ITO Ticaret logo

Süper teşvik paketi açılıyor

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kamuoyunda ‘süper teşvik’ olarak adlandırılan Proje Bazlı Destek sistemi kapsamında 80 milyar TL’ye yakın yatırım tutarı olan projelerin ocak ayında düzenlenecek bir törenle açıklanacağını duyurdu.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 11 Ocak 2018 Perşembe
AA + -

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kamuoyunda ‘süper teşvik’ olarak adlandırılan Proje Bazlı Destek sistemi kapsamında 80 milyar TL’ye yakın yatırım tutarı olan projelerin ocak ayı içinde düzenlenecek bir törenle açıklanacağını duyurdu.

Bakan Zeybekci, Cazibe Merkezleri programı kapsamında da Bakanlar Kurulu kararlarını hazırladıklarını, 6. bölge teşviklerine ilave bazı teşviklerle 23 ildeki yatırım teşviklerinin bu kapsamda değerlendirileceğini belirtti.

BÜYÜK YATIRIMLAR

Nihat Zeybekci, 2017 ihracat verilerinin paylaşıldığı toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Proje Bazlı Destek sistemi kapsamındaki yatırım onaylarını tamamladıklarını belirterek, “2017 sonuna yetiştirmeye çalıştık ama olmadı. 2018 ocak ayı içinde bir toplantı ile açıklayacağız. 80 milyar TL’ye yakın bir yatırım tutarı var” dedi.

‘Süper teşvik’ kapsamında, petrokimya, petrol rafinerisi, enerji alanlarında büyük yatırımların ilan edilmesi bekleniyor. Bu teşvik sistemi, Türkiye’nin net ithalatçı
olduğu ham madde, ara malı niteliğindeki ürünlerin özel bir teşvikle yerli olarak üretimini sağlamayı hedefliyor.

178 MİLYAR TL

Bakan Zeybekci, 2018 için özel sektör yatırımları konusunda iyimser olduğunu belirterek, 80 milyar TL’lik süper teşviğin, Cazibe Merkezleri programına ivme kazandırması yanında, 2017 içinde alınan teşvik belgelerinin yatırım tutarlarının 178 milyar TL’nin üzerinde olmasına dikkat çekti.

Zeybekci, bu yatırımların başlamasıyla 2018’in güçlü bir özel sektör yatırım yılı işaretleri gösterdiğini vurguladı.