ITO Ticaret logo

Türkiye’de şirket artık yarım saatte kuruluyor

Şirket kuruluşuna ilişkin tebliğde son yapılan değişikliği değerlendiren Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, “Artık iş adamlarımız, şirket kuracağı zaman sadece Ticaret Sicil Müdürlüklerine gelecekler. Daha önce birkaç günde kurulan şirket şimdi yarım saatte kurulacak. Dünya Bankası’na göre Türkiye, bu konuda 60. sırada ama 30. sıralara yükseleceğiz” dedi.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 19 Mart 2018 Pazartesi
AA + -

HABER: İLKER BAŞÖZ / MÜGE BİBER

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) Eminönü’ndeki merkez binasında bulunan İstanbul Sicil Müdürlüğü ile Maltepe’deki Anadolu Yakası Bölge Hizmet Birimi ve Perpa’daki Hizmet Temsilciliği’ni ziyaret etti. Ziyaret programı kapsamında önce İstanbul Ticaret Odası’nın merkez binasına gelen Başbakan Yardımcısı Akdağ, İTO Genel Sekreter Vekili Nurcan Turan ile görüştü. Görüşmede İstanbul Ticaret Sicil Müdürü İbrahim Halil Kızılelma da bulundu.

KOLAYLIK SAĞLAYACAK

İTO merkez binadaki görüşmenin ardından Perpa İş Merkezi’ndeki Hizmet Temsilciliği’ni ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Akdağ, burada, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın Şirket Kuruluş Sözleşmesinin Ticaret Sicili Müdürlüklerinde İmzalanması Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği’ni değerlendirdi. Akdağ, bu değişikliğin şirket kurmak isteyen iş insanlarına çok büyük kolaylık sağlayacağını söyledi.

TÜRKİYE 60. SIRADA

Recep Akdağ, “Bunun vatandaşlarımızın işini kolaylaştıracağını biliyoruz. Böyle bir dönüşümü gerçekleştirdiğimiz için de doğrusu mutluyuz. Çünkü Türkiye’yi her açıdan iş yapma kolaylığı artan bir ülke haline getirmeye çabalıyoruz. Dünya Bankası’nın her yıl yayımladığı raporlar, sıralamalar var, Türkiye 60. sıradayken 30. sıralara doğru yükseleceğiz” dedi.

İŞ BURADA BİTECEK

Değişikliğe dair kanunun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onanarak, Resmi Gazete’de yayımlandığını hatırlatan Akdağ, şöyle konuştu: “İş yapma kolaylığı, yatırım ortamını iyileştirme açısından Ticaret Sicil Müdürlüklerinden başka herhangi bir yere gitmeden, bir şirket kuruluşunu gerçekleştirmeyi esas aldık. Bununla ilgili bir kanun yaptık. Sayın Cumhurbaşkanımız kanunu onayladı ve Resmi Gazete’de yayımlandı. Artık vatandaşlarımız, yatırımcılarımız, iş adamlarımız bir şirket kuracağı zaman sadece Ticaret Sicil Müdürlüklerine gidecekler. Eskiden Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmek gerekiyordu, bankaya gitmek gerekiyordu, notere gitmek gerekiyordu, bir daha dönüp bir daha notere gitmek gerekiyordu. Bunların hepsini kaldırdık. Dolayısıyla bugün içinde bulunduğumuz Ticaret Sicil Müdürlüklerine benzer yerlere yeni şirket kuran iş adamlarımız, iş kadınlarımız gelecekler, şirketi burada kurup gidecekler. Zaten ilgili dokümanları internetten indirip doldurma imkanları var. Hazırlığını yapıp gelecekler, işi burada bitirip gidecekler. Yeni şirket kurmak isteyenlere büyük kolaylık.”

İTO YENİ SİSTEME HARİKA HAZIRLANMIŞ

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, İstanbul’daki Ticaret Sicil Müdürlüklerinin bu değişiklikten sonra ne tür bir hazırlık içinde olduklarını yerinde değerlendirmek için geldiğini belirtti. Akdağ, şunları söyledi: “Gerçekten İstanbul Ticaret Odamız, harika bir hazırlık yapmış. Türkiye’de bütün Ticaret Odaları, Sanayi Odaları, Sicil Müdürlükleri bu hazırlıkları yaptılar. Bütün amacımız vatandaşımızın işini kolaylaştırmak. Yani birkaç günde kurulan bir şirketi, şimdi belki yarım saat, bir saat içerisinde kurabileceğiz. Bunun vatandaşlarımızın işini kolaylaştıracağını biliyoruz. Böyle bir dönüşümü gerçekleştirdiğimiz için de doğrusu mutluyuz.”

Şirket kuruluşunda 7 adım 1 adıma indi

HABER: SOYHAN ALPASLAN

İstanbul Ticaret Odası (İTO) bünyesinde faaliyet gösteren Ticaret Sicil Müdürlüğü, 15 Mart Perşembe günü kolay şirket kuruluşuna başladı. Müdürlük personeli de girişimciler ile birlikte 2-3 gün süren şirket kuruluş işlemlerinin tek merkezden ve yarım saat içinde yapılmasının getirdiği hız ve kolaylığı yaşadı.

15 MART MİLAT OLDU

TBMM’de 15 Şubat 2018’de kabul edilen 7099 Sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında şirket kuruluşu işlemleri tek adıma indi.
15 Mart 2018 tarihi ise girişimci için milat oldu. Artık şirket kuruluşlarında SGK, banka, noter ve tekrar notere gitme devri kapandı. Şirket kuranın SGK kaydı da artık otomatik olarak gerçekleşiyor.

Girişimci, artık şirket kurmak istediğinde 5 kuruma giderek 7 farklı adım atmaktan kurtuldu.
Tüm bu işlemler Ticaret Sicil Müdürlüklerinde gerçekleştirilmeye başlandı. Böylece 7 adım 1’e indi. Ticaret Sicil Müdürlüklerine gelen girişimci artık tek bir adreste işini tamamlıyor.

İMZA VE DEFTER ONAYI

İmza ve defter onayı yalnızca Ticaret Sicil Müdürlüklerinde yapılmaya başlandı. Bu kapsamda, kurucusu gerçek veya tüzel kişi olan şirketlerin kuruluş sözleşmelerine, Ticaret Sicil Müdürlüklerinde yetkilendirilmiş personel huzurunda imza atılabilmesine imkan sağlandı.

YÜZDE 25 BLOKAJI YOK

Rekabet Kurumu payı yine Ticaret Sicil Müdürlüklerinde alınıyor. Limited şirketlerde yüzde 25 sermaye blokajı kaldırıldı. Ayrıca Maliye sadece risk bazlı yoklamaya geçti.

BAŞKA YENİLİKLER DE VAR

Eylem Planı kapsamında şirket kuruluş işlemleri dışında başka önemli yenilikler de bulunuyor.
En önemli reformlardan biri, şirket kuruluşunun tek noktadan, Ticaret Sicil Müdürlüklerinden gerçekleştirilebiliyor olması.

RİSK BAZLI YOKLAMA

Vergi dairelerinin, şirket kuruluşu aşamasında gerçekleştirdikleri yoklamalar, 15 Mart’tan itibaren risk bazlı yapılmaya başlandı. Her şirkete yoklamaya gidilme uygulaması artık kaldırıldı.

MASRAF 200 TL’YE İNDİ

İstanbul Ticaret Sicil Müdürü Avukat İbrahim Halil Kızılelma, 15 Mart Perşembe günü girişimcilerin İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne gelip ilk defa şirketlerini çok kısa bir sürede kurduğunu söyledi. Kızılelma, “Daha önce 2 bin TL’yi bulan masraflar 200 TL’ye indirildi. Masrafın azalması da girişimci için ayrı bir motivasyon kaynağı oldu. Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca oluşturulan MERSİS ile birlikte bürokratik prosedürün çoğu azaltıldı. Girişimciler MERSİS’e elektronik imza ile girerek bütün işlemlerini oturduğu yerden yapabilecek” dedi.