ITO Ticaret logo

Perakendede ‘tek nokta’ya geçiş 2019’da

Önümüzdeki yıl hayata geçirilecek Perakende Bilgi Sistemi (PERBİS) ile iş yeri açılışı tek noktadan başvuru ile yapılabilecek. Böylece süreç kısalırken, maliyet tasarrufu da sağlanacak.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 09 Mart 2018 Cuma
AA + -

HABER: ADEM ORHUN

Perakende işletmelerin açılış ve faaliyeti ile kapanışında gerekli başvuru ve diğer işlemler yakında tek merkezden yapılacak. Bürokrasiyi, kayıt dışılığı, takip ve denetim zorluğunu azaltacak yeni elektronik sistemin adı Perakende Bilgi Sistemi (PERBİS).

ELEKTRONİK UYGULAMA

Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun gereği, sistemin kurulmasında ve işletilmesinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkili olacak. Yeni elektronik sistemin hazırlıkları kapsamında çalışma grupları oluşturuldu. Bakanlık, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin ilgili birimleri, meslek odaları, birlikler ve belediyelerle bir araya gelerek analiz çalışmaları yaptı. Önceki hafta ‘Türkiye Perakende Zirvesi’ne katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, iş dünyasını yakından ilgilendiren PERBİS hakkında önemli açıklamalar yaptı.

BÜROKRASİ AZALACAK

Perakende sektörünün, bürokrasi de dahil birçok alanda yaşadığı sıkıntılar olduğunu belirten Tüfenkci, bunların azaltılması için çalıştıklarını hatırlattı. Bakan Tüfenkci, 2019 başında başlayacak elektronik uygulama ile ilgili şöyle konuştu: “İş yapmayı kolaylaştıran adımları atmamıza rağmen taşrada ya da tabanda, birçok kurumun, bundan haberi olmadan esnafımızı, işlerimizi zorlaştırma adına birçok belgeye boğduğunu görüyoruz. PERBİS’le bu belge sayılarını azaltacağız. İstiyoruz ki süreleri altı güne, maliyetleri de şu ankinin onda birine çekelim.”

40 GÜN SÜRMESİN

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Aynı cadde üzerinde birbirinin benzeri olan markalar görmeye başladık. Bakanlık olarak bir sokağa iş yeri açacak olanlara tüm şartları değerlendirip karar vermesini sağlayacak bir sistem kuruyoruz. Bürokrasi zinciri var. Bir dükkan açmak için en az 40 gün zaman ve ruhsatlar için 10 bin TL harcamak gerekiyor. Bunları ortadan kaldıracak, maliyeti düşürecek sistemi hayata geçireceğiz” diye konuştu.