ITO Ticaret logo

Organik tarıma dekar başı

Organik tarım için kategorilerine göre dekar başına 10 ila 100 lira destek verilecek. Ayrıca buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için de dekar başına mazot ve gübre desteği sağlanacak.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 09 Mart 2018 Cuma
AA + -

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) dahil olan çiftçilere bu yıl için ödenecek tarımsal destekler belli oldu. Bakanlar Kurulu’nun, 2018 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar’ı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, ÇKS’ye dahil olan çiftçilere bu yıl için ödenecek tarımsal destekler belirlendi. Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için dekar başına 15 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere toplam 19 lira destek verilecek. Çeltik, pamuk için dekar başına 40 lirası mazot, 4 lirası da gübre olmak üzere 44 lira destek sağlanacak.

NADAS İÇİN 6 LİRA

Çiftçiler; nohut, mercimek, kuru fasulye için dekar başına 14 lirası mazot, 4 lirası da gübre olmak üzere toplam 18 lira destek alabilecek. Öte yandan aspir için dekar başına 12 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere 16 lira; yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, dane mısır, patates için dekar başına 19 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere 23 lira; kanola (Kolza), soğan, yaş çay, fındık, yem bitkileri ve diğer ürünler için dekar başına 10 lirası mazot, 4 lirası gübre olmak üzere 14 lira; nadas için ise 6 lira mazot desteği verilecek.

LEVREKTE KİLOYA 25 KURUŞ

Organik tarım için ise kategorilerine göre dekarına 10 ila 100 lira destek sağlanacak. İyi tarım uygulamaları desteklemesi kapsamında meyve, sebze, süs bitkileri, tıbbi aromatik bitkiler, örtü altı ve çeltik için dekar başına 10 ila 150 lira arasında destek verilecek. Ayrıca alabalık, çipura, levrek için kilogram başı 25 kuruş desteklenecek. Bitkisel üretim yapan küçük aile işletmelerinin desteklenmesi uygulamalarında dekara 100 lira ödenecek. Geleneksel zeytin bahçelerinin rehabilitasyonu desteği kapsamında da dekar başına 100 lira ödeme yapılacak. Söz konusu karar, 1 Ocak 2018’den geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

MAZOT DESTEKLEME BİRİM FİYATLARI

Mazot fiyatlarında artış olması durumunda belirlenen mazot destekleme birim fiyatları, bu yıl içinde günlük mazot fiyat artış oranları ortalaması kadar oranda Maliye Bakanlığı’nın uygun görüşüyle artırılarak uygulanacak.

50 DEKARA KADAR ANALİZ BAŞI 40 LİRA

Toprak analizi desteği olarak asgari 50 dekar ve üzeri tarım arazilerinde, her 50 dekar araziye kadar analiz başına yetkili toprak analiz laboratuvarlarına 40 lira destek sunulacak.

DÖRT AYLIK VE ÜZERİ BUZAĞI İÇİN 350 LİRA

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı çiftçilere bu sene dört aylık ve üzeri buzağı için 350 lira, malak için 150 lira, soy kütüğüne kayıtlı buzağı için 500 lira, malak için 400 lira destek verilecek. Çoban istihdamı desteği, 200 ve üzeri küçükbaş anaç hayvan varlığına sahip işletmelere 5 bin lira olarak ödenecek. Damızlık koyun-keçi yetiştiriciliğinde anaç hayvan başına 25 lira, Mardin, Siirt ve Şırnak’ta anaç tiftik keçilerine ilave 20 lira ödeme yapılacak.