ITO Ticaret logo

Yastık altına ‘altın’ fırsat

Yastık altındaki altınlarını devlet güvencesiyle değerlendirmek isteyen vatandaşlar için altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası kampanyası sürüyor. Vatandaşlar bu sayede düzenli gelir elde edebildiği gibi dilerse iki yıl sonra birikimini altın, külçe veya çeyrek olarak geri alabilecek.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 10 Nisan 2018 Salı
AA + -

HABER: ADEM ORHUN

Hazine Müsteşarlığı, evde atıl vaziyette duran altınlarını devlet güvencesiyle değerlendirmek isteyenler için yeni bir kampanya başlattı. Vatandaşlar, altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ile düzenli gelir elde edebilecek. Kampanya ile toplanacak 22 ayar ve 24 ayar altınlar değerinde ve komisyonsuz olarak sisteme işlenecek. Böylece yastık altında veya kasalarda hiçbir getiri olmaksızın tutulan altınlara 6 ayda bir yüzde 1.20 (yıllık yüzde 2.40) ek getiri verilecek.

20 NİSAN SON GÜN

Bireysel yatırımcıların, altınlarını Hazine Müsteşarlığı tarafından duyurulan talep toplama döneminde, belirlenen Ziraat Bankası şubelerine teslim etmeleri gerekiyor. Kampanyada 26 Mart’ta başlayan talep toplama dönemi, dört etap halinde 20 Nisan’a kadar sürecek. Hazine Müsteşarlığı’nın geçen yıl ekim ayında düzenlediği ihraç döneminde 300’den fazla Ziraat Bankası şubesi, vatandaşların altınlarını teslim almıştı. Devamında fayda görülen uygulama ile sisteme dahil edilmemiş, yastık altındaki 2 bin 200 ton altının bir kısmının daha ekonomiye kazandırılması amaçlanıyor. Bu şekilde vatandaşlara ek getiri imkanı sunulurken, devlete ve reel ekonomiye de kaynak çeşitliliği sağlanması hedefleniyor.

KOMİSYON YOK

Bankaya getirilen altınlar hiçbir iskontoya tabi tutulmaksızın saflığı oranında birebir olarak kabul edilecek.
Bu aşamada yatırımcılar herhangi bir kayba uğramayacak.

DEVLET GÜVENCESİ

Bankaya teslim edilen altınlar çalınma, kaybolma riski ve saklama masrafı olmaksızın devlet güvencesinde 1 kilogramlık külçelere dönüştürülerek saklanacak.

VADEDEN ÖNCE NAKİT

Vatandaş, elindeki altını bozdurur gibi dilediği zaman altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasını Ziraat Bankası’na satarak ihtiyaç duyduğu nakde ulaşabilecek.

TALEP TARİHLERİ

3. Etap: 9-13 Nisan
4. Etap: 16-20 Nisan

KABUL EDİLEN ALTINLAR

Külçe altınlar, Cumhuriyet/Darphane altınları (çeyrek, yarım, tam, Ata Lira vb.) ile gerekli şartları sağlayan 22 ayar ve 24 ayar altınlar. 22 ayar bilezik, kolye gibi takılar gerekli şartları sağlaması durumunda alınacak. Üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan herhangi bir altın (takı) ile Reşat altınlar kabul edilmeyecek.

İSTEYENE GRAM VEYA ÇEYREK

Yatırımcı, vade sonunda, rafineri tarafından üretilen ‘1 kilogramlık 995/1000 saflıkta külçe altın’ veya Darphane tarafından üretilen ‘Çeyreklik Cumhuriyet ziynet altını’ alma hakkına sahip olacak.

VADE 2 YIL

Uygulamada vade 2 yıl. Ancak yatırımcılar istediği zaman elde ettiği faiz geliriyle parasını alabilecek. 90 günden önce çekmek isteyenler için ise yüzde 1.5’lik bir kesinti söz konusu olacak.

YÜZDE 0 VERGİ

Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasından elde edilecek getiriler için stopaj oranı Bakanlar Kurulu Kararı ile yüzde sıfır (0) olarak belirlendi.

BÜYÜMEDE ALTIN DÖNEMİ, YASTIK ALTI ALTIN DESTEKLEYECEK

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Öztürk Oran, Hazine’nin banka aracılığıyla ihraç ettiği altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ile birikimlerin devlet güvencesinde en kârlı şekilde değerlenirken, ekonomiye de önemli bir kaynak sağlanacağını söyledi.

Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasına yatırımın avantajlarını anlatan Başkan Oran, “Altın tahvili ve sertifikası ile istediğinizde tüm birikiminizi yeniden altın olarak alabiliyorsunuz. ‘Kaybettim, çaldırdım’ kabusu da sona ermiş oluyor. Son derece akıllı bir yatırım seçeneği” dedi.

YERLİ FİNANSMAN

Türkiye’nin yeni bir atılım dönemi yaşadığını belirten Oran, “2017’yi G20’nin büyüme şampiyonu olarak tamamladık. Yükselen piyasalarda en fazla altyapı projesi bizde. İşgücüne katılım oranımız her zamankinden fazla. Bu çıkışı sürdürmek için artık finansmanda da yerli ve milli dönemini başlatmalıyız” dedi.

BÜYÜME İVMESİ

Türkiye’nin ekonomik büyümesini kendi kendine finanse edebilecek gücü olduğunu vurgulayan Oran, şöyle konuştu: “Türkiye son 16 yılda büyük mesafeler kat etti. Milletimizin kara günler için yastık altına attığı birikimler çok şükür ki ülkemizin dünyada parladığı bu dönemlerde bu kez büyümemizi perçinlemek için gün yüzüne çıkıyor.”

AYŞE TEYZE

Diğer yandan milli gelirin 8’de 1’inin yastık altında olduğuna dikkati çeken Oran, “Normalde bu para ekonomiye katılmıyordu. Devletimiz çok yerinde bir adım attı, altın sertifika ve tahvillerini yatırımcıya sundu. Altın gününe katılan Ayşe Teyze dahi bu fırsattan yararlanabilecek. Hem altın yatırımcısının hem de iş dünyasının yüzünü güldüren bu yeni yöntem için hükümetimize teşekkür ediyoruz” diye konuştu.