İTO üyelerine ‘vergi barışı’ anlatıldı

İstanbul Ticaret Odası, 7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun’a yönelik bir seminer düzenledi. Yoğun ilgi gören seminerde uzmanlar soruları da yanıtladı.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 13 Haziran 2018 Çarşamba
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN

İstanbul Ticaret Odası (İTO), vergi ve bazı alacakların yeniden yapılandırılması konusunda bir seminer düzenledi. Oda üyelerinin uzmanlarına yüz yüze soru sorma imkanı bulduğu seminere ilgi büyük oldu.

İNTERAKTİF KATILIM

İTO Mali Müşavirlik Meslek Komitesi’nin öncülüğünde düzenlenen seminerde üyeler, konunun uzmanlarına soru sorma imkanı da buldu. 7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun’un Uygulama Semineri’nin oturum başkanlığını İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Yücel Akdemir yürüttü.

İŞ DÜNYASI BEKLİYORDU

İTO üyelerinin sorularına birinci elden cevap bulabildiği seminerlerin önemine değinen İTO Yönetim Kurulu Üyesi Levent Taş, “İTO olarak sektörlerin nabzını tutmak için bu seminerleri düzenliyoruz. Vergi alacaklarının yeniden yapılandırılması iş dünyasının beklediği bir değişiklikti. Böylece devlet ve vatandaş arasında yeni bir sayfa açılıyor. Bu da çok önemli” şeklinde konuştu.

Mali Müşavirler Meslek Komitesi Başkanı Güventürk Kalaslıoğlu ise kanunun getirdiği yeniliklerden söz etti. Kalaslıoğlu, ödemeleri devam eden borçlar için peşin ödemelerden yararlanma imkânının çok büyük kolaylıklar getirdiğine dikkat çekti.

İKRAMİYE BAŞVURUSU

Sosyal Güvenlik Kurumu İstanbul İl Müdürü Murat Göktaş, söz konusu kanun kapsamındaki yapılandırmanın değerlendirilmesi gerektiğine işaret ederek, “Son haftalarda ciddi yoğunluk yaşadık. Emekli ikramiyeleri konusunda 20 bin civarında başvuru oldu. 16 bin sigortalıya emekli aylığı sağladık” dedi.

EN AVANTAJLI YAPILANDIRMA

Sosyal Güvenlik Kurumu İstanbul İl Müdür Yardımcısı Murat Özdamar da yapılandırmanın avantajlarını dile getirerek, “Şu ana kadar çıkan yapılandırmaların en avantajlısı” dedi. Özdamar, SGK Borçlarının 7143 sayılı yasa kapsamında yeniden yapılandırılmasına ilişkin ayrıntıları ve söz konusu avantajları anlattı.

EN ETKİLİ VE BARIŞÇIL YOL

Yeminli Mali Müşavir Eski Hesap Uzmanı Tuncay Kapusuzoğlu, dünya genelindeki vergi afları ile ilgili bilgi verdi. Kapusuzoğlu, İtalya’da çok sık uygulanan vergi affının, kayıt dışının yoğun olduğu ve vergi sisteminin tam yerleşmediği ülkelerde ekonomik nedenlerle çıkarılmasının yanı sıra en barışçıl ve en etkili yol olduğunu dile getirdi.

EN ÇOK TRAFİK CEZALARI ÖDENMEDİ

Gelir İdaresi Başkanlığı İstanbul Vergi Dairesi Grup Müdürü Rıza Bilgiç, en fazla trafik para cezalarıyla karşılaştıklarını dile getirdi. Bilgiç, yapılandırma kapsamındaki borçlar ve ödeme oranları konusunda bilgiler sundu.