ITO Ticaret logo

Müteahhitlere teminat desteği

Türk Eximbank, müteahhitlere yurtdışı projeleri için düşük maliyetle teminat mektubu verecek. Projelere katılırken, avans alırken, proje süresince ve sonrasında ödeme süreciyle ilgili teminat mektupları, 2018 başından itibaren verilmeye başlanıyor.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 05 Ocak 2018 Cuma
AA + -

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, ekonomiye önemli miktarda döviz getirisi sağlayan müteahhitlerin yurtdışı projeleri için düşük maliyetle teminat mektubu vermeye başlayacaklarını bildirdi. Yıldırım, ihracat için verdikleri destek miktarını 2017’de yaklaşık 40 milyar dolara çıkardıklarını, bu yıl için de yüzde 15 büyüme öngördüklerini ifade etti.

250 İÇİNDE 46’SI

Yıldırım, şunları söyledi: “Dünyada ilk 250 içinde sayıları 46’ya ulaşan Türk müteahhitlik şirketlerinin dünyada yürüttüğü projeler ihracatımız açısından son derece önemli. Ekonomi Bakanlığı’nın buna özel destekleri var. Biz de bu şirketleri hem ihracat açısından hem karşı ülkeler bakımından alıcı kredisi, ülke kredisi boyutuyla destekliyoruz. Yurtdışında proje yapan müteahhitlik şirketlerimizin teminat mektubu talepleri vardı. Hazırlıklarımızı tamamladık. Projelere katılırken, avansını alırken, proje süresince ve sonrası ödeme süreciyle ilgili teminat mektuplarını 2018 başından itibaren vermeye başlayacağız.”

DÜŞÜK MALİYETLERLE

Şirketlerin bu teminat mektuplarını başka bankalardan çok daha maliyetli olarak aldıklarını ifade eden Yıldırım, “Biz her işimizde olduğu gibi kâr amacı gütmeden, çok düşük maliyetlerle vereceğiz. Bu konuda herhangi bir portföy sınırlaması öngörmedik. Şirketlerimizin taleplerine bağlı. Taleplerin tamamını değerlendirmeye çalışacağız” dedi.

YOĞUN TALEP

Yıldırım, ihracatçıların iş yapmak istedikleri ülkelere sunulan alıcı kredilerine yoğun talep aldıklarını, doğrudan alıcılara ya da alıcının ülkesindeki finans kuruluşlarına kullandırılan kaynağı önemli ölçüde artırmayı planladıklarını da sözlerine ekledi.