ITO Ticaret logo

Stadyumda koltuktan yemek siparişi

Son yıllarda yapılan ve yenilenen stadyumlarla Avrupa’nın en teknolojik futbol stadyumlarına sahip olduk. Stat içi uygulamalar ve teknolojik çözümlerle maç esnasında izleyemediğimiz goller cep telefonumuza mesaj olarak gelebiliyor. Ya da stadyumlardaki koltuk arkası ekranlardan maçı takip etmek mümkün. Ancak asıl yenilikler, gelecek sezondan itibaren uygulanacak yeni çalışmalar olacak.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 07 Şubat 2018 Çarşamba
AA + -

Spor Toto Akhisar Belediye Stadyumu, Türkiye’nin en büyük hibrit çime sahip stadı. Stat, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Spor Toto Teşkilat Başkanlığı’nın sponsorluğunda Akhisar Belediye Başkanlığı tarafından 78 milyon TL’ye inşa edildi.

HABER: CEYHUN KUBURLU

Süper Lig’de beş yılda yapılan stadyumlar ve yenileme çalışmalarıyla dünyanın en teknolojik statlarına sahip olduk. Bu teknolojiler arasında ise birçok farklı sistem mevcut. VIP koltuklarda canlı ekranlar, stadyum uygulamaları ile telefona gelen goller ve kamera sistemleri, öne çıkan başlıca yenilikler arasında. Ancak önümüzdeki sezondan itibaren stadyum uygulamaları ile oturduğunuz koltuğa yemek söylemek ya da taraftar mağazasından ürün sipariş etmek de mümkün hale gelecek. Ayrıca Video Yardımcı Hakem (VAR) sisteminin uygulanacak olması da Süper Lig’i adeta teknoloji üssü haline getirecek.

GOL CEPTE

Türkiye’deki teknoloji devlerinin futbol endüstrisine yatırımlarının artmasıyla kulüplerin stadyumlarına yaptığı yatırımlar da büyüyor. Bugün Avrupa’daki birçok stadyumda olmayan özellikler, Süper Lig takımları tarafından uygulanıyor. Örneğin, maçı izlerken kaçırdığınız bir gol ya da pozisyonu cep telefonunuza gelen mesajdan görmek mümkün. Ya da VIP koltukların arkasındaki dokunmatik ekranlarla maçı takip edebiliyorsunuz. Bazı stadyumlarda sınırsız internetten yararlanmak mümkün.
Özellikle stadyumlara yapılan yatırımlarla son teknoloji güvenlik kameraları da mevcut.

Önümüzdeki sezondan itibaren futbolda devrim niteliğinde olan Video Yardımcı Hakem (VAR) sisteminin de uygulanacak olması stadyumları adeta teknoloji üssüne çevirecek. Bu sistem için kulüplerin toplam 3 milyon liraya yakın bir yatırım yapması bekleniyor. Sistemin sezon sonundan itibaren stadyumlara yapılacak yatırımla hayata geçeceği belirtiliyor.

MOBİL SATIŞ DÖNEMİ

Teknoloji devlerinin önümüzdeki sezondan itibaren stadyumlarda uygulaması beklenen bir diğer yenilik ise sipariş sistemi. Daha çok İngiltere’deki stadyumlarda uygulanan sistem artık Türkiye’deki maçlarda da uygulanacak. Bu sistem sayesinde taraftarlar, yeme-içme için sıraya girmek ya da maçı yarıda bırakmak zorunda kalmayacak. Telefonlarına indirecekleri uygulamalar sayesinde yemek ve içecek siparişi verebilecek, oturduğu koltuk numarasına siparişler teslim edilecek. Sistemin önümüzdeki sezondan itibaren İstanbul takımlarının maçlarında uygulanması bekleniyor. Talebe göre Anadolu takımlarının maçlarında da uygulanacak. Bunun için kulüpler ekstra bir yatırım yapmak zorunda kalmayacak. Aynı uygulama üzerinden stadyumlardaki taraftarların ürünü satan mağazalardan da sipariş etmesi mümkün hale gelecek. Maçtan önce telefondan verilecek sipariş ile mağazada beklemeden ürünü almak mümkün. Taraftar, mobil ödeme yaparak stadyuma girdiği gibi ürününü alabilecek.

TÜRKİYE İLE İNGİLTERE YARIŞI

Türkiye’deki stadyumlara yapılan yatırımların ve teknoloji altyapılarının dünya standartlarında olduğunu anlatan yetkililer, şunları söyledi: “Bu konuda birçok ülkeden ileri durumdayız. İngiltere’de bizim gibi son dönemlerde birçok yeni stadyum yapıldı. Bu stadyumlarda da teknolojiye yatırım çok artıyor. İngiltere ve Türkiye bu konuda yarışır durumda. Fransa, Almanya ve İspanya bu alanda daha geride. Stadyumlardaki teknoloji alt yapısı hem güvenliği üst seviyeye çıkarıyor hem de taraftarlara keyifli bir maç ortamı yaratıyor. Maçlara telefon uygulaması ile giriliyor.
Bu sistem İtalya’da ve İspanya’da yok.
Biletinizi uygulama ile alıp, buradaki barkodu telefondan okutarak stadyuma giriş yapılıyor.”