ITO Ticaret logo

Süper yatırıma süper teşvik

Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında teşvik belgesi almaya hak kazanan firmalar belli oldu. 23 adet yatırım projesi ile 135 milyar TL’lik yatırım hedefleniyor.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 13 Nisan 2018 Cuma
AA + -

Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında teşvik belgesi alan firmalar açıklandı. Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı törende, Proje Bazlı Teşvik Sistemi’nin tanıtımı ve hazırlıkları tamamlanan yatırımlara teşvik belgesi dağıtımı yapıldı. Böylece sistem kapsamında desteklenecek yatırımları gerçekleştirecek 23 yatırım projesi için teşvik belgesi verildi. Yatırımların toplam tutarının ise 135 milyar TL olması öngörüldü.

134 BİN İSTİHDAM

Geçen yıl hazırlıkları tamamlanan 23 projeye ve bunların sahibi 19 firmaya verilen teşvik belgelerinin hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sistemin sıradan teşvik belgesi uygulaması olmadığını vurgulayarak, şöyle konuştu: “23 projenin 135 milyar lira yatırım bedeli olduğunu görüyoruz. Bu yatırımlar sayesinde 134 bin dolaylı istihdam ortaya çıkacak. Bu yatırımlar, ihracatımıza 6 milyar 318 milyon dolarlık katkı sağlarken, ithalatımızın da 12 milyar 312 milyon dolar azalmasını sağlayacak. 47 milyara ulaşan cari açığımızda 19 milyar dolarlık bir iyileşme sağlamış olacağız.”

Türkiye’nin geçen yıl 7.4’lük büyüme ile ortalamanın üzerine çıktığını belirten Erdoğan, “Birileri şunu söylüyor ‘fazla büyüme hayırlı değil!’ neden? Kıskançlık. Büyüme olmadıktan sonra ne işe yarar?” yorumunu yaptı.

‘BİR SİNYAL VEREYİM’

Türkiye büyüdükçe iş adamı, çalışanı ve devleti ile herkesin birlikte kazanacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, çalışanların milli gelirden aldığı payın yüzde 30.5 düzeyine yükseldiğine dikkat çekti. 2005’ten bugüne 10 milyona yakın ek istihdam sağlandığına dikkat çeken Erdoğan, şöyle devam etti: “En kısa sürede tek haneli rakamlara indireceğiz. Bu sezon hem turist sayısı hem gelir bakımından yeni rekorlara imza atacağız. Burada bir sinyal vereyim, Doğu’yu ihmal etmeyin. Van, Ağrı ve Iğdır’ı ihmal etmeyin. Oralarda altyapıyı yapmamız lazım ki, İran’dan oraya turistler geldiği zaman rahatlıkla, özellikle Nevruz kutlamalarını yapabilsinler. Oradan Antalya, İstanbul aynı şekilde... Bizim bunları da kokuyu iyi alıp, nereye kimler gelebilir hazırlığımızı yapmamız lazım.”

YETER Kİ GÜVENİN

Gelecekte cari açık, yüksek faiz borç prangasından kurtulmak için tedbirler aldıklarını belirten Erdoğan, “Yüksek faizden yatırımcıyı kurtaracaksın ki yatırım yapılsın. İstihdam gelecek, istihdam olunca üretim sonra da ihracat olacak. Bu sistem de bu ihtiyacın neticesi olarak ortaya çıkmıştır. Şimdi akdimizi yapmamız lazım. Türkiye’nin gerçek gündemi budur. Yön vermemiz gereken konular bunlardır. Ülkemde yatırım yapacak olan tüm yatırımcıların başımız gözümüz üstünde yeri var. Yeter ki bize güvenip inansınlar” dedi.

EN ÖNEMLİ ARAÇ KENDİ KAYNAKLARIMIZ

Başbakan Binali Yıldırım, “Türkiye yatırıma, ihracata dayalı bir büyüme sürecine girdi” dedi. 2017’de yatırımlarda yüzde 81 artış olduğunu hatırlatan Yıldırım, şöyle konuştu: “Bu rekor seviyeyi, teknolojik değişim hamlesi ile taçlandırmamız gerek. En önemli aracımız, kendi kaynaklarımız ile sağlamak olacak. Biz Türkiye olarak Sanayi 4.0 sürecini ıskalamamak sürecindeyiz. Zamanın ruhunu en iyi okumak zorundayız. Teknolojik gelişme ile birlikte ülkemizin rekabet gücü de artacak.”

“Bu pakette birçok yenilikler var” diyen Yıldırım, “Projeler hayata geçtiğinde cari açığımız, ihracat artışı ve ithalattaki azalma dolasıyla 25 milyar dolar lehimize gelişmiş olacak” diye konuştu.

Yıldırım’ın açıklamasına göre teşvikin gerçekleştirileceği iller şu şekilde: İstanbul, Sakarya, Malatya, Adana, Hatay, Yalova, Niğde, Kahramanmaraş, Kayseri, İzmir, Siirt, Edirne, Ankara, Bursa, Kırıkkale, Bingöl, Mardin ve Osmaniye.

ÇOĞU YABANCI YA DA YABANCI ORTAKLI

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yatırıma katılan şirketlerin çoğunun ya yabancı ya da yabancı ortaklı olduğuna dikkat çekerek, “Bu da Türkiye’ye yatırımın sürdüğünü gösteriyor” yorumunu yaptı. Süper Teşvik ile ilgili bilgi veren Zeybekci, “Proje bazlı yatırım teşviki sistemi kapsamında desteklenecek yatırımların toplam tutarı 135 milyar TL. Sistemde teşviklerin yüzde 75’i yüksek ve orta yüksek teşviklere ayrıldı” dedi. Zeybekci, bu yatırımların cari açığa etkisinin önümüzdeki 2-3 yıl içinde çok ciddi bir şekilde görüleceğini vurguladı.

DESTEKLENECEK YATIRIMLAR

Teşvik belgesi almaya hak kazanan firmaların aşağıda belirtilen üretim konuları, stratejik nitelikleri ve teknolojik özellikleri nedeniyle proje bazlı olarak desteklenecek yatırımlar arasında yer alıyor.

 • Yenilenebilir enerji teknolojileri (Ingot ve hücre üretimi ile entegre güneş paneli üretimi) 
 • Metalürji yatırımları (Alüminyum yassı mamul, entegre madencilik, külçe çinko, külçe kurşun, izabe ve katot bakır üretimi vb.)
 • Ham petrol işleme rafinerisi
 • Petrokimya ürünleri (Polietilen, polipropilen, polimer-çips, PTA-MEG vb.)
 • Karbon elyaf ve kompozit malzeme 
 • Tıbbi cihazlar ve sağlık teknolojileri (Kateter, stent, kalp kapakçığı üretimi)
 • Raylı sistem araçları (Hızlı tren, metro vb.)
 • Savunma sanayi teknolojileri (Muhtelif zırhlı araçlar, muharebe uçağı) 
 • Motorlu taşıtlar-elektronik (Hibrit motor, dizel motor ve batarya üretimi) 
 • Tarım teknolojileri yatırımları (Entegre teknik hayvancılık)

35 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında desteklenecek 135 milyar TL tutarındaki 23 proje ile yaklaşık 35 bin kişiye doğrudan istihdam yaratılması öngörülüyor. Söz konusu projeler ile yaratılacak dolaylı istihdamın ise 134 bin kişinin üzerinde olması bekleniyor. Öte yandan yatırımların hayata geçirilmesiyle cari açık üzerinde yıllık 19 milyar dolar olumlu etki yaratılacağı öngörülüyor.

SAĞLANAN DESTEKLER

Proje bazlı olarak desteklenmesine karar verilen yatırım projelerine nitelik ve ihtiyaçları doğrultusunda çok çeşitli destek alternatifleri sunuluyor. Bu kapsamda yatırımcılar;

 • Vergisel destekler
 • Gümrük vergisi muafiyeti 
 • KDV istisnası 
 • Bina inşaat harcamaları için KDV iadesi
 • Yatırım tutarının 2 katına kadar kurumlar vergisi indirimi veya 10 yıla kadar kurumlar vergisi istisnası 
 • İstihdam destekleri
 • 10 yıla kadar sigorta primi işveren hissesi desteği 
 • 10 yıl süreyle gelir vergisi stopajı desteği 
 • Nitelikli personel desteği 
 • Finansal destekler
 • Yatırımın finansmanında kullanılan yatırım kredisi için 10 yıla kadar faiz veya kâr payı desteği 
 • Sermaye katkısı 
 • 10 yıla kadar enerji desteği 
 • Yatırım yeri ile ilgili destekler
 • Yatırım yeri tahsisi ve belirli şartlarda söz konusu taşınmazın bedelsiz olarak yatırımcıya devredilmesi 
 • Altyapı desteği
 • Diğer destekler
 • Kamu alım garantisi ve ile izin, ruhsat, tahsis, lisans ve tescillerde kolaylık getirilmesi, desteklerinden bir veya birden fazlasından yararlanabilecek.

Proje Bazlı Teşvik Sistemi, 7 Eylül 2016 tarihli ve 29824 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6745 Sayılı Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 80’inci maddesi ile Proje Bazlı Teşvik Sistemi’ne ilişkin usul ve esasları belirleyen 2016/9495 Sayılı Yatırımlara Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilmesine İlişkin Karar kapsamında uygulanıyor.