ITO Ticaret logo

Atatürk’ün kaldığı ev kültür merkezi oluyor

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1934’te Balıkesir’in Edremit ilçesini ikinci ziyaretinde kaldığı bina, belediye tarafından restore edilerek kültür merkezine dönüştürülecek. Merkezin, 10 Kasım’da açılması planlanıyor.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 12 Nisan 2018 Perşembe
AA + -

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Balıkesir’in Edremit ilçesine ikinci kez geldiği 14 Nisan 1934’te konakladığı bina, belediye tarafından restore ediliyor. Tuzcumurat Mahallesi Çayiçi Caddesi’nde yıllardır metruk vaziyette duran iki katlı tarihi binanın mülkiyeti, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’nın girişimleri sonucu kamulaştırma yoluyla 2016’da belediyeye geçti.

MİRASINA YAKIŞACAK

Edremit Belediyesi, Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan izin alınmasının ardından tarihi yapının restorasyon çalışmalarına başladı. İlçe Belediye Başkanı Kamil Saka, tarihi yapının ‘Atatürk Evi Kültür Merkezi’ adıyla Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi mirasına yakışır şekilde aslına uygun olarak yeniden ilçeye kazandırılacağını söyledi.

ATIL DURUYORDU

Binanın daha önce Edremit’te zeytin ve zeytinyağı sektöründe faaliyet gösteren Sezai Arkök ve ailesine ait olduğu bilgisini veren Saka, “Büyük Önder, Edremit’e ikinci gelişinde bu evde kalmış. Daha sonra bu ev değişik kişiler tarafından satın alınmış. Aile zeytin ve zeytinyağının, tarımsal ürünlerin getirisinin düşmesinden sonra bu tür yerleri elinden çıkarmış. Bina en son burada çıkan bir yangından sonra kullanılamaz halde, atıl vaziyette duruyordu” diye konuştu.

Evde, Atatürk’ün anılarının saklı olduğu birçok fotoğraf bulunuyor.