ITO Ticaret logo

Testi geçemeyen 13.5 milyon ürüne izin yok

Ekonomi Bakanlığı, geçtiğimiz yılın temmuz ayından bu yana gümrüklere gelen 470 milyon ürünü teste tabi tuttu. Denetim sonucu, uygunsuz bulunan 13.5 milyon ürünün ithalatına izin verilmedi.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 08 Haziran 2018 Cuma
AA + -

Ekonomi Bakanlığı’nın, sıkı ithalat denetim politikası çerçevesinde ürün güvenliği denetimleri özenle devam ediyor. Bu kapsamda özellikle tüketicilere doğrudan sunulan, aralarında oyuncak, ampul, küçük ev aletleri ve cep telefonunun da yer aldığı ürünler titiz bir şekilde denetleniyor.

470 MİLYON ÜRÜN

Güvenirliğinden şüphe duyulan ithal malların yurda girişinden önce laboratuvarlarda test edilmesine yönelik uygulamanın başladığı Temmuz 2017’den bu yana toplam 470 milyon ürün teste tabi tutuldu. Bu dönemdeki testler sonucunda uygunsuz bulunan 13.5 milyon ürünün ithalatına izin verilmedi. 

EN ÇOK OYUNCAK TAKILDI

Teste yönlendirilen ürünler arasında gümrüklere en çok takılan ürün oyuncak oldu. Teste tabi tutulan 200 milyon oyuncağın 4.8 milyonunun ithalatına izin verilmedi. Uygunsuz bulunan ürünler sıralamasında oyuncağı, led ampul ve iş eldiveni takip etti.
Test edilen 42 milyon led ampul ve 20 milyon iş eldiveninden her iki ürün kaleminde de 2.2 milyon ürün uygunsuz bulundu. 

1.8 MİLYON TELEFON

Elektrikli küçük ev aletleri ve cep telefonları da gümrüklerde takılan diğer tüketici ürünleri oldu. Teste yönlendirilen 3 milyon elektrikli küçük ev aletleri ve 1.8 milyon cep telefonundan her iki kalemde de 20 bin ürün uygunsuz bulunarak ithalatına izin verilmedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye’de üretilen veya ithal edilen oyuncakları; kimyasal, fiziksel ve mekanik olarak laboratuvarda testlere tabi tutturuyor. Bir oyuncağın kanserojen madde içerip içermediği, kesici, delici ve yanıcı olup olmadığı uzmanlarca yapılan incelemeler sonunda belirleniyor.