ITO Ticaret logo

565 bin lale ile yapılan dünyanın en büyük halısı

Dünyanın en büyük lale halısı havadan görüntülendi. İstanbul Sultanahmet Meydanı’ndaki dev lale halısında 565 bin adet lale kullanıldı.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 20 Nisan 2018 Cuma
AA + -

Dünyanın en büyük lale halısı motifi İstanbul’un en önemli simgelerinden Sultanahmet Meydanı’nda görücüye çıktı.
565 bin laleden oluşan bin 734 metrekarelik lale halısı, havadan çekilen görüntülerde kendine hayran bıraktı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 13. İstanbul Lale Festivali kapsamında tüm şehri adeta laleye bürüdü. Festival kapsamında şehrin önemli simgelerinden Sultanahmet Meydanı’nda sergilenmeye başlanan 565 bin laleden oluşan dünyanın en büyük lale halısı motifi, İstanbulluların beğenisine sunuldu.

Dev lale halısı İstanbul tarihi yarımada manzarası ile havadan çekilen görüntülerde kendine hayran bıraktı. Görüntülerde eşsiz manzara eşliğinde lale halısının görüntüsü adeta mest etti. Lale halısı yapımı devam ederken de vatandaşların ilgi odağı olmuştu. Toplam bin 734 metrekare olan dev lale halısı, rengarenk görüntüsü ile şehrin görüntüsüne renk kattı. Akşam saatlerinde ise vinç yardımı ile sulanan dev lale halısı, kartpostallık görüntüler oluşturdu.

KIRIM ZAMANI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2006’da hayata geçirdiği Alım Garantili Lale Soğanı Yetiştiriciliği Sosyal Sorumluluk Projesi çerçevesinde, İstanbul’u süsleyen lalelerin üretildiği tarlalarda kırım dönemi başladı. Laleler Silivri’nin Seymen Köyü ile Konya’nın Çumra İlçesi’ndeki çiftçilerce yetiştiriliyor.