ITO Ticaret logo

İbrahim Çağlar’ın ismi TOBB’da ölümsüzleştirildi

TOBB’un İstanbul’daki hizmet binasında yer alan toplantı salonuna, İTO Başkanlığı ve TOBB Başkan Yardımcılığı görevindeyken vefat eden İbrahim Çağlar’ın ismi verildi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “İstanbul’a, camiamıza ve ülkemize hizmet için sürekli fikir üretir ve çalışırdı” diye konuştu. İTO Başkanı Öztürk Oran ise “Düşündüğü her şey bu ülke için ticaret için ekonomimiz içindi” dedi.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 02 Şubat 2018 Cuma
AA + -

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) İstanbul’daki hizmet binasında yer alan toplantı salonuna İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanlığı ve TOBB Başkan Yardımcılığı görevindeyken Aralık 2017’de vefat eden İbrahim Çağlar’ın ismi verildi.

TOBB’un İstanbul’daki hizmet binasında, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İTO Başkanı Öztürk Oran, İbrahim Çağlar’ın oğlu Mehmet Çağlar ve kızı Dilanur Bulut’un katılımıyla tören düzenlendi.
Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dua ile başlayan törende İbrahim Çağlar’ın anısına hazırlanan ve hayatını konu alan kısa film gösterildi.

HAYIRLI İŞLER VE HAYIRLI EVLATLAR BIRAKTI

Etkinlikte konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, herkesin Allah’tan geldiğini ve ona döneceğini belirterek, “Önemli olan hayırlı bir ömür sürmek, hayırlı işler bırakabilmek. Bunu yapabilirsek ne mutlu bize. İbrahim kardeşim de bu anlamda inşallah kazananlardan oldu. Hayırlı bir ömür sürüp, geride hayırlı işler ve hayırlı evlatlar bıraktı. Hayırla yad edilen bir isim bıraktı” dedi.

İbrahim Çağlar ile 1991’de tanıştıklarını dile getiren Hisarcıklıoğlu, 27 yıllık bir dostluklarının olduğunu, kendisinin saygın, müteşebbis bir ailenin evladı olduğunu aktardı.

7 YAŞINDA TİCARETLE TANIŞTI

Hisarcıklıoğlu, Çağlar’ın daha 7 yaşındayken kendi isteğiyle ticaretle tanıştığını ve girişimci karakterini gösterdiğini kaydederek, lise mezuniyetinin ardından şirket hayatına adım attığını, 1984’te yöneticisi olduğu şirkete, 1985’te ortak olduğunu anımsattı.

Çağlar’ın ticari hayattaki başarısını, toplumsal hayata da taşıdığını, üyesi olduğu İTO’nun her kademesinde bulunduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, İTO üyelerinin başarıları ve vizyonundan dolayı onu başkanlığa layık gördüğünü anlattı.

Hisarcıklıoğlu, kendisiyle 2005’ten itibaren TOBB yönetiminde birlikte çalışmaya başladıklarını ve birlikte alın teri döktüklerini anımsatarak, “TOBB yönetimi olarak böyle bir dostumuz olmasından ve onunla yan yana çalışmış olmaktan onur duyuyoruz.” diye konuştu.

YAPTIĞI HER ŞEY EKONOMİMİZ İÇİNDİ

İTO Başkanı Öztürk Oran da salona ismi verenlere saygılarını sunduğunu belirterek, Müslümanlar olarak ölülerini hayırla yad ettiklerini, burada da Çağlar için Kur’an-ı Kerim okunduğunu ve dua edildiğini söyledi.

Ölüler için yapılabilecek güzel şeylerin burada gerçekleştirildiğini dile getiren Oran, şu ifadeleri kullandı: “Biz iyi dostlar bırakınca onlar bizi unutmuyor, hatırla yad ediyor. 1980’den beri tanışıyoruz. Anlatacak çok şey var ama vakit müsait değil. Biz kendisiyle abi-kardeş gibiydik. Zaman zaman iş konusunda da tartıştığımız olurdu ama hiçbir zaman kırılmıyor ve alınmıyordu. Müteşebbis bir ruhu vardı. İş olduğunda bana da fikrimi sorardı. Düşündüğü her şey bu ülke için ticaret için ekonomimiz içindi. Her yaptığı işten keyif aldığını anlatıyordu.”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Harun Karacan da Çağlar’ın AK Parti’nin kurucularından olduğunu hatırlatarak, “Beraber siyasete girmeden de çok yolculuk yaptık. Bize her zaman bir abi, her zaman bir yoldaştı.” dedi.

İbrahim Çağlar’ın oğlu Mehmet Çağlar, salona babasının isminin verilmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, zor zamanlarında yanlarında oldukları için kendilerine minnet duyduklarını söyledi.

1985’te ortağı olduğu şirketin ticaret sicil gazetesi ailesine takdim edildi

Toplantıda, İbrahim Çağlar’ın isminin TOBB’un hizmet binasında yer alan ve en çok kullanılan salona TOBB Yönetim Kurulu kararıyla verildiği belirtildi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, etkinliğin sonunda Çağlar’ın 1985 yılında ortağı olduğu ilk şirketin ticaret sicil gazetesinin orijinal nüshasını Çağlar’ın kızına ve oğluna takdim etti.

Açılış ve anma etkinliğine TOBB ve İTO yönetim kurulu üyeleri, iş adamları, Çağlar’ın yakınları ve mesai arkadaşları ile sevenleri katıldı.