ITO Ticaret logo

Türkiye ‘Zeytin Dalı’ için tek yürek

Türkiye, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Zeytin Dalı adıyla Afrin’e başlattığı harekat için tek yürek oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hedefin “Kardeş halkı zulümden” kurtarmak olduğunu açıkladı.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 29 Ocak 2018 Pazartesi
AA + -

Türkiye, güney sınırındaki terör örgütleri PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’ı bertaraf etmek üzere Afrin’e yönelik operasyon için 21 Ocak günü düğmeye bastı. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Zeytin Dalı adı verilen operasyonun amacının ‘kardeş halkı zulümden kurtarmak’ olduğunu duyurdu. İlk gün fırtına obüslerinin top atışlarının ardından havalanan askeri uçaklar, terör mevzilerine aralıksız bomba yağdırarak terör hedeflerini yerle bir etti. Daha sonra operasyonun ikinci günü, sınıra sıfır noktada konuşlanan kara birliklerimiz devreye girerek sınırı geçti ve böylece kara harekatı başladı.

GECE ANSIZIN VURDUK

“Bir gece ansızın gelebiliriz” dediklerini belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Durduk, durduk, durduk, bir gece ansızın vurduk ama işimiz çok, daha yapacağımız çok şey var” dedi. Erdoğan, 21 Ocak akşamı hava harekatıyla gereken adımların atıldığını, ardından kara harekatının başladığını ve devam ettiğini dile getirdi.

TAVİZ VERİLMEYECEK

Afrin’de yüzde 55 Araplar’ın, yüzde 35 sonradan yerleştirilmiş Kürtler’in ve yüzde 6-7 civarında Türkmenler’in olduğuna dikkat çeken Erdoğan, şunları söyledi: “Şimdi bütün mesele Afrin’i gerçek sahiplerine teslim etmek. Hedefimiz topraklarımızdaki 3.5 milyon Suriyeli kardeşlerimizi kendi topraklarına bir an önce göndermek. Bölücü terör örgütüne karşı gereken adımları da kararlı şekilde atıyoruz. Buradan taviz vermemiz mümkün değil. PKK, PYD ve YPG’yi, bunların hiçbiri kalmayıncaya dek bitireceğiz. Suriye tarafından gelmek isteyenler de bunun bedelini çok ağır öderler. Emin olun, bunlar şu operasyonlardan sonra bir daha karşımıza çıkacak cesareti de bulamayacaklar.”

BERABER YÜRÜYELİM

Erdoğan, “Bu, bir milli mücadele. Bu milli mücadelede karşımıza kim çıkarsa çıksın ezer geçeriz. Bu, böyle bilinsin. Taviz yok, en ufak bir esneklik yok. Gereği neyse yaparız. Yerli ve milli olan kardeşlerimizi davet ediyorum. Gelsinler, yerli ve milli olarak beraber yürüyelim” dedi. Kimsenin Türkiye üzerindeki emellerinden vazgeçmediğini söyleyen Erdoğan, toprak bütünlüğü ve milli bütünlüğe yönelik saldırıların ardı arkasının kesilmediğini ifade etti.

Afrin’de bölücü hainlere karşı yürütülen Zeytin Dalı Harekatı, Türkiye’yi birleştirdi ve tek yumruk haline getirdi. Kenetlenen 80 milyon, Mehmetçiğin arkasında dağ gibi duruyor. Askerler için Afrin sınırına giden vatandaşlar, getirdikleri yiyeceklerle destek olurken, bazı vatandaşlar da askerlik şubelerine giderek ‘Bizi askere alın’ dedi. Yurdun dört bir yanındaki camilerde de Mehmetçik için dualar edildi, ev ve iş yerlerine Türk bayrağı asıldı.

SİLAHLARIMIZ YERLİ VE MİLLİ

İstanbul’da medya temsilcileri ile yaklaşık 1.5 saat süren toplantıda bir araya gelen Başbakan Binali Yıldırım, Zeytin Dalı Harekatı’nın gerekçesinin Türkiye’nin güvenliği olduğunu söyledi.

Harekat başlamadan önce diplomatik görüşmelerin yapıldığını aktaran Yıldırım, Afrin’de 8-10 bin civarında bir terörist varlığının olduğunu kaydetti. Başbakan, bölgenin yerleşik terör örgütlerinden temizleneceğini, bu konuda kararlılığın tam olduğunu anlattı. Yıldırım, harekatın Soçi ve Astana sürecini etkilemeyeceğini de belirtti. Başbakan Yıldırım, “Harekat çok seri şekilde yapılacak. Medyayı kontrollü şekilde sınır ötesine götüreceğiz. Afrin’deki teröristlere yapılacak her destek bu operasyonun hedefi olur” dedi. Yıldırım, Özgür Suriye Ordusu’nun, Türk askerinin kontrolünde harekata iştirak ettiğini kaydederek, kullanılan malzemelerin de büyük oranda yerli ve milli silahlar olduğunu belirtti. Yıldırım, şunları söyledi: “Türkiye ekonomisi, bu operasyonlardan olumsuz etkilenecek bir ekonomi değil. Mehmetçiğimiz, Özgür Suriye Ordusu’na mensup kardeşlerimiz, orada bulunan PKK, DEAŞ terör gruplarını yok etmek, Afrin’de yaşayan Kürt, Arap ve Türkmenleri bu zulümden kurtarmak, aynı zamanda da ülkemize vaki tacizleri, saldırıları durdurmak için bir operasyon başlattı. Bu zeytin dalının zeytinleri orada yaşayan sivil, masum insanlara, dalları da teröristlere gidiyor.”

YATIRIMCILAR RAHAT OLUN

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Afrin operasyonunun ekonomiye yansımasını değerlendirdi. Şimşek, “Operasyonun ekonomiye etkisi son derece sınırlı. Bütçemiz güçlü, mali alanımız çok. Yatırımcılarımız rahat olsun, etki sınırlı kalacak; kısa sürecek bir operasyon ve Türkiye’nin önümüzdeki dönemde terör riskini azaltacak” dedi.

KİMSE BİZDEN SEYİRCİ KALMAMIZI BEKLEMESİN

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin olarak, “Dün bağımsızlığımıza, istiklalimize göz dikenleri nasıl perişan ettiysek, bugün de aynısını yapmaya muktediriz. Kimse bizden oturup bu olaylara seyirci kalmamızı beklemesin” diye konuştu.

SİVİLLER İÇİN HASSASIZ

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hudutlarda ve bölgede istikrarı sağlamak amacıyla Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde PKK/KCK/YPG-PYD ve DEAŞ mensubu teröristleri etkisiz hale getirmek, dost ve kardeş bölge halkının bu örgütlerin baskı ve zulmünden kurtulmasını sağlamak üzere Zeytin Dalı Harekatı’nı icra etmeye başladıklarını bildirdi. Akar, “Harekatın planlama ve icrasında sadece ama sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, bina, silah, araç ve gereç hedef alınacak. Sivil ve masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilecek” dedi. Akar, harekatın Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin terörle mücadele konusundaki terörle mücadeleye yönelik özel kararları ve Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nin 51. maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olacak şekilde gerçekleştirileceğini belirtti.

ATAK, AFRİN’DE ‘CİRİT’ ATTI

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), ‘Zeytin Dalı Harekatı’ kapsamında ilk kez görev alan yerli üretim T-129 ATAK helikopteri, Afrin’in batısındaki terör hedeflerini vurdu.
Kara unsurlarınca lazerle titizlikle işaretlenen hedefleri vuran ATAK helikopterleri, harekat sırasında yerli üretim ‘Cirit’ füzelerini de kullandı.

Afrin’in batısında belirlenen terör hedefleri, gece boyunca aralıklarla tanklarla vurulurken, harekatta yerli üretim taarruz helikopteri T-129 ATAK da böylece ilk kez görev yapmış oldu.