A.TR Dolaşım Belgelerinin kullanım süresi değişti

İstanbul Ticaret Odası, A.TR Dolaşım Belgesinin geçerlilik sürelerine ilişkin duyuru yaptı.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 17 Temmuz 2018 Salı
AA + -

İstanbul Ticaret Odası, A.TR Dolaşım Belgesinin geçerlilik sürelerine ilişkin duyuru yaptı. 148 seri no.lu Gümrük Genel Tebliği’nin yayımlandığı 23 Mayıs 2018’den önce İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından satılan A.TR Dolaşım Belgeleri, satış işleminin yapıldığı tarihten itibaren 1 yıl süre ile kullanılabilecek. 23 Mayıs 2018 tarihi ve sonrasında satışı yapılan A.TR Dolaşım Belgelerinin geçerlilik süresinin ise bahse konu tebliğin 5’inci maddesinin 4’üncü fıkrası b bendi uyarınca 6 ay olarak belirlendi.

A.TR BELGESİ NEDİR?

Türkiye ve Avrupa Topluluğu’nda serbest dolaşımda bulunan malların gümrük muafiyetinden yararlanması amacıyla düzenlenen belgenin adı A.TR Belgesi. Belge gümrük idaresi ya da idarenin yetki verdiği kuruluşlar tarafından düzenleniyor.

*     *     *

DUYURU

A.TR Dolaşım Belgelerinin geçerlilik sürelerine ilişkin olarak; 148 seri no.lu Gümrük Genel Tebliği’nin yayımlandığı 23 Mayıs 2018 tarihinden önce Odamız tarafından satılan A.TR Dolaşım Belgelerinin, satış işleminin yapıldığı tarihten itibaren 1 yıl süre ile kullanılabileceği, 23.05.2018 tarihi ve sonrasında satışı yapılan A.TR Dolaşım Belgelerinin geçerlilik süresinin ise bahse konu tebliğin 5. maddesinin 4. fıkrası b bendi uyarınca 6 ayolduğu hususu üyelerimize önemle duyurulur.

İSTANBUL TİCARET ODASI