ITO Ticaret logo

Girişimcinin iyisi lider vasıflı olur

BTM girişimcileri, I2B (Idea to Business) söyleşilerine, Şirket Ortağım Melek Yatırım Ağı Başkanı Mehmet Buldurgan ile devam etti. Buldurgan, girişimcilik ekosistemini anlatarak, iyi girişimcinin liderlik vasıfını taşıması gerektiğini söyledi.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 11 Nisan 2018 Çarşamba
AA + -

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından kurulan ve İstanbul Kalkınma Ajansı’nca (İSTKA) desteklenen Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), girişimcilerine projelerin ticarileştirilmesi sonrası yatırım alması konusunda destek olmaya devam ediyor.
BTM, 2018 döneminin ilk Hızlandırma Kampı’nda yoğun bir program ile projelerini geliştirmeyi sürdürdü ve I2B (Idea to Business) söyleşilerinde girişimciler ile bu konuda çok deneyimli bir ismi, melek yatırımcılarla erken aşama girişimleri bir araya getirerek platform kuran Şirket Ortağım firmasının Kurucu Ortağı ve Başkanı Mehmet Buldurgan’ı buluşturdu.

SWOT ANALİZİ YAPIN

Buldurgan, önce girişimcilik üzerine bir sunum yaptı, ardından da BTM girişimcilerinin sorularını yanıtladı. Bir girişimcinin projeye başlamadan önce kendini sorgulaması gerektiğini söyleyen Buldurgan, girişimci ruhu taşıyan kişilerin sadece kendi projeleriyle değil, çalıştıkları şirketlerde de başarıya ulaşabileceğini kaydetti. İç girişimci kavramından bahsederek, bu duruma örnekler veren Buldurgan, her girişimcinin mutlaka SWOT analizi yapması gerektiğine dikkat çekti.

AKLINIZI KULLANIN

İyi bir girişimci olmanın yolunun akıldan geçtiğini belirten Buldurgan, akıl kullanılmadıktan sonra bulunan fikrin para kazandırmadığını söyledi. “Dehanın yüzde 1’i ilhamsa yüzde 99’u çalışmadır” diyen Buldurgan, projeyi oluştururken de uygularken de çok çalışmanın önemini vurguladı. İyi bir girişimcinin liderlik vasıflarını taşıması gerektiğini kaydeden Buldurgan, liderlik özelliğine sahip olmayan girişimcilerin başarılı ve sürdürülebilir projeler yürütemeyeceğini dile getirdi. Buldurgan, girişimcilik ekosisteminin 4 etken maddesinin; girişimci, kuluçka merkezi, mentorlar ve tohum/melek yatırım olduğunu söyledi.

MELEKLER PROJE DEĞİL GİRİŞİMCİ SEÇER

Mehmet Buldurgan, melek yatırım ağlarının proje değil, girişimci seçtiğini savundu. Girişimciyi ve projeyi yatırım için hazırladıklarını söyleyen Buldurgan, pazarlama departmanının da bu eksende önemini vurguladı. Buldurgan, pazarlamanın bir startup ya da bir şirkette lokomotif görevi gördüğünü kaydetti.

ASANSÖR SUNUMU OLMALI

Mehmet Buldurgan, girişimcilere tecrübelerinden örnekler vererek, bilmeleri gerekenleri aktardı. Asansör sunumunun önemini anlatan Buldurgan, her girişimcinin mutlaka bir asansör sunumunun olması gerektiğini belirtti. Buldurgan, projede çalışan herkesin de projedeki her detayı bilmesi gerektiğini söyledi. Buldurgan, genel olarak yatırım yapan melek yatırımcıların 3 yılda en az 3 katı geri dönüş beklediklerini ve girişimcilerin finansal tablolarını bu durumu baz alarak hazırlamaları gerektiğini sözlerine ekledi.