ITO Ticaret logo

Vergi işlemleri için ‘interaktif’ daire

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından elektronik ortamdaki vergisel işlemler için İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması oluşturuldu. İnteraktif Vergi Dairesi’ne https://ivd.gib.gov.tr adresinden kullanıcı kodu ve şifre bilgileriyle girilerek borç ödemeden uzlaşma talebine kadar pek çok işlem yapılabilecek.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 09 Mart 2018 Cuma
AA + -

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) elektronik ortamdaki vergi işlemleri için İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması hizmete girdi. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Maliye Bakanlığı’nın, Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne göre, elektronik ortamda yapılacak vergisel işlemlerle ilgili teknik altyapı kurularak, İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması oluşturuldu. 

MOBİL GİRİŞ

İnteraktif Vergi Dairesi’ne kullanıcı kodu ve şifre bilgileri kullanılarak https://ivd.gib.gov.tr adresinden veya GİB tarafından oluşturulan mobil uygulamadan giriş yapılabilecek. İnteraktif Vergi Dairesi şifresi, ilgililerce sistem üzerinden istenen bilgiler girilerek veya bir vergi dairesinden edinilebilecek. Sistemden vergiyle ilgili birçok işlem yapılabilecek. 

TÜM BİLGİLER

Mükellefler; İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden vergi dairesi sistemlerinde kayıtlı kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, mükellefiyet bilgileri ve motorlu taşıtlara ilişkin bilgiler, vergi dairelerince tahsil ve takip edilen tüm borçlar, elektronik ortamda verilen bildirimler, beyannamelerle bunlara ilişkin tahakkuklar, emanetler hesabına kaydedilen tutarlar, elektronik yoklamalara ilişkin tutanaklar, vergi dairesi tarafından banka hesapları ve/veya taşıtları üzerine uygulanan elektronik hacizler, elektronik tebligat sistemi kapsamında tebliğ edilen elektronik imzalı tebliğ evrakları, vergi ve ceza ihbarnameleri ve sistem üzerinden yapılan başvuru, talep ve bildirimlerin sonuçlarını görüntüleyebilecek.

KAĞIT BELGEDEN HİÇBİR FARKI YOK

İnteraktif Vergi Dairesi kullanıcı kodu ve şifresinin noter vekaletnamesiyle yetkili kılınan kişilere teslimi, kullanıcı kodu ve şifre edinen gerçek kişiye, tüzel kişiliğe veya tüzel kişiliği olmayan teşekküllere teslim hükmünde sayılacak. Tüzel kişiliğin veya tüzel kişiliği olmayan teşekküllerin, yetki verdiği kişinin bu yetkilerini iptal etmesi halinde durumu derhal ilgili vergi dairesine yazılı olarak bildirmesi gerekecek. Elektronik ortamda düzenlenip gönderilen belgelerin, kağıtla düzenlenen belgelerden hukuki sonuçları itibarıyla hiçbir farkı bulunmayacak.