ITO Ticaret logo

Kanal İstanbul için ÇED süreci başladı

Kanal İstanbul projesinin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED), başvuru dosyası uygun bulundu. Böylece ÇED sürecinin başladığı bildirildi.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 09 Mart 2018 Cuma
AA + -

Kanal İstanbul projesinin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED), başvuru dosyası uygun bulundu. Böylece ÇED sürecinin başladığı bildirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü, Kanal İstanbul için ÇED sürecinin başladığını web sitesi üzerinden yayınlanan ilanla duyurdu.

8. MADDE DOĞRULTUSUNDA

İlanda ÇED süreciyle ilgili olarak şu bilgi verildi: “İstanbul Küçükçekmece, Avcılar, Arnavutköy, Başakşehir mevkiinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Kanal İstanbul (Yat limanları, konteyner limanları ve lojistik merkezlerini içeren kıyı yapıları, denizden alan kazanımı, dip taraması, beton santralleri dahil) projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan ÇED başvuru dosyası, Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’nin 8. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve uygun bulunmuş olup projeye ilişkin ÇED süreci başlamıştır.”

BİLGİ VE GÖRÜŞ

Ayrıca ilanda, ÇED süreci tamamlanana kadar buna yönelik her türlü bilgi ve projeye ilişkin görüş, soru ve önerilerin İstanbul Valiliği’ne bağlı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilebileceği kaydedildi.