KOBİ finansmanına yeni nefes

Hazine ve Maliye Bakanlığı, TOBB ve çatısı altındaki odaların işbirliği ve bankaların katılımıyla yeni bir kredi paketi hazırlandığını duyurdu. Türkiye Bankalar Birliği de reel sektörü banka kredileri kapsamında rahatlatacak bir dizi tedbir kararı aldı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 04 Eylül 2018 Salı
AA + -

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye’ye yönelik ekonomik saldırıların etkisini kırmak amacıyla başlattığı aksiyon planını uyguluyor. Bu kapsamda KOBİ’lerin finansmanı amacıyla yeni bir çalışma başlatıldı. Bakanlıkça, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve çatısı altındaki odaların işbirliği, özel ve kamu bankalarının gönüllü katılımıyla tabana yaygın yeni bir kredi paketi üzerinde çalışıldığı bildirildi.

PİYASADA İSTİKRAR

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, piyasalarda istikrarın sağlanması yanında ekonomik faaliyetin sağlıklı sürdürülmesinin desteklenmesini teminen Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından alınan önlemlere ilave reel sektör ve bankaların işbirliğinde de ek önlemler alındığı belirtildi.

Yapılan açıklamada, “Yakın bir zaman içinde başlaması beklenen uygulama hakkında detaylı açıklama ilgili taraflarca kısa bir süre içinde kamuoyu ile paylaşılacaktır” denildi.

BANKALARDAN KREDİDE RAHATLATICI AKSİYON

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kurdaki yükseliş sonrası piyasaları ve ekonomiyi rahatlatmak için aksiyon planı yürütüyor. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu’nun da üyelerine tavsiye niteliğinde karar aldığı bildirildi. Açıklamada, bu kararın, reel sektörü banka kredileri kapsamında rahatlatıcı bir dizi tedbir içerdiği belirtildi.

Her bir firmanın durumunun ayrı ayrı özenle değerlendirileceği ve karşılıklı iyi niyet esasına dayalı hareket edileceği vurgulanan açıklamada, önlemler şöyle sıralandı:

  • Kredi kanalları açık tutulmaya, firma nakit akışlarının sürdürülebilirliğini teminen vade ve fiyatlamalarda esneklik sağlanmaya devam edilecek. 
  • Kur artışı nedeniyle limit aşımı oluşan kredilerde limit aşımı dikkate alınmayacak ve kredi kapama talebi yapılmayacak. 
  • Kur etkisiyle teminat değeri risk tutarını karşılamada yetersiz kalan krediler için firmalardan ilave teminat talep edilmeyecek. 
  • Kredi gecikmeleri, karşılıksız çek ve protesto edilen senetler Risk Merkezi’ne ‘mücbir sebep’ koduyla bildirilebilecek. Bu uygulama, firmaların kredi erişimlerine engel teşkil etmeyecek.