ITO Ticaret logo
  • EURO6,51
    % 0,24
  • DOLAR5,66
    % 0,27
  • ALTIN222,75
    % -0,32

‘Türkiye BES’leniyor’ Projesi

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Öztürk Oran, “Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), çalışan-işveren ve devletin ortak projesi, milli ittifakıdır. Kısa vadeli kaynak bulmak kolay ama iş uzun vadeliye gelince yabancı yatırımcıdan medet ummak pahalıya patlıyor. BES yüksek faizden kurtulabilmemiz için milli tasarruflarımızı artıracak bir işleve sahip” dedi.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 17 Ocak 2018 Çarşamba
AA + -

HABER: ADEM ORHUN

Çalışanların emeklilik dönemlerinde ihtiyaç duydukları birikime destek olmak amacıyla geliştirilen Bireysel Emeklilik Sistemi’ne bu yıl otomatik katılımla 4.5 milyon çalışanın daha eklenmesi bekleniyor. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Öztürk Oran, “Bireysel emeklilik sayesinde hem reel kesim hem çalışanlar hem de devletimiz kazanacak. BES, çalışan-işveren ve devletin ortak projesi, milli ittifakıdır” dedi.

MİLLİ TASARRUFLARIMIZI ARTIRACAK

İstanbul Ticaret Odası ve Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) işbirliği ile gerçekleştirilen ‘Emekliliğiniz için Buluşuyoruz, Türkiye BES’leniyor’ Projesi kapsamında bireysel emeklilik otomatik katılım zirvesi İTO’da gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan İTO Başkanı Oran, “Tasarruf oranlarımız yükseldikçe yatırımlarımızda milli kaynaklarımızı kullanacağız. Kısa vadeli kaynak bulmak kolay ama iş uzun vadeliye gelince yabancı yatırımcıdan medet ummak pahalıya patlıyor. BES yüksek faizden kurtulabilmemiz için milli tasarruflarımızı artıracak bir işleve sahip” dedi.

BİREYLERİN EMEKLİLİKTE REFAH SEVİYELERİNİ ARTIRACAK

Başkan Oran, çalışanlar açısından bakıldığında BES’in ikinci bir emeklilik geliri ile bireylerin emeklilikte refah seviyelerini artıracağına dikkati çekti. Oran, “BES’te şimdiden milyonlarca çalışanın katkısıyla 80 milyar lirayı aşan bir fona ulaşıldı. Devlet biriktirdiğiniz paranın dörtte birini de sizin hesabınıza ekliyor. Oldukça kazançlı” ifadesini kullandı.

‘GELİR AÇIĞINI KAPATACAK BİR ÇÖZÜM’

Hazine Müsteşar Yardımcısı Ahmet Genç de “BES, otomatik katılım diye yerleşti ama esas olarak ‘işyeri bazlı emeklilik’ demek en doğrusu olur. BES, emeklilik dönemindeki gelir açığını kapatacak bir çözümdür” dedi.

Sisteme bu yıl da kademeler halinde otomatik katılımlar öngörüldüğünü kaydeden Genç, şunları söyledi: “2018’de yeni girişlere ilaveten 1 Ocak 2019’da 5-10 çalışanı olan şirketler de sisteme girecek. Sistemden çıkış oranlarında da gerileme bekliyorum. Getireceğimiz çeşitli tedbirlerle bu yönde bir gelişme olacak.”

BELLİ AŞAMALARDA ÇIKMA YASAĞI YOK

Otomatik katılımın başarıyla uygulandığı ülkelerde sistemden çıkışa karşı yüksek para cezalarıyla caydırma gibi yöntemler bulunduğunu belirten Ahmet Genç, “Yüksek para cezasını doğru bulmadığımız için uygulamadık. Ancak belli aşamalarda çıkma yasağı da yok. Küçük dokunuşlarla bunu yürütmeye çalışıyoruz. Sigorta camiası olarak bireysel emekliliği daha iyi anlatarak bunun sonraki versiyonlarını da hayata geçirebiliriz” diye konuştu.

‘BU YIL 4.5 MİLYON YENİ KATILIMCI BEKLİYORUZ’

Emeklilik Gözetim Merkezi Başkanı Cemal Kişmir ise “Otomatik katılımda, işyerlerinde personel sayısı belli bir rakamdaysa çalışanlar sisteme ona göre dahil ediliyor. Sisteme bu yıl 4.5 milyon yeni katılımcı bekliyoruz” dedi.

BES’e otomatik katılıma öncelikle 100’den fazla çalışanı olan işyerlerinde başladıklarını hatırlatan Kişmir, “Şimdi 50-100 arası çalışanı olan işyerleri sisteme girecek. Temmuz ayından sonra da 10-50 çalışanı olan şirketler sisteme dahil olacak” diye konuştu. 

Otomatik katılımın, sistemi tabandan büyütmek amacıyla kurulduğunu belirten EGM Başkanı Kişmir, “Bugünkü rakamlar bir sonuç değil bir süreçtir. Bu nedenle ulaşılan noktada BES’e ‘başarılı’ dememiz lazım” diye konuştu. Cemal Kişmir, 2018’de en büyük hedeflerinin BES’i insanlara daha iyi anlatabilmek olduğunu sözlerine ekledi.