 54 TL’ye kadar cep harçlığı verilmeye devam edilecek. 
 • Katılımcıların genel sağlık sigortasıyla iş kazası ve meslek hastalığı primleri karşılanmaya devam edilecek.
 • Siber güvenlik, yenilebilir enerji, bulut bilişim, kodlama gibi alanlarda düzenlenecek olan işbaşı eğitim programlarına katılan 18- 29 yaş arası gençlerin 9 aya kadar değişen sürelerde eğitim ve günlük 75 TL tutarında cep harçlığı alması sağlanacak.
 • Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına ve mesleki eğitim kurslarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL’lik bakım desteği program süresince İŞKUR tarafından karşılanmaya başlanacak.

MESLEKİ EĞİTİM

 • İki yıl süreli ‘Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Projesi (MEGİP)’ kapsamında, işveren örgütleriyle işbirliği içerisinde mesleki eğitim ve işbaşı eğitim programlarını kombine eden bir sistem hayata geçirilecek. 
 • MEGİP, teorik ve pratik eğitimi içerecek şekilde 8 aya kadar düzenlenecek ve katılımcılara günlük 54 TL cep harçlığı ödenecek.
 • İstihdamda ve eğitimde yer almayanların istihdam edilebilirliklerinin artırılması ve aktifleştirilmesi için tedbirler hayata geçirilecek.

MESLEKİ EĞİTİMDE KUPON YÖNTEMİ

İstihdamı artırmaya yönelik mesleki eğitim programları kapsamında ‘Kupon Yöntemi’ pilot olarak uygulamaya geçirilecek. Özellikle temininde güçlük çekilen ve nitelikli işgücü gerektiren bilişim sektöründeki mesleklerde gençlerin akredite edilmiş mesleki eğitim sağlayıcılarından kendilerine uygun zaman ve şartlarda esnek şekilde eğitim almaları sağlanacak.
Söz konusu eğitimlerin ücretlerini İŞKUR ödeyecek. Gençlerin eğitiminin ardından hemen istihdama katılmalarını sağlamak için eğitim kurumlarından belirli seviyede istihdam garantisi taahhüdü alınacak.

ENGELLİ GİRİŞİMCİYE 50 BİN TL HİBE

En az yüzde 40 engelli raporuna sahip olup iş kuracağı alanda girişimcilik eğitim sertifikası sahibi olan engelliler için destek miktarı artırıldı. Bu gruptakilere yönelik İŞKUR tarafından sağlanan kendi işini kurma hibe desteği 36 bin TL’den 50 bin TL’ye yükseltildi.

YETİM AYLIKLARI VE YEŞİL PASAPORT KALIYOR
Gençlerin çalışma hayatına girişlerini desteklemek için bazı tedbirler hayata geçirilecek.

 • 18-25 yaş arası gençlerin kayıtlı bir şekilde çalışma hayatına atılmaları halinde almakta oldukları yetim aylıkları kesilmeyecek.
 • İşverenlerin kısmi süreli çalışanları için aynı gün içinde SGK’ya bildirmelerine imkân sağlanacak.
 • Hususi damgalı pasaport sahibi gençlerin kayıtlı bir şekilde çalışma hayatına atılmaları halinde yeşil pasaportları iptal edilmeyecek.

İstihdam Şurası Milli İstihdam Seferberliği Ödül Töreni’nde İstanbul Ticaret Odası’nı Öztürk Oran temsil etmişti.

ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYDUK

İstanbul Ticaret Odası, geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan ‘İstihdam Seferberliği’ çağrısına en güçlü desteği veren kurumlardan biri oldu. İTO’nun merhum Başkanı İbrahim Çağlar, geçen yıl boyunca sık sık iş dünyasının konuya sahip çıkmasının önemini vurgulamıştı. Nitekim Çağlar, Türkiye ekonomisi için elzem olan çalışmada yıl başından nisan ayına kadar 223 bin ilave istihdam sağlanmasını değerlendirdiği konuşmasında, “Elini taşın altına koyan 400 bin üyemize çok teşekkür ediyorum. Hedefimiz, bu rakamı yıl sonuna kadar 500 bine ulaştırmaktır” demişti. Çağlar’ın vefatından üç gün sonra yapılan İstihdam Şurası’nda ise seferberliğe katılanlara teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Umulmadık bir şekilde kaybettiğimiz İTO Başkanımız, dostumuz, İbrahim Çağlar kardeşime bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına ve iş dünyamıza başsağlığı diliyorum” demişti.